دفتر مدیریت پروژهطراحی و پیاده سازیگزارش، نقد و تحلیل

مدیر فنی پروژه

شاید یک توسعه‌دهندۀ وب باشید و تصمیم بگیرید روزی توسعه‌دهندگی وب را کنار بگذارید و یک مدیر پروژه، و یا درنهایت، مالک محصول شوید. شاید مطمئن نباشید که توان این چالش را داشته باشید، زیرا مدیران پروژه، اکثراً پیشینه‌های مختلفی دارند. اما حقیقت این است که در دنیای دیجیتال، تعداد مدیران فنی پروژه کم نیست و البته موردنیاز خواهند بود و شکی نیست که تعداد آن‌ها افزایش می‌یابد و در این مقاله علت آن را بررسی می‌کنیم.

دنیای درحال‌ظهور دیجیتال

دنیای دیجیتال جای بیشتری در زندگی ما می‌گیرد. و به آنچه امروز مردم شاهد آن هستند ختم نخواهد شد، همیشه یک‌دنیا داده پشت صحنه‌ها دست به کار است.

اگر مدیر پروژه‌ای نتواند روابط فنی بین هر قطعه از اکوسیستم مشتری را درک کند، نخواهد توانست آن را به‌طور مناسبی مدیریت کند. با رشد اکوسیستم، اینکه بتوان افراد مناسبی را در زمان مناسبی داشت و مطمئن شد که همه‌چیز طبق یک برنامه پیش می‌رود به یک چالش تبدیل می‌شود.

هنوز بسیاری از مدیران پروژه حتی آگاه نیستند که محیط توسعه (توسعه، مرحله‌بندی، آزمون پذیرش کاربر، محصول) یا استقرار چیست. امروزه مدیران پروژه باید دربارۀ ابزار، برنامه‌های کاربردی، و وبگاه‌های همگام‌ساز بیشتر بدانند. اگر کسی نتواند یک سایت را استقرار بدهد، هیچ امیدی به مدیریت پروژه‌های دیجیتال نیست.

  فناوری‌های جدید

وبگاه‌ها (وب‌سایت‌ها)، پیش‌ازاین، از تصاویر و متن تشکیل می‌شدند، بنابراین نفهمیدن این که چطور کار می‌کنند، اگر تیمی داشتید که این نادانستگی را جبران می‌کرد، اهمیتی نداشت.

اما امروزه وبگاه‌های بسیاری هستند که از فناوری‌های پیشرفته استفاده می‌کنند تا به کاربران چیزی را که می‌خواهند، ارائه کنند، مثل موتورهای قدرتمند جست‌وجو، یا ویژگی‌هایی همچون یادگیری ماشین.

یادگیری ماشین مثل اسباب‌بازی‌ای شده است که هر بچه‌ای می‌خواهد. هرکسی این را می‌فهد که آیا به تخصص پیشرفتۀ یادگیری ماشین نیاز دارد یا ابزاری که دردسترس گوگل است. مدیران پروژه باید این فناوری را بفهمند تا بتوانند پتانسیل کامل آن را به پروژه‌هایی که مدیریت می‌کنند بیاورند، درغیراین‌صورت فقط یک کلمۀ مد روز است که هیچ دستاوردی ندارد.

سیطرۀ ارتباطات

همه می‌دانیم که ارتباطات کلیدی است برای ادارۀ بی‌دردسر هر تیمی. اگر یک مدیر پروژه نتواند بفهمد که تیم چه چیزی را انتقال می‌دهد، نمی‌تواند پروژه را به‌درستی مدیریت کند.

به‌علاوه مشتری‌ها بیشتر در فناوری مهارت پیدا می‌کنند و غالباً درک بهتری از نحوۀ کارکرد امور یافته‌اند. بنابراین اگر مدیران پروژه فناوری زیربنایی پروژه را درک نکنند، نمی‌توانند با مشتری مکالمۀ درستی داشته باشند. اینکه واقعاً بفهمیم که کارکرد پروژه چگونه است در تصمیمات کلیدی پروژه اهمیت بسزایی دارد..

نظر شما دربارۀ مدیران فنی پروژه چیست؟ با دیجیتالی شدن دنیا، آیا ضرورتی برای مدیران فنی پروژه حس نمی‌کنید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا