آموزشدفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژه

با این راهبردها مهارت‌های مدیریت پروژه را در خودتان تقویت کنید

همیشه جایی برای پیشرفت مدیریت پروژه وجود دارد و راه‌هایی هست که بتوان در بازی موفق شد. چه دنیای مدیریت پروژه برای شما دنیای جدیدی باشد و چه سال‌ها باشد که مدیر پروژه باشید، این راهنمایی‌های همیشگی را به‌کار بگیرید. اگر مدت درازی است که مشتری‌ها و پروژه‌ها را مدیریت می‌کنید، به این راهنمایی‌ها به دید جدیدی نگاه کنید و اگر تازه قدم در دنیای مدیریت پروژه گذاشته‌اید، چند ایدۀ جدید بگیرید.

ارتباطات کلید است

اگر در جایگاهتان به‌عنوان یک مدیر پروژه موفق هستید، به این معناست در ارتباطاتتان شفاف و معتمد هستید و ارتباطتان را با تیمتان قطع نکرده‌اید. فراموش نکنید شما نقطۀ ارتباطات بین مشتری و شرکتی هستید که برای او کار می‌کنید؛ بنابراین نمایندۀ شرکت هستید، کسی که با سؤالات و نگرانی‌های مشتری در ارتباط است. اگر ارتباط با شما آسان نیست و شفافیت شما کم است و با سازمان‌دهی افکارتان مشکل دارید، از یادآورها (reminder) در تقویم مدیریت منبع پروژه و هماهنگی با مشتری‌ها و حامیان مالی استفاده کنید. ارتباط داشتن با تیمتان ازآن‌جهت مهم است که در هر مرحله، از پروژۀ مشتری خود اطلاعات داشته باشید و در جلسات مشتری و شرکت اطمینان بدهید که پروژه به‌پیش می‌رود.

جلسات را زمان‌بندی و برنامۀ کار را با جدیت رعایت کنید

قبل از ملاقات با مشتری و تیم خود، یک نمودار برنامۀ بازی بکشید؛ این نمودار باید آن‌قدر انعطاف داشته باشد که بتوان در آن‌ تغییرات ناگهانی را اعمال کرد، اما آن‌قدر ساخت‌یافته باشد که همۀ افراد را هماهنگ نگه دارد. بهترین کار این است که از برنامۀ وب‌بنیاد مدیریت پروژه استفاده کنید و آن را طوری تغییر بدهید که با نیازهای پروژۀ شما مناسب باشد. مثلاً از برنامۀ کاربردی تقویم Microsoft Outlook برای زمان‌بندی جلسات هفتگی و دوهفته‌یک‌بار با مشتری و تیم خلاق خود استفاده کنید. حتماً برای هر جلسه دستورجلسه‌ای داشته باشید که مناسب فاز برنامه‌ریزی باشد تا توسعۀ پروژه‌تان از فاز جلو نیفتید.

یک جلسۀ اینترنتی شروع پروژه برگزار کنید

جلسه‌ای داشته باشید که تمام اجزای پروژه را گردهم می‌آورد. اگر بدانید چه سؤال درستی را باید بپرسید مشتری شما و شما دید شفافی از مشتری و نیازهای او می‌یابند. یک جلسۀ داخلی نیز می‌تواند راه فوق‌العاده‌ای برای طوفان فکری ایده‌ها و مفاهیم و بودجه‌بندی زمانتان با تیمتان باشد. لازم نیست که جلسۀ شروع فقط برای صحبت کردن باشد. لازم نیست که به هر مسئله‌ای که با آن روبه‌رو می‌شوید اشاره کنید. بگذارید این جلسه مختصر و حول یک موضوع باشد. مشتری شما باید هرچه می‌خواهد برای صحبت کردن زمان داشته باشد، اما زمان پول است و شما و تیمتان باید به کارتان برسید.

چه شرکت شما منبع بی‌پایان پول داشته باشد چه بودجه‌تان قطره‌چکانی باشد، هر مدیر پروژه‌ای برای موفقیتش به این روش‌ها نیاز دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا