آموزش

اگر بهترین نباشید، می‌توانید پیروز شوید؟

معمولاً می­‌گویند اگر به‌سختی کار و تلاش و تقلا کنید موفق می­‌شوید. اما واقع‌­بین باشیم… همیشه درست نیست، زیرا  همه تعریف واحدی از «موفقیت» ندارند. مطمئناً می‌­توان به‌سختی کار و تلاش کرد و بهتر از قبل شد اما همیشه نمی‌توان در همه چیز بهترین شد. رسم زندگی این‌ نیست.

مثلاً فرض کنید تصمیم دارید سریع‌ترین دونده جهان در دوی ۱۰۰ متر شوید. هدفِ بسیار بلندپروازانه‌­ای است، اگر با ژن­‌های ویژه‌ای به دنیا نیامدید و آموزش را از سن پایین آغاز نکرده باشید احتمال رسیدن به این هدف بسیار کم است. بااین‌حال، هیچ چیز مانع تقویت خودتان و سریعتر شدن از قبل نیست.

اگر در چیزی بهترین نیستید، آیا نمی‌توانید در آن موضوع (یا در زندگی) موفق باشید؟ اصلاً. حتی بهترینِ بهترین‌ها در زندگی روزهای بد هم دارند. بازنده‌های یک رقابت گاهی پیروز می‌شوند؛ به همین دلیل همیشه باید به تقویت و بهتر شدن از قبل ادامه داد؛ از کجا معلوم؟ شاید وقتی‌ بهترین­‌ها گیر کردند، شانس شما فرا برسد.

اگر کتاب «توپِ پول» (Moneyball) را ندیدید یا نخوانید پشیمان می‌شوید. در کتاب توضیح داده می‌شود چطور اوکلَند، یک تشکیلات بیس‌بال سطح A، بازیکنان سطح B را می‌گرفت و با آن‌ها امتیاز انحصاری بیس‌بال را کسب می‌کرد. بهترین بازیکنان بیس‌بال در آن زمان در تیم اوکلند نبودند، اما «بازنده­‌های واقعی» بسیاری را داشتند که ببیشتر تیم­ ها فکر نمی‌کردند برای تیمشان مفید باشند.

بسیاری معتقدند داستان «توپِ پول» اهمیت نقش تحلیل آمار و داده­‌ها را در اداره یک کسب‌وکار نشان می‌دهد. شاید حق با آن‌هاست. تحلیل داده‌ها بسیار مهم است و بخش اعظم این کتاب در مورد داستان اوکلندِ سطح A، همین را تصدیق می‌کند؛ اما جنبه‌ای از داستان هست که چندان به آن توجه نمی‌شود؛ بازیکنان B به‌سختی کار کردند تا نسبت به قبل بهتر شوند. آن‌ها دست از تلاش نکشیدند و قصد نداشتند بازنده بمانند… به تلاش بیشتر و بیشتر ادامه دادند تا از قبل بهتر شدند.

درس این داستان در شرکت‌­ها نیز صادق است. شاید تیمی ندارید که متشکل از باهوش‌ترین و بامهارت‌ترین کارمندان باشد، اما اگر شما و تیم مدیریتتان خود را به استمرار پیشرفت وادارید، می‌توانید کارهای شگفت‌آوری را انجام بدهید. اگر در «فرهنگ پیشرفت» شما برای کوچک‌ترین شکست‌ها تنبیه نباشد، اگر دائماً به تیمتان نشان دهید که خود شما نیز در حال پیشرفت‌اید، و از آن‌ها نیز همین انتظار را دارید، تیم و شرکت شما قادر به رقابت خواهد بود.  شاید همیشه پیروز نشوید، اما در خط سیر تکامل خود به‌پیش می‌روید.

شاید بهترین نیستید اما می­‌توانید پیروز شوید. هرکسی می‌­تواند. اگر به تلاش خود برای بهتر شدن ادامه بدهید، همیشه بهتر از قبل خواهید بود.

 فقط تصور کنید اگر پیشرفت خودتان و تیمتان را ادامه ندهید نتیجه چیست؟ اگر از متوسط ماندن خود راضی باشید، هیچ‌گاه شانس پیروز شدن را نخواهید داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا