برنامه نویسی موبایلبرنامه نویسی وبطراحی و پیاده سازی

زبان‌های برنامه‌نویسی که آموختن آن‌ها در۲۰۱۶ لازم است

امروزه شغل‌های مرتبط با تکنولوژی، بالاترین خواستار و درآمد رادارند و برنامه‌نویسی به یکی از سودآورترین صنایع جهان تبدیل‌شده است. اگر شما علاقه‌مند به تبدیل‌شدن به یک توسعه‌دهنده‌ی نرم‌افزار هستید، باید با تعدادی از زبان‌های برنامه‌نویسی به‌خوبی آشنا باشید تا بتوانید از این نظر متنوع و سازگار باشید و بعدازآن به یادگیری زبان‌های مختلف در طول حرفه‌ی خود ادامه دهید. بنابراین افرادی که برای حفظ و ارتقای توانایی‌های خود در دسترس هستند، همیشه خواهان زیادی دارند.

اگر شما فکر ورود به زبان‌های برنامه‌نویسی را در سردارید، لیست زیر به شما کمک بسیاری خواهد کرد:

PHP

PHP ( صفحه‌ی اصلی شخصی) یک‌زبان برنامه‌نویسی تحت سرور است، که می‌تواند برای ایجاد صفحات وب HTML مورداستفاده قرار گیرد. این یک‌زبان مناسب برای برنامه‌نویسان جدید برای توسعه‌ی برنامه‌های تحت وب در مدت‌زمان کوتاه است و همچنین ویژگی‌های پیشرفته‌ای نیز برای برنامه‌نویسان حرفه‌ای‌تر ارائه می‌دهد. درحالی‌که شغل‌های استانداردی برای توسعه‌دهندگان PHP وجود دارد، شاید بتوان گفت که فعالیت مستقل در این زمینه گزینه‌ی بهتری باشد. زمانی که شما به PHP مسلط شده باشید، قادر خواهید بود مهارت‌های خود را برای کسب درآمد به‌کارگیرید.

C#

این زبان برنامه‌نویسی بخشی از خانواده دات نت مایکروسافت است که شامل بسیاری از زبان دیگر می‌شود که گاهی اوقات در پروژه‌های بزرگ با C# ترکیب می‌شود. C# را می‌توان برای توسعه‌ی برنامه‌های کاربردی خاص ویندوز و برنامه‌های کاربردی وب و سرور، استفاده کرد. همچنین از این زبان برای ساخت برنامه‌های کاربردی سیستم‌عامل ویندوز فون نیز استفاده می‌شود.

جاوا اسکریپت

این‌یکی از محبوب‌ترین و قدرتمندترین زبان‌های برنامه‌نویسی دنیا است که برای اضافه کردن ویژگی تعامل با صفحات وب مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای مثال، از آن می‌توان برای اضافه کردن انیمیشن به صفحات وب، نمایش پیام‌های پاپ آپ و یا برای ساخت بازی‌هایی باقابلیت‌های ابتدایی، استفاده کرد. اگرچه از این زبان بیشتر برای توسعه‌ی front-end استفاده می‌شود، فریمورک هایی مانند Node.js به برنامه‌نویسان اجازه‌ی نوشتن نرم‌افزارهای back-end نیز می‌دهد که اجازه‌ی ارتباط در لحظه را به کاربر می‌دهد. شرکت‌های بزرگ و کوچک به دنبال متخصصین جاوا اسکریپت در غالب توسعه‌دهندگان front-end، طراحان رابط کاربری/وب و مهندسین نرم‌افزار اینترنت، هستند.

C

C به‌عنوان یکی از پرکاربردترین زبان‌های برنامه‌نویسی تمام دوران مطرح است. بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی که بعدها منتشر شدند مانند C++ و جاوا اسکریپت بسیاری از ویژگی‌های خود را به‌طور مستقیم از C به امانت‌گرفته‌اند و شما بعد از یادگیری C، زبان‌های مدرن‌تری مانند Objective C، C++ و PHP را بسیار راحت‌تر فرا خواهید گرفت. این زبان مانند ستون فقرات اکثر سیستم‌عامل‌ها مانند ویندوز، OSX و لینوکس عمل می‌کند. برای برنامه‌نویسان قدرتمند C، فرصت‌هایی در شرکت‌های بزرگ و تحقیق محور تحت عنوان‌هایی مانند: برنامه‌نویس سیستم‌عامل، برنامه‌نویس علمی و یا برنامه‌نویس سیستم‌ها، وجود دارد.

C++

C++ یک‌زبان برنامه‌نویسی هدف محور بر پایه‌ی زبان برنامه‌نویسی قدیمی‌تر C می‌باشد. C معمولاً برای نرم‌افزارهای “نزدیک به ماشین” مانند سیستم‌های عامل استفاده می‌شود، درحالی‌که C++ برای کاربردهای سطح بالاتر مانند نرم‌افزارهای حساب داری یا موتور بازی‌های رایانه‌ای استفاده می‌شود. C++ برای قابل‌اعتماد بودن، سرعت و مناسب بودن برای پروژه‌های بزرگ مانند مرورگرهای وب، درایورهای کارت گرافیک و الگوریتم‌های معاملات مالی، معروف است.

جاوا

این‌یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی مورداستفاده برای توسعه همه برنامه‌های اندروید مانند Angry Birds، Temple Run و Candy Crush Sagaاست. علی‌رغم اوپن سورس بودن این زبان به معنای آزادی دسترسی و کار با آن، در حال حاضر متعلق به شرکت اوراکل می‌باشد. جاوا به‌عنوان زبانی که بر روی هر دستگاهی قابل‌اجرا باشد طراحی شد، درنتیجه، از این زبان برای توسعه نرم‌افزار برای کامپیوتر، تلفن‌های هوشمند و حتی تلویزیون‌های هوشمند استفاده می‌شود.

توسعه‌دهنده‌ی راه‌حل‌ها، توسعه‌دهنده‌ی برنامه‌ی JEE، مهندس نرم‌افزار و توسعه‌دهنده‌ی ارشد جاوا، عناوین شغلی برای برنامه‌نویسان جاوا در شرکت‌هایی مانند eBay، JP Morgan و گوگل است.

Python

Python یک‌زبان برنامه‌نویسی برای اهداف عمومی است که به زبان ساده ساخته‌شده و بسیار مبتدی پسند می‌باشد. برنامه‌های نوشته‌شده در پایتون معمولاً کوچک‌تر از زبان‌های دیگر هستند. از این ربان  برای محاسبات علمی، توسعه وب و رندر ۳D استفاده می‌شود. عناوینی همچون تحلیلگر داده‌ها، توسعه‌دهنده‌ی امنیت شبکه، توسعه‌دهنده‌ی برنامه‌های تحت وب و بازرس IT به برنامه‌نویسان پایتون داده می‌شود.

شرکت‌هایی مانند گوگل و یوتیوب همیشه به دنبال برنامه‌نویسان مطرح پایتون هستند.

Ruby

مانند جاوا و C، Ruby نیز یک‌زبان برنامه‌نویسی برای اهداف عمومی است که به خاطر استفاده آن برای برنامه‌نویسی تحت وب مشهور است. این یک‌زبان برنامه‌نویسی پویا، اوپن سورس یا منبع باز با تمرکز بر سادگی و بهره‌وری است. ظرافت دستورات نحوی این زبان، خواندن و نوشتن آن را آسان کرده است. این زبان تا زمان توسعه‌ی فریمورک Rails محبوب نبود. در برنامه‌نویسی، یک فریمورک ضمیمه‌ای بر زبان است که باعث می‌شود انجام کار خاصی سریع‌تر و آسان‌تر شود. Rails فریمورکی بسیار بصری برای توسعه‌ی تحت وب در زبان Ruby است. بیشتر مشاغل در این زمینه برای برنامه‌نویسان Rails وجود دارد. این افراد معمولاً در استارت آپ ها و شرکت‌های متوسط کار می‌کنند زیرا Rails معمولاً به‌عنوان زبان نمونه‌سازی وب‌سایت، استفاده می‌شود.

Objective-C

این زبان به‌عنوان جایگزین زبان C# در دنیایOSx و iOS تلقی می‌شود. شرکت Apple زبان نرم‌افزاری Objective-C را برای نوشتن برنامه‌های کاربردی مک بوک، آیفون و ایپد، منتشر کرده است.

برخلاف زبان‌های برنامه‌نویسی اوپن سورس و منبع بازمانند C، Objective-C یک‌زبان اختصاصی است و این بدان معناست که شما باید از قوانین و دستورالعمل‌های دیکته شده توسط اپل، تبعیت کنید.

شرکت‌های توسعه‌دهنده‌ی قدیمی و جدید برنامه‌های آیفون همواره به دنبال برنامه‌نویسان Objective-C هستند. اپل در حال حاضر مشغول به توسعه دادن زبان نرم‌افزاری جدیدی به نامSwift  است که به‌عنوان جایگزینی برای Objective-C در نظر گرفته می‌شود. اگرچه انتظار می‌رود به خاطر محبوبیت کنونی Objective-C چندین سال دیگر در بازار باقی بماند.

SQL

برخلاف زبان‌های برنامه‌نویسی ذکرشده، این یک‌زبان برنامه‌نویسی مورداستفاده برای مقاصد خاص است. SQL اجازه می‌دهد تا برنامه‌نویسان به‌راحتی مدیریت داده‌ها را در سیستم‌های پایگاه داده‌ها انجام دهند. از MySQL، Oracleو  PostgreSQLبرای سازمان‌دهی بیمارستان‌ها، تجارت‌ها، دولت‌ها و بانک‌ها استفاده می‌شود. فقط درصورتی‌که شما ادمین پایگاه داده‌ها باشید، به‌طور مستقیم با پایگاه داده‌ها در ارتباط خواهید بود. کاربران با استفاده از نرم‌افزار یا برنامه‌های تحت وب، اطلاعات موردنیاز را پایگاه داده‌ها دریافت می‌کنند. معمولاً کسانی که به‌طورمعمول از SQL استفاده می‌کنند، ادمین های پایگاه داده‌ها نامیده می‌شوند.

نتیجه‌گیری

اگر شما مایل به توسعه‌ی تحت وب هستید، ناگزیر باید جاوا اسکریپت و برای توسعه‌ی وب Back-end باید مقداری SQL آموخته باشید. اگر علاقه‌مند به تبدیل‌شدن به یک دانشمند داده‌ها هستید، پایتون زبان خوبی برای یادگیری است. اگر می‌خواهید برای شرکت‌ها کارکنید، جاوا راه موردنظر شماست. علاوه بر این اگر شما علاقه‌مند به ساخت چیزی نیستید و تمایل به کسب موقعیت‌های شغلی دارید، SQL بهترین گزینه است. روی‌هم‌رفته، اینکه چه زبان برنامه‌نویسی را یاد بگیرید کاملاً به کاری که می‌خواهید انجام دهید بستگی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا