اخبار بلاکچین

عدم پذیرش عمومی برای ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز بلاک چین اقتصاد Web3

ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز ستون فقرات Web3 هستند، اما این برای ارائه دهندگان خدمات وب متمرکز چه معنایی دارد؟

وعده مالکیت و مدیریت داده‌های شخصی یک انقلاب در حوزه تکنولوژی  است و علاقه فزاینده‌ای به پلتفرم ها و برنامه های Web3 ایجاد می کند. به عنوان مثال، یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که ارزش بازار Web3 در سال گذشته حدود ۲.۹ میلیارد دلار برآورد شده بود، با این حال انتظار می‌رود این رقم تا سال ۲۰۲۸ به ۲۳.۳ میلیارد دلار برسد. همچنین علاقه سرمایه‌گذاران ریسک پذیر را به خود جلب کرده است. علاوه بر این، تحقیقات کوین تلگراف نشان می‌دهد این بخش به پرطرفدارترین معامله سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۲ تبدیل شده‌است.

رونق روز افزون فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز بلاک چین

ظهور Web3 همچنین منجر به نیاز به راه‌حل‌های ذخیره‌سازی غیرمتمرکز شده است. این امر در نهایت به کاربران اجازه می‌دهد تا داده‌های خود را بایگانی، بازیابی و نگهداری کنند. یافته‌های مؤسسه تحقیقاتی Huobi همچنین نشان می‌دهد که افزایش حجم داده‌های ذخیره‌سازی جهانی هزینه امنیت و مصرف انرژی بالا را افزایش می‌دهد که منجر به گرایش بیشتر به سمت ذخیره‌سازی غیرمتمرکز می‌شود. در ادامه این گزارش آمده است: «تقاضای سیستم ذخیره‌سازی جهانی از ذخیره‌سازی راه دور به ذخیره‌سازی ابری و اکنون ذخیره‌سازی غیرمتمرکز بلاک چین که ما آن را ذخیره‌سازی Web3 می‌نامیم، پیشرفت کرده است»

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: پیش بینی آینده بلاک چین

برای درک بهتر پتانسیل ذخیره‌سازی غیرمتمرکز، توضیح اینکه این راه‌حل‌ها چه چیز جدیدی برای کاربران ارائه می‌کنند و تفاوت آن‌ها با پلتفرم‌های متمرکز چیست، بسیار مساله مهمی است. مارتا بلچر، رئیس و بنیاد‌گذار Filecoin سازمانی که مدیریت شبکه Filecoin را تسهیل می کند – به Cointelegraph گفت که سیستم های فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز بلاک چین جایگزینی برای سیستم های متمرکز برای ذخیره داده ها و در دسترس قرار دادن وب سایت ها ارائه می دهند. او در ادامه گفت:

«اینترنتی که ما امروز در اختیار داریم متمرکز است – در حال حاضر، اکثر داده‌هایی که وب‌سایت‌های زیادی را تشکیل می‌دهند و ما هر روز استفاده می‌کنیم، در انبارهای داده متعلق به تنها سه شرکت قرار دارند: خدمات وب آمازون، مایکروسافت آژور و Google Cloud. ما اغلب دیده‌ایم که این شرکت‌ها با مشکلاتی از جمله بلک اوت سروس دست و پنجه نرم می‌کنند و بخش‌هایی از وب برای ساعت‌ها از کار می‌افتند. این یکی از مشکلات استفاده از نقاط شکست منفرد (single points of failure ) است.

با در نظر گرفتن این چالش ها، بلچر عقیده دارد که ارائه دهندگان ذخیره سازی غیرمتمرکز مانند Filecoin می توانند نسخه بهتری از وب را با ترکیب ظرفیت ذخیره سازی و قدرت محاسباتی ارائه کنند. بسیاری از دستگاه های منفرد در یک شبکه ابررایانه مانند می‌توانند چندین نسخه از داده‌ها را ذخیره کند. او در ادامه اضافه کرد: « در این نسخه‌هایفضای ذخیره سازی غیرمتمرکز بلاک چین اینترنت، وب‌سایت‌ها حتی اگر برخی از گره‌ها از کار بیفتند فعال می‌مانند، و در دسترس بودن اطلاعات به هیچ سرور یا شرکتی وابسته نیست»

طبق نظر بلچر، برای تسهیل این امر، Filecoin از مفهوم پول قابل برنامه ریزی برای ایجاد یک شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز استفاده می کند. «اگر کاربر فضای ذخیره‌سازی اضافی روی سخت‌افزار رایانه‌اش داشته باشد، می‌تواند آن را به دیگران اجاره دهد که با توکن‌های Filecoin مبلغی در ازای این عمل دریافت می‌کند. ما به این فناوری به عنوان یک فناوری اساسی برای نسل بعدی وب فکر می کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا