دفتر مدیریت پروژهمدیریت تغییراتمدیریت ریسک

نادیده گرفتن فرهنگ موجب شکست می‌شود

هرکسی که یک پروژۀ بین‌المللی انجام می‌دهد اگر فرهنگ را نادیده بگیرد و انتظار داشته باشد که پروژه موفق شود، باید منتظر یک غافلگیری شدید باشند. آیا یک تیم اروپایی می‌تواند در آمریکا موفق باشد؟ بعید است. فهمیدن معیار موفقیت باید زودتر انجام بشود، بسیار قبل‌تر از شروع پروژه. می‌توانید طبق تعریفی که دارید ارزش بیفزایید؛ اما ممکن است که این تعریف (ازلحاظ محدوده، زمان‌بندی و بودجه) با تعریف تمام اشخاص متفاوت باشد؛ شاید در فرهنگ شما بازگشت مشتری اهمیتی نداشته باشند.

موضوع اصلی «ارزش» است

لازم است که تعریف پایه‌ای موفقیت را بررسی کنیم. بسیاری از شرکت‌ها موفقیت را ازلحاظ محدوده، زمان‌بندی، و بودجه تعریف می‌کنند. بااین‌حال بیشتر مشتری‌ها، صرف‌نظر از فرهنگ، می‌گویند که اگر یک پروژه چیزی را تحویل بدهد که استفاده نمی‌شود، صرف‌نظر از اینکه پروژه طبق محدوده، زمان‌بندی و بودجه تحویل داده شود، یک شکست خواهد بود. برخی از فرهنگ‌ها ظاهر قضیه را حفظ می‌کنند و می‌گویند که پروژه یک موفقیت بود، چه نتیجه را بپسندند و چه نپسندند. ازاین‌رو چالش این است که آیا تغییر به چشم ذی‌نفعان می‌آید؟

درواقع این ارزش است که میزان سنجش موفقیت یک پروژه است. قصد بازی با کلمات نیست. تمرکز بر ارزش، به‌جای موفقیت، مستلزم طرز تفکر متفاوتی است. ارزشی که پروژه تحویل می‌دهد موفقیت آن را برای دیگران ملموس می‌کند. آن‌ها می‌فهمند که ارزش برای سازمان تحویل‌دهنده با ارزش برای مشتری متفاوت است. هزینه مؤلفۀ بزرگی است که ارزش مشتری و مرز میزان تحویل ارزش را تعیین می‌کند. در برخی از فرهنگ‌ها هزینۀ کم ارزش محسوب می‌شود، در برخی دیگر آبرو و حفظ ظاهر، برای برخی نیز محدوده ارزش دارد، برخی نیز بازدهی ارزشی است که خواهان گرفتن آن هستند. بستگی به چارچوب نگرش آن‌ها دارد (جدول ۱ مشاهده شود).

اجاق‌گازی را درنظر بگیرید که فندکش راحت روشن نمی‌شود، اما اندازه‌اش برای آشپزخانۀ شما مناسب است؛ آیا این اجاق بهترین اجاق دنیاست؟ اگر آشپزخانه‌ای داشته باشید که جای اجاق گازش کوچک است برای شما بهترین اجاق گاز است. اما اگر دوست دارید که فندک اجاقتان راحت‌ترین فندک باشد، قطعاً این اجاق را بهترین انتخاب خود نمی‌دانید.

نتیجه‌گیری

فرهنگ تأثیر بسزایی بر موفقیت پروژه دارد. این سؤال‌ها ارزش پرسیدن دارد:

  • هر فرهنگی چه چیزی را ارزش خود می‌داند؟
  • چگونه محدودیت‌های سه‌گانه را با ارزش این فرهنگ در توازن نگه می‌دارید؟
  • چگونه مشکلات خرده‌فرهنگی سازمان را مدیریت می‌کنید (ازطریق دپارتمان یا جایگاه شغلی)؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا