دفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژه

چطور پروژه تان را با گانت چارت برنامه ریزی کنید؟

روش های مختلفی برای برنامه ریزی یک پروژه وجود دارد، اما نمودار گانت برای هرکسی که به دنبال پیگیری جدول زمانی پروژه اش به روش بصری می باشد، یکی از اجزاء اصلی است.

در حالیکه این نمودارها ممکن است پیچیده به نظر برسند، در واقع بسیار ساده ایجاد می شوند. مخصوصا زمانیکه از ابزارهای صحیح، کاربردی و مناسب استفاده شود.

در زیر به چگونگی برنامه ریزی با استفاده از نمودار گانت خواهیم پرداخت:

۱ – اضافه کردن تسک

در سمت چپ گانت چارت لیست ساده ای از کار (تسک) وجود دارد. شروع کار از این نظر که شما به راحتی مشغول به اضافه کردن لیست تسک ها می شوید آسان است. همزمان که تاریخ شروع و پایان یک تسک را درج می کنید، جدول کاری بصری که همان گانت چارت است نیز در سمت راست تصویر برای شما ایجاد می شود.

۲ – نمودار گانت تان را شخصی سازی کنید

شما می توانید نمودار گانت را شخصی سازی کنید تا برنامه های مختلف، سازمان ها، اعضای تیم یا انواع کار را برجسته سازد یا به آسانی سَبک شما را منعکس کند.

این موضوع نه تنها در یک نگاه برای تجسم کار گروهی مفید خواهد بود بلکه به شما کمک می کند که کار و روش خود را تعریف کنید.

۳ – پیوند کارها با یکدیگر

کارها زمانی که به نحوی به یکدیگر گره خورده هستند، می توانند به یکدیگر ارتباط داده شوند. به عنوان مثال اگر کاری نباید قبل از کار دیگر شروع شود، شما احتمالاً می‌خواهید آن کارها را در نمودار گانت به یکدیگر مرتبط سازید که شاید اگر این ارتباطات دیده نشود تاخیر های احتمالی به صورت کلی در پروژه دیده نشود زیرا نمودار گانت زمان مورد نیاز برای انجام کارها را به طور خودکار محاسبه می‌کند تا برطبق آن‌ها جدول زمانی تنظیم کند.

۴ – اضافه کردن کارهای مهم (milestones)

milestoneها به شما کمک می کنند که فازهای پراهمیت در پروژه را علامت گذاری کنید، یا تاریخ های کلیدی برای جلسات پر اهمیت یا تاریخ های مربوط به تحویل را نشانه‌گذاری کنید.

وقتی شما یک milestone برای پروژه قرار می دهید ، دقیقا مانند یک الماس در نمودار گانت شما نشان داده می شود بنابراین شما همیشه می توانید زمان کارهای مهم آینده را ببینید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا