بلاکچین در حوزه بازیبلاکچین در صنایع

بررسی نقش بلاک‌چین در صنعت بازی

کسب‌وکار بازی از زمان پیدایش اولیه خود تا کنون راه درازی را پیموده است. گروهی از ما که بازی سوپر ماریو را روی یک کنسول بازی ۱۶ بیتی به یاد می‌آوریم، می‌دانیم که چگونه این صنعت با بازی‌هایی ساده، به گنجینه‌ای از بازی‌های واقعیت مجازی جذاب و بسیار پر‌هیجان و پرطرف‌دار و به تازگی  تبدیل شده است که این موضوع نقش بلاک‌چین در صنعت بازی را برای ما بسیار با اهمیت می‌کند.

بازی‌های آنلاین انبوه چندنفره (MMO) مانند PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) به بازیکنانی نیاز دارند که در دنیایی حقیقی زندگی کنند، زیرا شخصیت‌های آن‌ها باشخصیت خودشان مطابقت دارد. هرگونه رفتار بد و ناشایست، به‌خوبی شخصیت حقیقی بازیکن را منعکس می‌نماید.

در این‌گونه بازی‌های کامپیوتری مدرن بازیکنان مانند سوپر ماریو بعد از مدتی از بین نمی‌روند زیرا یک شخصیت ثابت نیستند و مانند یک شاهزاده خانم در یک قلعه به دنبال فقط یک هدف مشخصی نیستند. این بازی‌ها پیامدهای عاطفی زیادی دارند و بر اساس موقعیت‌های حقیقی زندگی می‌شوند. 

اکثر این بازی‌ها به‌صورت آنلاین هستند و بازیکنان از دارایی‌های مجازی برای تحقق اهداف خاص و اثبات تسلط خود استفاده می‌کنند. باتوجه‌به تعداد بالای افراد علاقه‌مند به این صنعت، بازی‌های کامپیوتری به‌تدریج در حال تبدیل‌شدن به‌عنوان یک ورزش جهانی هستند. در سال ۲۰۱۹، ارزش این صنعت ۱۳۸ میلیارد دلار تخمین زده شد.

استفاده از فناوری بلاک‌چین در سال‌های اخیر به دلیل نیاز به سیستم جدیدی که بتواند مشکلات موجود در سیستم پول کاغذی سنتی را با چیزی کاملاً جدیدتر و کارآمدتر جایگزین کند، افزایش‌یافته است.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت این است که بلاک‌چین فقط درباره پول و کریپتو نیست و دارای طیف گسترده‌ای از کاربرد‌ها است که نقش بلاک‌چین در صنعت بازی یکی از مهمترین ترین آنهاست. شاید می‌پرسید چرا؟ زیرا از دید محققان این صنعت، فناوری بلاک‌چین در آینده نزدیک نحوه ایجاد، مدیریت و اجرای بازی ها را به کلی تغییر خواهد داد.

هنگامی که فناوری بلاک‌چین در بازی مورداستفاده قرار می‌گیرید، اتفاقات خارق‌العاده‌ای می‌تواند رخ دهد، در ادامه با هم بررسی بیشتری بر روی موضوع بسیار داغ نقش بلاک‌چین در صنعت بازی خواهیم داشت.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: پیش بینی آینده بلاک چین

تاثیر NFT ها  بر نقش بلاک‌چین در صنعت بازی چگونه است؟

 بلاک‌چین اساساً زنجیره ای از بلوک های داده در یک شبکه کامپیوتری است که برای همه کاربرانش و همچنین هر شخص دیگری کاملا شفاف است. در نتیجه نمی توان تغییری در آن ایجاد کرد که به این ترتیب، یک رکورد کامل از هر چیزی که در شبکه در رابطه با داده ها رخ داده است، برای همیشه حفظ می شود.

بلاک‌چین در صنعت بازی یک سیستم غیرمتمرکز است، به این معنی که برای مثال یک بازی بلاک‌چینی تحت مالکیت و کنترل یک مالک مرکزی نیست، بلکه توسط کاربرانی که دارایی‌های دیجیتال تعریف شده در بلاک‌چین در بازی را در اختیار دارند، کنترل می‌شود. 

شما مقدار خاصی از دارایی‌های دیجیتالی به نام NFT را روی یک بلاک‌چین بازی نگه می‌دارید، درست مانند تعداد معینی از ارز‌های دیجیتال مانند بیت‌کوین، اتریوم یا لایت‌کوین در یک بلاک‌چین ارز دیجیتال که در کیف پولدیجیتالی شما قرار دارد. در اصل این NFTها اشیا بازی هستند، اما شما آنها را به همان صورتی که برای مثال صاحب رمز ارز‌ها هستید، در اختیار دارید و نه‌تنها به کیف پول بلکه خارج از بازی نیز قابل انتقال هستند.
 

چگونه NFTها نقش بلاک‌چین در صنعت بازی را دگرگون می‌کنند؟

NFTها در نوع خود بی‌نظیر و غیر قابل جعل و کلاهبرداری هستند و می‌توان آن‌ها را مانند ارزها به آدرس کیف پول خود منتقل کرد. برای مثال، یک NFT در یک بازی می‌تواند یک شمشیر، یک کمان، یک سپر، یک عصا یا یک معجون باشد. اینها صرفاً استعاره هستند، بنابراین می‌توانند هر چیزی باشند. در نتیجه، اگر شما صاحب چنین دارایی‌های دیجیتالی باشید، می‌توان این دارایی‌ها را برای مدت نامحدودی متعلق به خود نگه داشت.

همچنین یکی از جنبه‌های مهم این موضوع، بحث نایاب بودن آن دارایی است وجود دارد که با کمک فناوری بلاک‌چین به وجود آمده، به این معنی که فقط تعداد محدودی از این محصولات در دسترس افراد هستند .همان‌طور که در یک بازی RPG آنلاین مانند World of Warcraft یا بازی‌های مشابه دیگر، چیزهایی در بازی وجود دارد که رایج، خاص، غیرمعمول، حماسی و افسانه‌ای هستند. اقلام افسانه‌ای (Legendary) کمیاب‌ترین هستند.

  در یک بازی مبتنی بر بلاک‌چین، بازیکنان به‌راحتی می‌توانید ببینید که چه تعداد آیتم افسانه‌ای در بازی موجود است، مثلاً ۳۵ مورد. پس از مشخص‌شدن این مقدار، باتوجه‌به ماهیت بلاک‌چین می‌توان اطمینان داشت که دیگر از این نوع آیتم‌ها وجود نخواهد داشت. حتی اگر این ۳۵ مورد یکسان باشند، هر یک به روش خاص خود متمایز است زیرا ممکن است کل تاریخچه نحوه استفاده از آن آیتم دارای اهمیت باشد.

برای مثال ممکن است متعلق به بهترین بازیکن بازی بوده باشد، و این موضوع همیشه در مورد این آیتم در شبکه بلاک‌چین باقی خواهد ماند، حتی اگر توسط اشخاص دیگری نیز چندین دست خریداری شده باشد.

اما اگر آن بازی به طور ناگهانی از کار بیفتد چه؟ آیا آیتم با ارزش شما برای همیشه از بین خواهد رفت؟

جواب سؤال خیر است؛ زیرا در متاورس می‌توان آن را از یک بلاک‌چین به بلاک‌چین دیگری منتقل کرد. در اکثر موارد نگه‌داشتن و احتمالاً استفاده از آن در یک بازی جدید همچنان یک گزینه در دسترس شما خواهد بود. همچنین این امکان وجود دارد که آن را در کیف پول رمزنگاری خود برای همیشه نگه دارید که این یکی از جذابیت‌های NFT هاست. NFTها در واقع نوعی محتوا هستند، نوعی محتوا که برای همیشه در دنیای متاورس زنده خواهند ماند.

کلام آخر؛ آیا نقش بلاک‌چین در صنعت بازی مثبت بوده است؟

اکنون می‌توانیم ببینیم که چگونه ترکیب ارزهای دیجیتال با بازی‌های ویدئویی می‌تواند منجر به تجربه بازی لذت‌بخش‌تر، ایمن‌تر و روان‌تر شود. باید به این نکته توجه داشت که تجارت بازی‌های بلاک‌چینی هنوز در مراحل اولیه است. اما تلاش و سرمایه‌گذاری‌های گسترده این اطمینان را به ما می‌دهد که کاربران علاقه‌مند به بازی‌های بلاک‌چینی می‌توانند بازی‌های جدید را در سال‌های آینده امتحان کنند.

علاقه‌مندان به بازی‌های کامپیوتری هرگز از تولید‌کنندگان بازی‌های ویدئویی ناامید نشده‌اند. درحالی‌که اینترنت به پیشرفت صنعت بازی کمک‌های شایانی کرده و شکل کاملاً متفاوتی به آن بخشیده، اما همچنان امکان دورنگه داشت افراد متقلب و اصطلاحا چیتراز بازی‌ها را نداشت. خوشبختانه، بازی‌های بلاک‌چینی گام بعدی در حفاظت از بازی‌های ویدئویی و ایجاد استانداردهای پیشرفته و امن برای بلندمدت است. در نتیجه، ارزهای دیجیتال و بازی‌های ویدئویی این پتانسیل را دارند که کل تجارت بازی را به طرق مختلف به طور چشمگیری تغییر دهند.

ما در مجله اینترنتی خط دید به صدها موضوع روز در باره تکلنولوژی و بلاکچین پرداخته ایم که می توانید با دنبال کردن ما از مطالعه این مقالات لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا