اخبار

آینده کسب‌وکار دیجیتال: این به چه معنی برای تیم‌های پروژه است؟

صبح شنبه است. مدیر پروژه‌ای از تیم توسعه‌دهنده، جلسه‌ای با شریک تجاری برای بررسی این مسئله که آیا تیم او توانایی ساخت چند اپلیکیشن تلفن همراه برای کمک به تیم تجاری رادارند یا خیر، دارد. دو نفر از تیم توسعه‌دهنده بر روی یک کنفرانس تلفنی با یکی از ارائه‌دهندگان Cloud شرکت هستند تا در مورد ویژگی‌های جدید محصولات بحث کنند. بقیه تیم نیز در حال کار با یک برنامه‌نویس از اداره‌ی امور مالی برای کامل کردن سیستم حسابداری جدید که تا غروب آن روز شروع به کار می‌کند، هستند. این فقط یک روز معمولی در کسب‌وکار دیجیتال است.

بر اساس تعریف شرکت‌های تحلیلگر Gartner و Forrester، تجارت دیجیتال خطوط بین جهان فیزیکی و دیجیتال را برای ساخت روش‌های نوین تجارت، از بین می‌برد. در اینجا به برخی از تغییراتی که تیم‌های پروژه می‌توانند در آینده‌ی تجارت دیجیتال انتظار آن‌ها را داشته باشند، می‌پردازیم.

دموکراسی مدیریت پروژه

دفتر مدیریت پروژه (PMO) در تضاد مستقیم با تجارت دیجیتال است که در آن محدودیت‌های سنتی از بین رفته‌اند. یک PMOی معمول، یک ساختار فرماندهی از بالا به پایین برای ارائه­ی پروژه‌های نرم‌افزاری است. اما تجارت دیجیتال از این ساختار قدیمی فاصله می‌گیرد و حتی به واحد تجاری اجازه‌ی مدیریت توسعه‌ی نرم‌افزاری را بدون کمک IT می‌دهد.

از یک دیدگاه می‌توان گفت که تجارت دیجیتال می‌تواند به مدیریت پروژه خاتمه دهد، اما در واقعیت می‌توان دید که چگونه تجارت دیجیتال به مدیریت پروژه دموکراسی می‌بخشد. PMO ها به شکل کنونی ممکن است از بین بروند، اما برنامه‌های کاربردی مدیریت پروژه مبتنی بر Cloud، امکان تعامل افراد تیم پروژه را با اطلاعات پروژه به‌صورت در لحظه فراهم می‌کنند. در عوض، مدیران پروژه و ذی‌نفعان اجرایی می‌توانند دیدگاه‌های شخصی‌سازی‌شده خود را برای زمان‌بندی و اطلاعات پروژه راه‌اندازی کنند.

رشد سازمان‌های IT به‌صورت غیرمتمرکز

زمانی سازمان‌ها یک اداره‌ی متمرکز IT داشتند که واحدها و اداره‌های مختلفی را  پشتیبانی می‌کرد. مهاجرت سیستم‌های تجاری به Cloud، BYOD و توسعه‌ی برنامه‌ی DIY باعث شده است که واحدهای تجاری از پس خود بربیایند.

بااینکه این ابزارها ممکن است هیچ‌وقت جایگزین بعضی برنامه‌های شرکت‌ها نشوند، اما به‌اندازه‌ی کافی در سال ۲۰۱۶ خوب هستند. احتمالاً تا چند نسخه‌ی آینده‌ی این نرم‌افزارها تجارت دیجیتال کمتر و کمتر به برنامه‌نویسان احتیاج خواهد داشت.

این تغییرات تکنولوژیکی، یک سازمان غیرمتمرکز IT را می‌سازد.  مدیران پروژه نیز باید به خاطر گسترش تجارتشان بین بخش‌های مختلف، به درک بیشتری از این مسائل دست یابند. شرایط پروژه نیز ممکن است بیش‌ازحد کوتاه شود؛ اما من شرایطی که در آن توسعه‌دهندگان نرم‌افزار شغل خود را از دست دهند مشاهده نمی‌کنم، بلکه این مشاغل اختصاصی‌تر می‌شوند، زیرا بسیاری از زیرساخت تجارت دیجیتال در حال برون‌سپاری به ارائه‌دهندگان Cloud است.

خداحافظی با PPM

سرمایه‌گذاری‌ها قابل‌توجه و تحولات هیجان‌انگیزی پیرامون مدیریت پرتفولیوی پروژه (PPM) در سال‌های اخیر صورت گرفته است. این تحولات قول دیدگاهی یگانه به تمام پروژه‌های فعال درون سازمان را به ذی‌نفعان اجرایی داده است. آینده‌ی تجارت دیجیتال دید یک‌نفره به پروژه‌ها را با کوچک‌تر شدن، چابک‌تر شدن و خروج بیشتر از اداره‌ی IT، مختل می‌کند.  ازآنجایی‌که تجارت دیجیتال، به دنبال راه‌حل‌های مبتنی بر Cloud و همکاری مدیریت پروژه است، دامنه‌ی PPM دیگر به‌صورت قبل مهم نخواهد بود.

چابک در سراسر تجارت 

مدیریت پروژه و توسعه‌ی چابک، وسیع‌ترین مقبولیت را در میان تجارت دیجیتال به دست خواهد آورد. وقتی صحبت از تجارت دیجیتال می‌شود، Agilewill نه‌تنها نرم‌افزارها بلکه فرهنگ تجارت و فرایندها را نیز تغییر می‌دهد که باعث می‌شود سازمان‌ها به تغییر پاسخگوتر و تطبیقی‌تر باشند.

تیم‌های پروژه باتجربه‌ی توسعه‌ی چابک، آینده‌ی تجارت دیجیتال را از آن خود خواهند کرد و کل شرکت نیاز به یادگیری و عادت به فرایندهای چابک دارند.

تحلیل بیشتر؟ بله حتماً!

 تجارت‌های دیجیتال به‌طور فزاینده‌ای داده محور می‌شوند. با تمام این کارها، مدیریت و همکاری، BI و فروشندگان داده‌های عظیم برای تحلیل در فضای ابری، تیم‌های پروژه می‌توانند انتظار تحلیل و تجزیه‌ی بیشتری را از تجارت دیجیتال داشته باشند.

انتظار می‌رود که مدیران پروژه و تیم‌هایی وجود داشته باشند که به این موج رو به افزایش تحلیل داده‌ها در سیستم‌های back-end  خود اعتماد نداشته باشند. مدیران پروژه‌ی زیرک از تجارت دیجیتال برای تقویت تجارت، طرح و جایگاه تیمشان در سازمان استفاده می‌کنند. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها نیز جایگاه بیشتری میان فضاهای ابری و امنیت آن می‌یابد.

تیم‌های پروژه در تجارت دیجیتال

در آینده تجارت دیجیتال، توسعه سریع، بهره‌برداری از داده‌ها، و همکاری در دستور روزانه قرار می‌گیرد. تیم‌های توسعه روش‌های معمول چابک که برای نیازهای سازمانی اصلاح‌شده‌اند را در پیش خواهند گرفت. فروش، بازاریابی، ارتباطات، امور مالی / حسابداری و بخش‌های دیگر کسب‌وکار نیز با در پیش گرفتن فرایندهای تکرارشونده توسط تیم‌های چند مسئولیتی، چابک‌تر می‌شوند و توسعه‌ی بسیاری درزمینه ­های مختلف حاصل می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا