دفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژه

شش مهارت حیاتی برای مدیران پروژه

آموزش‌های فنی در مدیریت پروژه شما را برای مقابله با شرایط مختلف در پروژه آماده نمی‌کند. به‌عنوان یک مدیر پروژه‌ی حرفه‌ای، شما با تیم‌هایی سروکار دارید که از افراد پیچیده‌ای در نقش‌های بسیار متفاوتی ساخته‌ شده است. در اصل شما باید رهبر باشید و قادر به خواندن زبان بدن، مذاکره و موارد بی‌شمار دیگری باشید. چگونه همه‌ی این کارها را باهم انجام می‌دهید؟

این لیست کوتاهی از ۶ مهارتی است که برای مدیران پروژه ضروری است:

ارتباط

آیا می‌دانستید که ۹۰ درصد از وقت یک مدیر پروژه به ارتباط با دیگران صرف می‌شود؟ این ضروری است که مدیران پروژه بتواند به‌خوبی چشم‌اندازها، ایده‌ها، اهداف، و مسائل را انتقال بدهند و همچنین گزارش‌ها و ارائه‌ها را تولید کنند، و این‌ها فقط تعداد انگشت‌شماری از مهارت‌های آن‌هاست.

ارتباط یک مبحث بسیار گسترده است و از همه‌ی جهات کاری دشوار است. یک نقطه‌ی خوب برای شروع، بهبود بخشیدن مهارت‌های ارائه دادن است.

رهبری

رهبری شعار فعلی صنعت مدیریت پروژه است. دلیل خوبی هم دارد: اگر بتوانید رهبری کنید، می‌توانید نتیجه را تحویل دهید. اما گاهی نبودن مهارت رهبری در مجموعه‌ی مهارت‌های فنی مدیران پروژه احساس می‌شود.

مدیریت تیم

علاوه‌بر رهبری تیم از دیدگاه استراتژیک، مدیران پروژه نیاز دارند ازجنبۀ عملیاتی نیز مدیریت کنند. برتری یک مدیر مؤثر تیم به اداره و هماهنگی گروه‌ها ازطریق ترویج کار گروهی، تقسیم وظایف، حل تعارضات، تعیین اهداف و ارزیابی عملکرد است. رهبری درواقع الهام بخشیدن به دیگران برای قدم برداشتن با شماست؛ مدیریت تیم اطمینان از این است که تیمتان کفش‌های مناسبی دارند.

مذاکره

مهارت ارتباط را درنظر بگیرید؛ بخش اعظم این ارتباط مذاکره درباره‌ی مصرف منابع، بودجه، زمان‌بندی‌ها و دیگر موارد است. دانستن این‌که چگونه مذاکره کنیم که تمام طرفین راضی باشند، یک مهارت کلیدی برای مدیران پروژه‌ی موفق است.

سازمان‌دهی شخصی

اگر زندگی و پروژه‌های شخصی‌تان نامرتب و بدون سازمان‌دهی‌اند، چگونه می‌توانید کار را به‌عهده بگیرید و دیگران را سازمان‌دهی کنید؟ سازمان‌دهی شخصی باعث می‌شود یک مدیر موفق پروژه باشید.

مدیریت ریسک

اگر شما بتوانید مشکلات را پیش‌بینی کنید و راه‌حل‌ها را قبل از بروز مشکلات طراحی کنید، شانس موفقیت پروژه را افزایش داده‌اید. ریسک‌ها، با توجه به معنی لغوی‌شان، حتمی نیستند، و بسیاری از مدیران پروژه آن‌ها را به‌اندازه‌ی کافی جدی نمی‌گیرند.

مدیریت پروژه شغلی است که نیاز به مهارت‌های بسیار گسترده‌ای دارد. برای عالی شدن هر گروه از مهارت‌هایتان، بهترین تمرین‌ها را آغاز کنید و امید داریم به سمتی بروید که بهترین مدیر پروژه باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا