اخبار

پنج راه آسان برای حفظ سلامتی کارکنان

برنامه‌ریزی برای حفظ تندرستی کارکنان دیگر تازگی ندارد و در بسیاری از سازمان‌ها هیجان اولیه‌اش از بین رفته است. کارشناسان سلامت، چگونگی حفظ سلامتی کارکنانی که در حال تلاش برای پیشرفت هستند را با مثال‌های واقعی برای ما شرح داده‌اند.

در طول سال‌های اخیر، بسیاری از سازمان‌ها این یادداشت را دریافت کرده‌اند: کارمندان سالم، سودمند هستند. چالش‌های سلامتی جدید شامل فنّاوری‌هایی مانند برنامه‌های تلفن همراه و Fitbit tracker ها (در انتهای متن بیان‌شده است) هستند.

بر اساس تحقیقات مدیر پژوهش‌های گارتنر، خانم آنجلا مک اینتایر، تا سال ۲۰۱۸، تا ۸۰ درصد برنامه‌های سلامتی شامل ثبت‌کننده‌های تندرستی می‌شوند که این مسئله باعث تشویق استفاده‌ی یک‌سوم کارمندان آمریکایی از ثبت‌کننده‌های مچ‌بند یا شکل‌های دیگر می‌شود.

سازمان‌ها چگونه می‌توانند مشوق کارکنان خود برای شرکت در این برنامه‌ها باشند؟ سخنرانان و کارشناسان سلامتی در کنفرانس اخیر Fitbit این مسائل را با ما در میان می‌گذارند.

  1. سالم بودن را به‌سلامتی تبدیل کنید

برنامه‌های تندرستی ساده‌ی قدیمی، به تشویق کارکنان برای بهبود سلامت جسمی خود اختصاص داده‌شده بود. امروزه این برنامه‌ها به سمت برنامه‌هایی که شامل سلامت جسمی، احساسی، اجتماعی و اقتصادی افراد باشند، در حال تکامل است.

“گفتمان برنامه‌های سلامت ازآنجایی‌که سازمان‌ها تشخیص دادند سلامت جامع بسیار فراتر از سلامت فیزیکی افراد است، تغییر کرده است”. این جمله را کریس بویس مدیرعامل شرکت ویرجین پالس که مجموعه‌ای از محصولات سلامت کارکنان را ارائه می‌دهد، اظهار می‌کند. “دیگر کاهش هزینه بهداشت و درمان دلیل اصلی برای کمک به کارکنان برای سلامت باقی ماندن ازنظر ذهنی ، جسمی و روحی نیست. تندرستی در حال استراتژیک شدن برای بسیاری از سازمان‌های پیشرفته است.”

بویس انتظار دارد که این روند با گسترش تعاریف سازمان‌ها از سلامت و درک تأثیر سلامت کارکنان در جنبه‌های دیگر زندگی بر تجارت و کسب‌وکار، ادامه پیدا کند.

سیسکو یک مثال خوب از شرکتی جهانی است که به‌تازگی ارائه‌ی برنامه‌های سلامت ساده‌ی خود را به پلتفرمی از سلامت ارتقا داده است. بر اساس گفته‌های کیتلین جانسون، مدیر بخش سلامت یکپارچه‌ی سیسکو، مزایای شبکه‌ی سلامتی شرکت، شامل دسترسی به ۷ مرکز تندرستی با بالاترین فنّاوری در ایلات متحده می‌شود، که به کاربران اجازه‌ی استفاده از نرم‌افزار مبتنی بر حافظه‌ی ابری برای ثبت تمرینات، بحث با مربیان و تماشای تلویزیون هنگام تمرینات را می‌دهد. همچنین سیسکو یک‌رویه‌ی BYOD را برای ثبت فعالیت کارکنان در پیش‌گرفته است که به آن‌ها اجازه‌ی اتصال Fitbit ها، Garmin ها ، اپل واچ‌ها و دیگر Device ها را به “ابر سلامتی” می‌دهد.

امروز، پلت فرم رفاه سیسکو شامل چهارستون سلامتی: جسمی، عاطفی، سلامت اجتماعی و مالی است که نرم‌افزار مبتنی برابر سلامت متمرکز، اپلیکیشن ها و فن‌آوری توسعه‌یافته توسط شرکای سیسکو، فعالیت هر ستون را تضمین می‌کنند.

  1. کمک به کارکنان در بهبود سلامت مالی

برخی از برنامه‌های سلامت، سلامت عاطفی را در اجزای خود داشته‌اند، اما سلامت مالی برنامه‌ای است که به‌تازگی به این روند اضافه‌شده است.

داگلاس چو، رئیس حساب‌های ملی استراتژی در شرکت بیمه مت لایف، می‌گوید: “برنامه‌های سلامت مالی، ازآنجایی‌که نگرانی‌های مالی بین کارمندان در حال افزایش است، درخواست‌کننده‌های زیادی پیدا خواهد کرد”. چو می‌گوید طبق مطالعات من لایف، ۴۶ درصد از کارکنان باور دارند که موقعیت مالی آن‌ها در سال آینده بهبود می‌یابد که این عدد در سال ۲۰۱۴ برابر با ۵۲ درصد بود. “به‌طور مشابه، در چهار سال، نگرانی‌های کارکنان برای فراهم کردن هزینه‌های زندگی به‌طور ماهانه، از ۳۸ درصد در ۲۰۱۲ به ۵۳ درصد در ۲۰۱۵ نیز افزایش پیداکرده است.”

درحالی‌که ۵۳ درصد از کارمندانی که من لایف آن‌ها را بررسی کرد معتقدند، ورک شاپ های آموزشی مالی، به آن‌ها درک بهتر نیازهای مالی کمک می‌کند، در حالی ک فقط ۳۸ درصد کارفرمایان این برنامه‌ها را ارائه می‌دهند.

سیسکو برنامه‌ی سلامت مالی خود را حدود یک سال پیش معرفی کرد که شامل وبینارهای WebEx در موضوعات مختلف مانند چگونگی مدیریت ۴۰۱K بود. کارمندان می‌توانند با رفتن به میکرو سایت سیسکو، شخصیت مالی خاصی را انتخاب کنند و بر اساس آن از وبینارهای پیشنهادی مطلع شوند. سیسکو همچنین قصد دارد از مشاوره‌های مالی بر روی سایت استفاده کنند و همچنین بدین‌صورت کارمندان می‌توانند شخصاً با برنامه ریزان مالی ملاقات کنند.

  1. به چالش کشیدن فعالیت مرتبط با اهداف امور خیریه

برای تشویق تعامل بیشتر کارمندان، تعداد فزاینده‌ای از سازمان‌ها در حال گره زدن چالش تناسب‌اندام و دیگر برنامه‌های تندرستی به “مسئولیت اجتماعی” اند. این گفته‌ی امی مک دونا، معاون رئیس و مدیرکل گروه بهداشت Fitbit، که ارائه‌دهنده‌ی سخت‌افزار و نرم‌افزار برای طرح‌های سرمایه‌گذاری تناسب‌اندام است، می‌باشد.

در پاییز گذشته، فروشگاه تارگت، اولین همکاری خود را در چالش سلامت به این صورت که کارکنان توانایی خرید Fitbit به‌صورت رایگان یا باقیمت‌های یارانه‌ای، بسته به مدل انتخابی، را پیدا کردند، به نمایش گذاشت. این موضوع بر اساس گفته‌های کارا مک نالتی رئیس تیم برنامه‌ی سلامت کاربران تارگت است، که در جلسه‌ی مراسم Fitbit درباره‌ی آن صحبت شد.

مک نالتی گفت: هجده تیم مختلف چالش روزانه تارگت در طول یک دوره یک‌ماهه با پیشرفت بالاتر از میانگین تعداد قدم‌های روزانه و ثبت آن با استفاده از Fitbit، را شروع کردند. پاداش؟ هر تیم برنده، توانایی اهدای ۵۰۰۰۰ دلار به موسسه‌ی خیریه‌ای به انتخاب خود داشت. او همچنین اظهار کرد که در شرکت در طول ماه ۱۳ میلیارد قدم و ۶ میلیون مایل طی شد، و همچنین درمجموع ۵۰ میلیون کالری سوزانده شد.

چالش تناسب‌اندام خیریه در امتداد فرهنگ مسئولیت‌پذیری مشترک آن است، به همان صورت که، سالیانه ۵ درصد از سود خرد فروشی به اهداف مجمع اختصاص داده می‌شود. مک نالتی می‌گوید: “شعار ما ساده است. ما برای خدمت به مهمانان خود بر روی تیم خود تمرکز می‌کنیم تا بر روی اجتماع خود تأثیرگذار باشیم.”

شرکت الکترونیک ژاپنی “توکیو الکترون”، که در سال ۲۰۱۰ اولین سازمانی بود که به اجرای برنامه‌ی فیت بیت کارمندان پرداخت و همچنین چالش‌های تناسب‌اندام را با اهداف خیریه گره زد. بر اساس گفته‌های ویکی لی معاون ارشد  منابع انسانی این شرکت : ” برای هر قدمی که در این چالش تندرستی برداشته شد،  ما مقداری به صندوق کمک به زلزله‌زدگان ژاپنی کمک کردیم. شرکت کردن در این برنامه افزایش یافت زیرا کارمندان می‌دانستند فقط با قدم برداشتن می‌توانند به همکاران آسیب‌دیده‌ی خود کمک کنند.”

  1. تأکید بر فعالیت‌های تیمی

همان‌طور که توسط موفقیت‌ها در تارگت و توکیو الکترون نشان داده‌شده، بسیاری از شرکت‌ها “در حال حرکت بیشتر به سمت جنبه تیمی تناسب‌اندام و سلامتی‌اند” جان میلز معاون اجرایی توسعه تجارت شرکت Rideau Recognition Solutions می‌گوید: “دستاوردهای فردی هنوز هم بسیار مهم است و باید به رسمیت شناخته شود، اما بخشی از یک تیم بودن و تلاش برای رسیدن به هدف مشترکی در فعالیت‌های سلامت باعث افزایش میزان شرکت کردن افراد در این برنامه‌ها است.”

کارمندان اغلب زمانی که احساس کنند بخشی از یک تیم هستند، انگیزه‌ی بیشتری برای کار پیدا می‌کنند و تمایل کمک به هم‌تیمی‌ها می‌تواند سطح تعامل در برنامه‌های تندرستی را افزایش دهد.

  1. استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای ترویج سلامت

دانشگاه سلامت ایندیانا کارمندان خود را برای انتشار عکس‌های خود در توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی با هشتک #healthyselfie تشویق می‌کند. بر اساس گفته‌های مارسی کوپر، مدیر بخش سلامت کارکنان، سازمان می‌خواهد کارکنان آن در این تابستان عکس‌های خود در حال ورزش کردن و سلامت با این هشتک به اشتراک بگذارند. این هشتک به کارکنان روحیه و انگیزه‌ی جدیدی می‌دهد.

اتصال رسانه‌های اجتماعی با سلامتی در محل کار همچنین می‌تواند نتایجی در ساعت‌های بعد از کار نیز داشته باشد. به‌عنوان‌مثال کوپر از شبکه‌ی اجتماعی Nextdoor برای پیدا کردن افرادی که بتواند با آن‌ها ساعاتی را بعد از ساعات کاری قدم بزند، استفاده کرده است. گروه کوپر شامل همسایگانی است که قبلاً آن‌ها را نمی‌شناخته اما هم‌اکنون هرازگاهی مقداری زمان برای قدم زدن با آنان صرف می‌کند.

  • Fitbit tracker: نرم‌افزارهایی که میزان سوزاندن و مصرف کالری در طول روز بر اساس میزان فعالیت‌هایی که دارید را نمایش می‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا