اخباردفتر مدیریت پروژهمدیریت ریسک و پروژه های نرم افزاریمطالب ویژه

چشم‌اندازی از حرفۀ مدیریت پروژه- رشد صنایع در سال ۲۰۲۷

اگر قصد کار در مدیریت پروژه را دارید، یا الان به این کار مشغولید، خبرهای خوبی هست. در چشم‌انداز حرفۀ مدیریت پروژه رشد و فرصت افزاینده‌ای در ده سال آینده دیده می‌شود.

گروه اقتصادی اندرسون (AEG) بررسی‌ای با نام استعدادها و رشد شغلی مدیریت پروژه مابین سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۲۷ انجام داده است که چشم‌انداز شگفت‌انگیزی ارائه می‌دهد. گزارش نشان می‌دهد که «سالانه نیاز به حدود ۲.۲ میلیون نفر برای پذیرش نقش‌های پروژه‌محور جدید تا سال ۲۰۲۷ است.»

علت چنین دورنمای شغلی فوق‌العاده چیست؟

چند دلیل برای این روند امیدبخش وجود دارد:

 • افزایش مشاغلی که به مهارت‌های پروژه‌ای نیاز دارند؛
 • کاهشی در نیروی کار موجود، به دلیل بازنشستگی و دیگر عوامل؛
 • اقتصادهایی که به‌سرعت درحال رشد هستند به استعدادهای پروژه‌ای بیشتری نیاز دارند؛

شغل‌ها و فرصت‌های شغلی بیشتر به ‌معنای فرصت‌های بیشتر در حرفۀ مدیریت پروژه است.

انتظار رشد در صنایع

بخش‌هایی که چشم‌انداز مثبتی در زمینۀ مدیریت پروژه دارند، در محدودۀ گسترده‌ای از صنایع قرار دارند. در تحقیق AEG PMI لیست زیر گزارش شده است:

 • ساخت‌وتولید و ساخت‌وساز
 • نشر اطلاعات و خدمات اطلاعاتی
 • بیمه و امور مالی
 • خدمات حرفه‌ای و مدیریت
 • خدمات رفاهی
 • گاز و نفت

نیاز به این حرفه گسترده است. حتی بخش دفاعی نیز نیاز بیشتر به مدیران پروژه را تشخیص داده‌ است. فدرال تایمز با نقل‌قول از رئیس کمیتۀ Mac Thornberry گزارش می‌کند: «چالش‌ها در استخدام نیرو، توسعه و حفظ مدیران باتجربۀ برنامه برای برنامه‌های گستردۀ مدیریت دفاعی ادامه دارد.»

مهارت‌های مدیریت پروژه باارزش‌اند و در محدودۀ گسترده‌ای از صنایع و حوزه‌ها هستند. با چنین چشم‌انداز حرفه‌ای فوق‌العاده از مدیریت پروژه، به افرادی که مهارت‌های فوق‌العاده‌ای در مدیریت پروژه‌های زمینه‌های مختلف لاقتصادی دارند نیاز است.

انتظار رشد در کشورها

چشم‌انداز شغلی مثبت مدیریت پروژه را می‌توان در کشورهای مختلف مشاهده کرد. نیاز روزافزون به متخصصان مدیریت پروژه فراتر از مرزهای ایالات متحده گستر می‌رود. این گزارش شامل این ۱۱ کشور است: ایالات متحده، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، آلمان، هند، ژاپن، عربستان صعودی، امارات متحدۀ عربی، و بریتانیا.

حقوق چشم‌گیر

همچنین به این دلیل که مدیران پروژه می‌توانند حقوق رقابتی بالایی کسب کنند، چشم‌انداز شغلی مدیریت پروژه امیدوارکننده است. کسانی که در مشاغل مربوط به مدیریت پروژه کار می‌کنند حقوق متوسط بالاتری دارند تا کسانی که در مشاغل غیر پروژه‌ای کار می‌کنند.

حقوق متوسط

 • شغل‌های مربوط به مدیریت پروژه – ۱۰۵۰۰۰ دلار.
 • شغل‌های نامربوط به مدیریت پروژه – ۵۸۰۰۰ دلار.

حرفۀ مدیریت پروژۀ شما

به مدیران پروژه نیاز است و به مدیران پروژۀ عالی بیشتر. مدیر پروژه نقش کلیدی دارد و مسئول برنامه‌ریزی و اجرای پروژه‌ها تا تکمیل موفقیت‌آمیز آن‌هاست.

مدیران پروژه در کار روزانۀ خود مسئولیت‌های متنوعی را اجرا می‌کنند. محدوده را تعریف می‌کنند، بودجه تعیین می‌کنند، منابع را هم‌راستا می‌کنند، تیم‌ها را هدایت می‌کنند، و فعالیت‌های دیگر.

یک مدیر پروژۀ فوق‌العاده به ترکیبی از مهارت‌های رهبری، تجاری، و فنی نیاز دارد. بهترین مدیران پروژه ویژگی‌هایی مثل مسئولیت‌پذیری، خودداری، و سازمان‌دهی مؤثر دارند.

مدیریت پروژه انتخاب شغلی خوبی است. حقوق فوق‌العاده‌ای دارد، مسئولیت‌های متنوعی دارد که آن را جالب و لذت‌بخش می‌سازد و برای کار بر پروژه‌های تحسین‌انگیز فرصت‌های مناسبی را فراهم می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا