دفتر مدیریت پروژهگزارش، نقد و تحلیلمدیریت ریسک و پروژه های نرم افزاری

چگونه در جلسه خوب بحث کنیم؟ (قسمت دوم)

در قسمت قبلی این مقاله ضرورت بحث در جلسات و مشارکت تیم در بحث بررسی شد. نکاتی برای ایجاد بحث‌های سازنده مطرح شد که در این قسمت، به ادامۀ آن‌های می‌پردازیم.

سه فرض اصلی را تفکیک کنید

 در زمان ریاست‌جمهوری جان اف کندی، تیم او حملۀ بدی به کوبا داشت زیرا یک فرض اصلی را درنظر نگرفته بود؛ اینکه یورش با ۱۵۰۰ آوارۀ کوبایی به کوبا موجب قدرت گرفتن رژیم کاسترو می‌شد.

اگر رئیس‌جمهور کندی، می‌دانست که چقدر این فرض نامناسب است و حمایت مردم را از کاسترو نادیده نمی‌گرفت، اجازۀ چنین نقشۀ غلطی را نمی‌داد. برای جلوگیری از این فاجعه‌ها فرضیات را مثل یک کارگاهی که یک جنایت را بررسی می‌کند بررسی کنید. عمیق بررسی کنید، و از دیگر کارشناسان بخواهید که عمیق بررسی کنند، و تیم را به این وادارید که بسیار دقیق باشند. بپرسید: «فرضیات کلیدی شما چیست و چه داده‌هایی در آن خدشه وارد می‌کند؟»

از مدافعانی که شفاف هستند پشتیبانی کنید و از پنهانکاران خلاص شوید

وقتی یک وسیلۀ نقلیۀ دست‌دوم در ایالات متحده می‌خرید، فروشنده به شما تمام ویژگی‌های خوب خودرو را می‌گوید اما ویژگی‌های بد را نمی‌گوید. به این پنهانکاری می‌گویند. پررنگ کردن نکات مثبت و کم‌اهمیت جلوه دادن نکات منفی نوعی پنهانکاری است. از افراد بخواهید که ایده‌هایشان را ارائه بدهند و دربارۀ آن جدی باشند. اما بخواهید که کاملاً صادق باشند، خصوصاً دربارۀ نکات منفی بالقوه. مشکل این است که انسان تمایل دارد از یک مدافع صادق و شفاف به یک فروشندۀ خودروی دست‌دوم افول کند؛ گرفتار سوگیری تأییدجویی می‌شوند، یعنی به داده‌هایی توجه می‌کنند که ایدۀ آن‌ها را تأیید می‌کند و بعداز آن گرفتار سوگیری تشدید تعهد می‌شوند و به دفاع خود و برنامه‌هایشان، حتی زمانی که اطلاعات منفی وجود دارد، ادامه می‌دهند. می‌توانید از این گرایش با اجبار افراد به نشان دادن بخش منفی جلوگیری کنید: «وقتی فردا در جلسه حاضر می‌شوید، می‌خواهم ۵ ریسک از بزرگ‌ترین ریسک‌های این ایده را مطرح کنید و زمان زیادی را برای بحث دربارۀ آن صرف‌ کنیم، پس آماده باشید.» یا می‌توانید درخواست یک جلسۀ «قبل از شکست» کنید و بپرسید: «فرض کنید که ایدۀ شما شکست می‌خورد، دلایل کلیدی شکست آن چه خواهد بود؟»

هدف از یک جلسه، بحثی است که به یک تصمیم بزرگ منجر می‌شود. شما به‌عنوان یک مدیر یا یک شرکت‌کننده چگونه در آن بحث شرکت می‌کنید و موضوعات را به بحث می‌کشید؟ از جلسات متنفر نباشید. آن‌ها را بهتر کنید.

منبع: نشریۀ تجاری هاروارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا