آموزش بلاکچین

آموزش بلاک چین و وب ۳: مفهوم Web3 در کریپتو چیست؟

وب ۳ که به عنوان وب معنایی (Semantic Web) یا خواندن-نوشتن-اجرا (read-write-execute) نیز شناخته می شود، عصری (از سال ۲۰۱۰ به بعد) است که به آینده وب اشاره دارد. هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) رایانه‌ها را قادر می‌سازد تا داده‌ها را به همان روشی که انسان‌ها انجام می‌دهند تجزیه و تحلیل کنند، که به تولید و توزیع هوشمند محتوای ارزشمند با توجه به نیازهای خاص کاربر کمک می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این مفهوم، می‌توانید مقاله وب ۳ چیست آموزش و راهنمای مقدماتی وب ۳ بلاک چین را در خط دید را مطالعه نمایید. ما در این مقاله از سری مقالات آموزش بلاک چین و Web3، مختصرا به مفهوم وب ۳ در کریپتو می‌پردازیم.

تفاوت Web3 و Web2 در چیست؟

چند تفاوت کلیدی بین Web 2 و Web 3 وجود دارد، اما مفهوم تمرکززدایی در هر دو این فناوری‌ها کاملا قابل مشاهده است. توسعه دهندگان وب ۳ به ندرت برنامه هایی را ایجاد و اجرا می کنند که بر روی فقط یک سرور اجرا می شوند یا داده ها را فقط در یک پایگاه داده ذخیره می کنند (معمولاً روی یک یا چند فضای ابری  پایه‌ریزی و مدیریت می شوند).

اما در سوی مقابل، برنامه‌های وب ۳ بر روی بلاک چین، شبکه‌های غیرمتمرکز از چندین گره همتا به همتا (سرور) یا ترکیبی از این دو ساخته شده‌اند. این برنامه‌ها به عنوان برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) شناخته می‌شوند و شما این اصطلاح را در جامعه وب ۳ زیاد خواهید شنید. شرکت کنندگان شبکه (توسعه دهندگان) برای ارائه خدمات با بالاترین کیفیت برای ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز پایدار و ایمن پاداش دریافت می کنند.

وقتی صحبت از وب ۳ به میان می آید، قطعا صحبت زیادی از فناوری کریپتو به میان می‌آید. این امر به این دلیل است که بسیاری از پروتکل های وب ۳ به شدت به ارزهای دیجیتال متکی هستند. در عوض، به هر کسی که می‌خواهد به ایجاد، اداره، مشارکت یا بهبود یکی از پروژه‌ها کمک کند، یک انگیزه پولی (توکن) ارائه می‌کند. توکن های وب ۳ دارایی های دیجیتالی هستند که با چشم انداز ایجاد یک اینترنت غیرمتمرکز مرتبط هستند. این پروتکل‌ها ممکن است خدمات مختلفی مانند محاسبات، پهنای باند، ذخیره‌سازی، شناسایی، میزبانی و سایر خدمات آنلاین را که قبلاً توسط ارائه‌دهندگان ابر ارائه می‌شد، ارائه دهند.

به عنوان مثال، پروتکل Livepeer که مبتنی بر اتریوم است، بازاری را برای ارائه دهندگان زیرساخت ویدئو و برنامه های کاربردی استریم فراهم می کند. به طور مشابه، هلیوم مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارهای کوچک را تشویق می‌کند تا پوشش بی‌سیم را تأمین و تأیید کنند و داده‌ها را از طریق شبکه با استفاده از بلاک چین و توکن‌ها ارسال کنند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: تکنولوژی بلاکچین توزیع شده

تفاوت Web3 و Web2 در چیست-min (1)

افراد مختلف می توانند با مشارکت در پروتکل از راه های مختلف، چه فنی و چه بدون نیاز به آموزش بلاک چین به صورت جزئی و فنی، کسب درآمد کنند. مصرف کنندگان این سرویس معمولاً برای استفاده از پروتکل هزینه می پردازند. این امر دقیقاً مانند این است که به یک ارائه دهنده فضای ابری مانند خدمات وب آمازون هزینه این خدمات را می پردازند. به کمک Web3‌و آموزش آن در شبکه بلاک چین، مانند بسیاری از اشکال دیگر تمرکززدایی، واسطه‌های بی‌‌استفاده و غالباً بیهوده، از شبکه حذف می‌شوند.

علاوه بر این، وب ۳ به شدت به توکن‌های غیرقابل معاوضه  (NFT)، ارزهای دیجیتال و دیگر موجودیت‌های بلاک چین متکی است. به عنوان مثال، Reddit در تلاش است تا با ایجاد مکانیزمی برای استفاده از رمزارزها به وب ۳ نفوذ کند تا به کاربران اجازه دهد اساساً بخش هایی از سیستم‌هایی را که در آن شرکت می کنند کنترل کنند. مفهوم این است که کاربران از «امتیازات انجمن» استفاده می‌کنند، که با ارسال پست در یک subreddit خاص به دست می‌آورند. سپس کاربر بر اساس تعداد کاربرانی که به یک پست خاص رای مثبت یا منفی داده اند امتیاز می دهد. همانطور مشاهده نمودید، مکانیزم این سیستم که نسخه بلاک چین Reddit Karma است، به همین سادگی تعریف می‌شود. در حقیقت مکانیزم کلی اکثر قابلیت‌ها Web3‌هم به همین صورت است که این امر آینده روشنی از این فناوری در نظر ما قرار می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا