بلاکچین در حوزه سلامتبلاکچین در صنایع

بلاکچین در سلامت و مراقبت‌های بهداشتی

بلاک‌چین یک فناوری قدرتمند برای امکان اشتراک‌گذاری امن داده‌ها و دسترسی بین چندین طرف است. اشتراک‌گذاری امن داده‌های پزشکی همیشه یک چالش بزرگ در سلامت دیجیتال بوده است، جایی که حریم خصوصی و امنیت داده‌های پزشکی در اولویت قرار دارند. امروزه بهبود کیفیت مراقبت بدون هماهنگی بیشتر در مدیریت داده‌های بیمار در سراسر سیستم مراقبت‌های بهداشتی و توانایی اعمال تجزیه‌وتحلیل در سطح جمعیت امکان‌پذیر نیست. بلاک‌چین می‌تواند با سهولت در به‌اشتراک‌گذاری امن داده‌ها، با رضایت بیمار، در سیستم‌های مراقبت بهداشتی بسیار پراکنده، به‌سلامت دیجیتال کمک کند.

قبل از پرداختن به موارد استفاده بلاک‌چین در سلامت و مراقبت‌های بهداشتی، مهم است که ابتدا مشخص کنیم که استفاده بلاک‌چین دقیقا چیست و چه مزایای تجاری به شرکت‌های فعال حوزه سلامت ارائه می‌کند.

بلاک‌چین در چه زمینه‌های به ما بیشترین کمک را می‌کند؟

 • ردیابی / ثبت: ثبت اطلاعات و داده‌ها به روشی غیرقابل‌تغییر و شفاف که به‌موجب آن هیچ طرفی، قدرت نامتقارن بر داده‌ها ندارد.
 • دسترسی / انتقال داده: تسهیل انتقال داده‌ها بین چندین طرف، برای ایجاد یک منبع مشترک از “حقیقت”
 • هویت / احراز هویت: مدیریت هویت‌ها و مجوزها برای احراز هویت یا تأیید، از جمله توانایی تأیید ویژگی‌های هویت بدون افشای اطلاعات حساس
 • تسویه‌حساب: تسویه درآمد از طریق ثبت جابه‌جایی کالا/درآمد یا استفاده از خدمات/دارایی
 • تراکنش‌ها: فعال‌کردن پرداخت‌ها و تراکنش‌ها (در زمان واقعی).
 • تبادل توکن: ارز/توکن‌های مجازی باارزش ذاتی که بین چندین طرف معامله می‌شود. ارزهای مجازی را نیز می‌توان به ارزهای فیات، با مقادیر معادل در حساب‌های امانی، متصل کرد.

اما این قابلیت‌ها چه مزایای تجاری را به همراه دارند؟

 • امنیت: بلاک‌چین از طریق یک سیستم اجماع تأیید می‌شود و در بسیاری از گره‌ها ذخیره می‌شود و حملات سایبری DDoS و دست‌کاری سوابق را بسیار دشوار می‌کند.
 • کارایی هزینه: واسطه‌هایی که تراکنش‌ها را کاهش می‌دهند می‌توانند حذف شوند زیرا مکانیسم‌های اجماع اعتماد را از طریق شفافیت ایجاد می‌کند.
 • قابلیت ردیابی: سابقه تغییرناپذیر تمامی تراکنش‌ها می‌تواند تقلب را کاهش دهد و از مسئولیت محافظت کند.
 • سرعت فرایند کسب‌وکار: قراردادهای هوشمند خودکار می‌توانند زمان تراکنش‌ها را کاهش دهند زیرا این فرایند دیگر نیازی به نظارت دستی ندارد.
 • ارزش توکن: دارایی‌های دیجیتال می‌توانند ارزش مجازی و دنیای واقعی را حفظ کنند، مانند زمانی که یک توکن مجازی برای یک برنامه امتیاز وفاداری استفاده می‌شود.
 • محرمانه بودن: همکاری بین سازمان‌ها می‌تواند بدون اشتراک‌گذاری اطلاعات حساس رخ دهد، به‌عنوان‌مثال. سوابق پزشکی فردی
 • خنثی و برابر: هیچ شرکت یا فردی مالک بلاک‌چین نیست، به‌عنوان‌مثال، اعتماد و دوام سیستم را تشویق می‌کند. اگر یکی از تأسیس کنندگان خارج شود، سیستم بدون آنها به کار خود ادامه خواهد داد.

باتوجه‌به چالش بزرگی که سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی در مورد دیجیتالی کردن و به‌اشتراک‌گذاری سوابق پزشکی، و ردیابی داروهای نسخه‌ای و سایر کالاهای پزشکی در زنجیره تأمین و تحویل با آن مواجه هستند، جای تعجب نیست که بسیاری در تلاش برای بهبود فرایندهای مراقبت‌های بهداشتی با استفاده از فناوری بلاک‌چین در سلامت و مراقبت‌های بهداشتی هستند.

در همین حال، اتخاذ بسیاری از راه‌حل‌های بلاک‌چین در سلامت و مراقبت‌های بهداشتی دیگر نیازی به تخصص عمیق دست‌اول در این فناوری ندارد، زیرا اکثر راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک‌چین اکنون مانند هر نرم‌افزار دیگر به‌عنوان یک سرویس ارائه می‌شوند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: آیا انقلاب بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی در حال وقوع است؟

نمونه‌هایی از موارد استفاده از بلاک‌چین در سلامت و مراقبت‌های بهداشتی شفافیت زنجیره تأمین

یک چالش بزرگ در سراسر بخش مراقبت‌های بهداشتی، مانند بسیاری دیگر، اطمینان از منشأ کالاهای پزشکی و دارویی برای تأیید اصالت آنهاست. استفاده از یک سیستم مبتنی بر بلاک‌چین در سلامت و مراقبت‌های بهداشتی برای ردیابی اقلام از نقطه تولید و در هر مرحله از طریق زنجیره تأمین، مشتریان را قادر می‌سازد تا نسبت به کالاهایی که می‌خرند، دید و شفافیت کامل داشته باشند.

این یک اولویت اصلی برای صنعت است، به‌ویژه در بازارهای درحال‌توسعه که داروهای تقلبی نسخه‌ای باعث مرگ ده‌ها هزار نفر در سال می‌شود. دستگاه‌ها و لوازم پزشکی نیز بسیار بااهمیت هستند که با سرعت زیادی در حال تولید و توسعه هستند که در نتیجه آن افراد سودجو را نیز به خود جلب می‌کنند.

MediLedger  نمونه‌ای برجسته از پروتکل بلاک‌چین در سلامت و مراقبت‌های بهداشتی است که شرکت‌ها را در سراسر زنجیره تأمین داروهای نسخه‌ای قادر می‌سازد اصالت داروها و همچنین تاریخ انقضا و سایر اطلاعات مهم را تأیید کنند.

مزایای کلیدی بلاک‌چین در سلامت و مراقبت‌های بهداشتی (همراه با هوش مصنوعی):

اطمینان مشتری: توانایی مشتری برای ردیابی کامل و دقیق هر محصول، با کمک فناوری بلاک‌چین که تولیدکنندگان، عمده‌فروشان، حمل‌ونقل و غیره را به یکدیگر متصل می‌کند.

انطباق: تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی و داروسازی برای اطمینان از ایمنی بیمار با بارهای گزارش‌دهی بالایی مواجه هستند، بنابراین تجمیع داده‌های زنجیره تأمین در یک سیستم به ساده‌سازی انطباق کمک می‌کند – به‌عنوان‌مثال، سیستم مبتنی بر بلاک‌چین FarmaTrust هنگامی که مشکلی را تشخیص می‌دهند اعلان‌های اجرای قانون خودکار را ارائه می‌دهد.

بهینه‌سازی زنجیره تأمین: زمانی که همه داده‌ها در یک مکان قرار گرفتند، شرکت‌ها از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی بهتر تقاضا و بهینه‌سازی عرضه براین‌اساس استفاده می‌کنند. خارج از بازارهای مالی، مدیریت زنجیره تأمین و شفافیت یکی از پیشرفته‌ترین موارد استفاده برای بلاک‌چین در سلامت و مراقبت‌های بهداشتی است، به‌عنوان‌مثال از جمله مشارکت با مشخصات بالا بین IBM و Walmart برای اطمینان از ایمنی مواد غذایی در زنجیره تأمین. همان‌طور که فناوری و ROI قبلاً ثابت شده است، ما انتظار داریم که این مهم‌ترین تأثیر کوتاه‌مدت بلاک‌چین بر صنعت مراقبت‌های بهداشتی باشد.

پرونده الکترونیک سلامت بیمار محور با کمک بلاک‌چین در سلامت و مراقبت‌های بهداشتی

سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی در هر کشور و منطقه‌ای با مشکل سیلوهای داده دست‌وپنجه نرم می‌کنند، به این معنی که بیماران و ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی آنها دید ناقصی از تاریخچه پزشکی دارند. در سال ۲۰۱۶، دانشگاه جان هاپکینز تحقیقاتی را منتشر کرد که نشان می‌داد سومین علت مرگ‌ومیر در ایالات متحده، خطاهای پزشکی ناشی از مراقبت‌های نادرست است.

با کمک فناوری بلاک‌چین در سلامت و مراقبت‌های بهداشتی می توان دسته از خطا‌ها را تا حد قابل توجهی کاهش داده و کارایی سیستم های سلامت را دگرگون کرد و ما باز هم در دیگر مقالات مجله اینترنتی خط دید به تعداد قابل توجه دیگری از این نمونه ها پرداختیم که می توانید در صورت علاقه داشتن به آنها نیز سر بزنید..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا