آموزشدفتر مدیریت پروژهگزارش، نقد و تحلیل

چگونه یک جلسۀ درس‌های آموخته‌شده برگزار کنید

همه می‌دانیم که درس‌های آموخته‌شده یک روش فوق‌العاده و بخشی از مسئولیت حرفه‌ای ماست. بااین‌حال همه این کار را انجام نمی‌دهند. شاید دلیلش این باشد که نمی‌دانند چگونه این جلسه را برگزار کنند یا فکر می‌کنند جلسۀ درس‌های آموخته‌شده بسیار پیچیده است. در این مقاله راه آسان و مؤثری را به شما معرفی می‌کنیم.

تیمتان را به یک جلسۀ درس‌های آموخته‌شده دعوت کنید. هدف جلسه را زودتر به آن‌ها اطلاع بدهید، تا آمادۀ اشتراک‌گذاری باشند. اگر باور دارید که تیمتان نمی‌تواند آزادانه روبه‌روی شما صحبت کند، باید کسی را به این کار بگمارید که جلسه را برگزار کند و خودتان شرکت نکنید. بعید است این اتفاق برای شما بیفتد؛ به هر جهت، مهم است که تیمتان را ترغیب کنید که صادقانه و آزادانه افکارش را به‌اشتراک بگذارد.

فرض کنید اکنون جلسۀ درس‌های آموخته‌شده است. این پروسه را اجرا کنید:

  1. با چیزهایی شروع کنید که می‌توانستید بهتر یا متفاوت‌تر انجام بدهید.
  2. به تیم توضیح بدهید که هرکدام از آن‌ها فرصتی برای ارائۀ ایده‌هایشان دارند. درس‌های آموخته‌شده قرار نیست شخصی باشد. این نیست که علی نباید تعطیلات می‌رفت. درس کلیدی این است که منابع کلیدی باید پشتیبان‌هایی داشته‌ باشند که درصورت غیبت آن‌ها مثلاً برای تعطیلات، مریضی و غیره کار لنگ نماند.
  3. بگذارید همۀ تیم بفهمند که حق صحبت دارند اما مجبور نیستند صحبت کنند.
  4. سه‌بار اطراف اتاق بروید و هربار هر عضو تیم فرصتی برای ارائۀ درس‌های آموخته‌شده یا دست‌به‌دست کردن آن را خواهد داشت. درس‌های آموخته‌‌شده را بر تخته یا یک قطعه‌کاغذ بزرگ بنویسید، اسم‌ها را کنار هر درس لیست نکنید. مهم نیست که معلوم شود چه کسی چه چیزی گفته است، درواقع باید ناشناس باشند.
  5. معمولاً هرکسی بعداز سه‌بار رفتن شما اطراف اتاق، ایده‌های مهمش تمام می‌شود. درغیراین‌صورت ادامه بدهید.
  6. وقتی تمام این درس‌ها یاد گرفته شد، زمان انتخاب درسی است که از همه مهم‌تر است. هر عضو تیم می‌تواند سه رأی بدهد. می‌تواند این سه رأی را به یک درس یا به سه درس بدهد. می‌توان از اعضای تیم خواست که بر تخته‌سفید روبه‌روی هر درسی که به‌نظرشان از همه مهم‌تر است علامت بگذارند.
  7. وقتی که همه رأی دادند نتایج را بررسی کنید. بیشتر اوقات درسی که باید آموخت شود درسی است که اکثر تیم به‌عنوان مهم‌ترین درس آموخته‌شده انتخاب کرده‌اند. درغیر‌این‌صورت تمام موارد انتخاب‌شده شایان توجه‌اند. نباید درس‌هایی را که جزء سه درس یا پنج درس اول نیستند نادیده بگیرید، اما بیشتر به درس‌هایی توجه کنید که جزء سه یا پنج درس اول‌اند.

مراحل یک تا هفت را با استفاده از  درس‌هایی که آموخته‌شده و باید تکرار شود دوباره انجام بدهید. اکنون درس‌های آموخته‌شدۀ خودتان را دارید. مستند کردن این درس‌ها آسان است؛ با مستند کردن پروسۀ کار شروع کنید و سپس نتایج را ارائه بدهید. تأکیدتان بر سه تا پنج درسی باشد که می‌توانند متفاوت باشند، همین‌طور سه یا پنچ درسی که باید تکرار شود؛ اما مواردی را که جزء سه یا پنج تای اول نیستند دور نیندازید، در مستند نگهشان بدارید تا این درس‌ها گم نشوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا