دفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژه

چگونه در سیاست‌های پروژه پیروز شویم

” ما مدیر پروژه‌ایم: ما سیاستمدار نیستیم”

درک چشم‌انداز ذی‌نفعان

اولین چیزی که برای آشکارسازی بُعد سیاسی یک پروژه، علاقه‌مند به پرداختن به آن هستیم، به دست آوردن نقشه‌ای از تمام ذی‌نفعان است. دو روش بخصوص در این زمینه به‌خوبی کار می‌کند.

  1. نقشه‌ی مجاورت

روش اول را با کشیدن دایره‌هایی متحدالمرکز آغاز کنید؛ پروژه خود را در وسط قرار دهید. هر دایره نشان‌دهنده‌ی مجموعه‌ای از ذی‌نفعان در فاصله‌ای با پروژه است. بنابراین درونی‌ترین حلقه، تیم پروژه‌ی شماست و یا شاید فقط تیم اصلی شما. دایره‌های بعدی نشان‌دهنده‌ی ذی‌نفعان در فواصل بیشتری از پروژه هستند: برای مثال، همکاران و بخش‌های دیگر سازمان شما، شرکای تجاری، بخش‌هایی از زنجیره‌ی تأمین، مشتریان و عموم مردم.

  1. سوسیوگرام

شاید ساخت یک سوسیوگرام ممکن است بیشتر طول بکشد ولی این‌یک ابزار قدرتمند برای درک بعد سیاسی می‌باشد. سوسیوگرام نشان‌دهنده‌ی الگوهای نفوذ سیاسی در میان ذینفعان شما می‌باشد.

با شناسایی ذی‌نفعان پرنفوذ کار خود را آغاز کنید و بر روی یک صفحه کاغذ بزرگ نقاطی به ازای هرکدام از آن‌ها بکشید. سپس خطوطی بین آن‌ها به معنای ارتباط آن‌ها بکشید. اگر یکی از آن‌ها تحت تأثیر دیگری است فلش‌هایی به خط اضافه کنید، اگر این تأثیرپذیری ۲ طرفه است، ۲ فلش به دو سمت اضافه کنید و اگر این ارتباط صرفاً یک ارتباط اجتماعی است، از فلش استفاده نکنید. همچنین می‌توانید از خطوط پررنگ و کم‌رنگ برای نشان دادن قدرت ارتباط یا نفوذ و تأثیرپذیری استفاده کنید.

حالا دیگر ذی‌نفعان را به نمودار خود اضافه کنید، و شبکه‌ی نفوذ و تأثیرپذیری را بسازید. این دیاگرام شبکه‌ی اجتماعی، شروع به آشکارسازی اتحادهای احتمالی و گروه‌بندی‌های طبیعی و نشان‌دهنده افراد قدرتمند سیاسی در مراکز این گروه‌ها می‌کند. همچنین می‌توان از این شبکه، افراد ارتباط‌دهنده‌ی این گروه‌ها و افرادی که در نقاط دورافتاده‌اند را شناسایی کرد. توسط این دیاگرام شما می‌توانید استادانه بعد سیاسی پروژه خود را پیدا کنید.

شناسایی صاحبان قدرت

نکته‌ی بعدی که باید بفهمید این است که ذی‌نفعان شما از کجا قدرت سیاسی خود را دریافت می‌کنند.

رهبران منصوب

بعضی از افراد به خاطر نقش یا وضعیت خود در قدرت هستند. سیستم به آن‌ها قدرت تصمیم‌گیری و انتظار از دیگران برای پیروی را می‌دهد. سران دولت و مقامات ارشد از این دسته هستند. همچنین کارفرمایان، اسپانسرهای پروژه و هیئت‌مدیره نیز در چنین جایگاهی قرار دارند.

قدرت اجباری

اگر یک چوب بزرگ دارید و برای استفاده از آن آماده هستید، احتمال پیروی افراد از شما بالاست. اجبار یا وعده‌های حفاظت از ابزار سیاسی قدرتمند است. اما معمولاً موفق به ایجاد روابط قدرتمند نمی‌شود. از زورآزمایی اجتناب کنید و با شرکت‌ها سازمان‌ها و افراد قلدر محتاط باشید.

قدرت اقتصادی

بعضی شرکت‌ها و کشورها دارای منابعی‌اند که نیاز به اعمال قدرت دارند. هرکسی توانایی اعطا یا نگه‌داری سرمایه، مواد، تجهیزات، یا نیروی انسانی داشته باشد دارای این نوع قدرت منابع می‌باشد. گاهی در درون سازمان‌ها این‌ها نقش دربان‌ها رادارند. علی‌رغم نقش‌های گاهی کم‌اهمیت توانایی گفتن آری یا نه به درخواست شما دارند. پس هوای آن‌ها را داشته باشید و با نقش وضعیتی و سمتی آن‌ها گمراه نشوید.

قدرت دانش

درحالی‌که دسترسی به اطلاعات نوعی قدرت منابعی یا قدرت اقتصادی محسوب می‌شود، توانایی استفاده از آن‌قدری متفاوت است. شما نیاز به کارشناسانی دارید که بتوانند اطلاعات را تفسیر کنند و آن را به کار بگیرند. به‌طورمعمول، آن‌ها باید احترام شمارا احساس کنند، اما مراقب تله‌ی اعتماد به کارشناسان فراتر از حد تجربه و تخصص آن‌ها باشید.

قدرت شخصی

پایه‌ی قدرت سیاسی اعتماد و احترامی است که دیگران برای شما قائل‌اند. نقطه‌ی شروع لازم برای این امر صداقت است. عوامل دیگری که به این امر کمک خواهد کرد شخصیت شما و قدرت فکری‌تان است. هرچقدر که شما بتوانید این جنبه‌ی شخصیت خود را بهتر بسازید در حرفه‌ی خود موفق‌تر خواهید بود.

جذب افراد به خود

چه ویژگی‌های شخصیتی باعث جذب افراد به شما می‌شود؟ شور و شوق، اعتمادبه‌نفس و مفید بودن معمولاً جز ویژگی‌های شخصیتی افرادی که در مدیریت پروژه پیشرفت می‌کنند، می‌باشد. ما همچنین به افرادی که الهام‌بخش‌اند و باعث می‌شوند احساس خوبی در مورد خود کنیم، جذب می‌شویم.

از سوی دیگر اگر خود را از افراد دوروبر خود جدا کنید، نه‌تنها شناخت شما برایشان سخت‌تر می‌شود، بلکه تمایل آن‌ها برای دوست داشتن و اعتماد به شما کاهش می‌یابد.

ساده‌ترین راه برای جذب افراد این است که آشکارا و با صراحت کامل وقت، پشتیبانی و مشاوره‌ی خود را ارائه دهید.

ایجاد اعتبار برای خود

اعتبار از طریق دست آورد ها به دست می‌آید، بنابراین هیچ‌چیز پایداری با تنها حرف زدن حاصل نمی‌شود. این اقدامات است که شمارش می‌شود.

شما می‌توانید اعتباری که می‌خواهید را با انتخاب کارهایی که انجام می‌دهید و انجام آن‌ها به بهترین نحو، به دست آورید: چه عنوان آن‌یک مجری، یک رهبر، یک متفکر، یک خالق و سازنده، یک شنونده یا هر چیز دیگری باشد. بافکر کردن در مورد اعتباری که می‌خواهید به دست آورید، شروع کنید و سپس اقدام به ساخت سابقه‌ی قابل‌توجهی از برتری در آن عرصه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا