دفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژهمدیریت ریسک

چگونه یک پروژه را شروع کنیم – برنامه ای برای موفق شدن پروژه

وقتی شما به دنبال شروع یک پروژه ی کاملا جدید هستید، با سرعت وارد شدن به درون آن می تواند وسوسه انگیز باشد. شاید این اولین سوارکاری شما نباشد، در نتیجه شما طناب ها را می شناسید و کارها را همانطور که همیشه انجام می دادید، انجام خواهید داد. احتمالا شما در حال انجام یک پروژه ی کاملا جدید هستید یا اینکه این پروژه بسیار بزرگ تر از چیزی است که قبلا انجام داده بودید. به نکات زیر توجه کنید.

۱)     نتایج خود را به وضوح تعریف کنید.

نتایج این پروژه چیست؟ بسیار خب، مشخص کردن این موضوع ساده است. فرض کنید نتایج در یکی از این دو جمله جای می گیرد: “من قصد دارم که طراحی مجدد وب سایت مان را رهبری کنم” یا “ما قصد داریم برای راه اندازی یک محصول جدید برنامه ریزی کنیم”.

خیلی عجله نکنید. نتایج، پروژه ی شما نیست! بگذارید تکرار کنم. نتایج پروژه به این معنی نیست که شما پروژه را به انجام رساندید. به جای آن، نتیجه ی پروژه یک محصول قابل تحویل است که می تواند به یک وزنه ی قابل توجه و قابل اندازه گیری تبدیل شود.

طراحی مجدد وب سایت تان ممکن است یک هدف تجاری ضروری باشد. اما اگر پروژه ی شما نتواند محصول قابل اندازه گیری را تحویل بدهد، آیا ارزش پروژه مشخص می شود؟

سوال مهم این است که آیا اول پروژه بود و سپس موفقیت؟

اگر شما در همان مراحل ابتدایی پروژه، موفقیت را تعریف نکنید به احتمال زیاد موفق نخواهید بود.

نکته: تصور نکنید کسی غیر از خود شما دارای معیارهای موفقیت است. حتی اگر پروژه ی خود را به دست شخص دیگری سپردید، قبل از شروعِ آن، زمان بگذارید و پیش نویس نتایج اصلی و خرید از طرف های مربوطه را مشخص کرده و آرشیو کنید. اهداف قابل اندازه گیری با اهداف استراتژیک، سازمان یافته تر خواهد شد.

۲)     برای چگونگی پیگیری نتایج خود برنامه ریزی کنید.

زمانی که نتایج خود را تعریف کردید (به یاد داشته باشید که حتما باید قابل اندازه گیری باشد)، سوال بعدی که پیش می آید این است که چگونه می خواهید نتایج خود را پیگیری کنید؟ چگونه خواهید دانست که در مسیر انجام پروژه و در حال نزدیک شدن به نتایج هستید؟

یک راه آسان این است که ۳ نقطه ی عطف برای هر نتیجه تعریف کرده و گزارش های خاصی را طراحی کنید که بتواند آن نقاط عطف را پیگیری کند.

شما همچنین می توانید ویژگی های نقاط عطفی که تعیین کرده اید در گانت چارت خود قرار داده و برای آن هدف ها تاریخ تعیین کنید.

نکته اینجاست: ابزار های خود را در ابتدای پروژه معین کنید تا بتوانید مراحل کلیدی را تعریف و پیگیری کرده و در نهایت قادر به اندازه گیری و پیگیری نتایج پروژه ی خود باشید.

۳)     با تیم خود برای موفقیت پروژه همکاری کنید

تیم شما بهترین ابزارتان برای دستیابی به نتایج موفقیت آمیز یک پروژه هستند. آن ها را وارد بخش برنامه ریزی و پیگیری تمام فرایندها کرده و از همه برای شرکت در موفقیت پروژه دعوت نمایید به خصوص از طریق نرم افزار مدیریت پروژه.

روزهایی که مدیران پروژه ها، کارها را به صورت ایزوله شده و جدا از همه به جلو می بردند، گذشته است. از خصوصیات همکاری نرم افزار مدیریت پروژه ی خود برای ایجاد ارتباط بین تیم و سهامداران استفاده کنید.

سخنرانی ها و اطلاعات دلگرم کننده ای ترتیب بدهید و از سهامداران و مشتریان دعوت کنید حین پیشرفت پروژه تماشاگر آن باشند. زمانی که تیم شما و سهامداران در ساخت پروژه و پیگیری نتایج آن با شما همکاری کنند موفقیت و نتایج پروژه به خوبی تضمین می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا