اخبارمطالب ویژه

گوگل، سرویس مرکزی Cloud IoT را برای صاحبان کسب‌وکار راه‌اندازی می‌کند

امروز گوگل یک سرویس پلتفرم ابری را برای کمک به سازمان‌هایی که داده‌های مهمی را از میلیون‌ها وسایلِ متصل با چیزنت (اینترنت اشیا یا IOT) جمع‌آوری می‌کنند رونمایی کرد.

Google Cloud IoT Core Service برای صاحبان کسب‌وکار ازجمله آژانس‌های نقل‌وانتقال و تأسیسات عمومی، امکان اتصال امن شبکه‌های توزیع سراسری به پلتفرم ابری گوگل را فراهم می‌کند. ایندرانیل چاکرابُرتی، مدیر محصول ابری در گوگل اظهار می‌دارد که داده‌ها می‌توانند به‌طور مرکزی، مدیریت و با سرویس‌های تحلیل داده‌های گوگل یکپارچه‌ شوند.

یکی از مشتریانی که این سرویس جدید را به مدت دو ماه آزمایش می‌کند، انرژی­‌وُرکس [۱]، شرکتی متشکل از ۴۰ کارمند است که از سال ۲۰۱۴، از سرویس‌های ابری گوگل استفاده می‌کند. انرژی‌­وُرکس با هدف برنامه‌ریزی بهتر و بهبود عملکرد تأسیسات عمومی، برای آن‌ها تحلیل­‌های داده عرضه می‌کند.

 مؤسس و مدیریت بینش‌گرای انرژی­وُرکس، اِدوین پوت، در یک مصاحبه اظهار می‌دارد که انرژی­وُرکس برنامه جدید مرکز Cloud IoT Core را به‌منظور خواندن داده‌های بلادرنگ از هزاران مبدل خورشیدی و پورت‌های شارژ وسایل نقلیه الکترونیکِ مستقر در کالیفرنیا و دیگر مکان‌ها پیاده‌سازی کرده است.  او انتظار دارد که در سال‌های پیش‌رو این آزمایش با افزودن مجموعه دیگری از داده‌ها از میلیون‌ها متر (کنتوری) تأسیسات هوشمند که آب و گاز را اندازه می‌گیرند گسترش یابد.

پوت می‌گوید که مرکز Cloud IoT Core یک پل ارتباطاتی بین تحلیل‌های گوگل و ابزار موجود در این زمینه فراهم می‌کند؛ بسیاری از ابزار از جمله مبدل‌های خورشیدی، به پروتکل‌هایی داده‌های مخفی یا مجزایی که سرویس‌های گوگل می‌توانند بدون مداخله‌ی دستی ترجمه کنند تکیه‌ دارند. (یک مبدل خورشیدی، جریان مستقیم متغیر یک پانل خورشیدی را با یک جریان متناوب فرکانس مصرفی که می‌توان شبکه برق تجاری را با آن تغذیه کرد تبدیل می‌کند).

او در ادامه می‌گوید که کارکنان تأسیسات در این سرویس‌ها می‌توانند فرمان‌های کنترلی را به مترها (کنتور) بفرستند و آن‌ها را خاموش و روشن کند.

پوت می‌گوید که انرژی­وُرکس به گوگل فقط برای وسایل IoT که برای دریافت داده‌ها از آن استفاده می‌کند، پرداخت می‌کند و سرویس‌های ابری گوگل می‌تواند هزینه‌ها را کم کند؛ هزینه‌ی سرویس‌های ابری گوگل یک‌دهم هزینه‌ای است که انرژی­وُرکس به سرویس‌های وب آمازون قبل از ۲۰۱۴ می‌پرداخت.

 پوت می‌افزاید: «مشاهده می‌کنیم که قدرت Cloud به‌سرعت رشد می‌کند و این رویکرد (Google IoT) مقیاس‌پذیر خواهد شد. ما چیزی را نصب یا نگهداری نمی‌کنیم. فقط آن را برنامه‌ریزی می‌کنیم، از آن استفاده می‌کنیم و دیگر نگران چیزی نیستیم.»

[۱] www.energyworks.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا