آموزشدفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژهمدیریت تغییراتمدیریت ریسک

۵ راه برای دست‌یابی به بهترین عملکرد

برای اینکه بهترین عملکرد را در زندگی و کار داشته باشیم، چه رویکردهایی موجب بهترین بازدهی برای ما می‌شود؟ در برخی از مواقع رفتارهای درست می‌تواند تأثیر بسزایی داشته باشند. وقتی به این موقعیت‌ها متمرکز بمانید، بهترین عملکرد را خواهید داشت. ۵ راه را برای بهتر کردن عملکرد بررسی می‌کنیم.

آزمون و خطا

هیچ‌کس یک‌شبه نمی‌تواند کارآمدترین شیوه را بیاموزد، سال‌ها از شما وقت می‌گیرد که بفهمید کدام‌یک اثری منفی بر عملکرد دارد. اما اگر بیاموزید کدام اثری مثبت بر عملکرد دارد، می‌فهمید که ذهن و بدن شما با کدام‌یک از این روش‌ها بهترین کارایی را دارد.

پس ۵ راه را برای دست‌یابی به بهترین عملکرد بررسی می‌کنیم:

یک) برای دست‌یابی به بهترین عملکرد، غذا بخورید

منظور این نیست که رژیم غذایی خاصی را دنبال کنید؛ بلکه رژیمی را دنبال کنید که بهترین کارایی را برای مغز و بدن شما دارد. رژیم‌های بسیاری را تجویز می‌کنند اما شما باید بفهمید که کدام‌یک برای شما بهترین هستند. با خطا و آزمون و فهمیدن اینکه باید چه بخورید و چه نخورید، رژیم مناسب خودتان را می‌یابید. وقتی وظایف مهمی دارید دانستن آنچه مناسب شماست تأثیر بسزایی بر عملکردتان دارد.

دو) به‌اندازه بخوابید

نیاز افراد به خواب متفاوت است؛ اما معمولاً هفت ساعت خواب شبانه لازم است. کمتر از این ساعت بر عملکرد تأثیر منفی دارد. افراد اگر کمتر از زمان موردنیاز خوابشان بخوابند، نمی‌توانند تفکر شفافی داشته باشند و حتی بر رژیم آن‌ها نیز تأثیر می‌گذارد زیرا برای ازبین‌بردن اثرات منفی کمبود خواب، شکر بیشتری مصرف می‌کنند و قطعاً به این میزان انرژی نیاز نیست.

خوابیدن، حداقل هفت ساعت، و در بهترین حالت هشت ساعت، به عملکرد فوق‌العادۀ شما کمک می‌کند. ذهنتان شفافیت بیشتری پیدا می‌کند، مثبت‌تر می‌شود و انرژی بیشتری می‌یابد. صبرتان در ارتباط با خانواده و همکاران بیشتر می‌شود. بنابراین مزایایی مثبت بسیاری وجود خواهد داشت.

کیفیت خواب نیز مهم است. اگر خواب ناآرام یا سبکی داشته باشید بر عملکرد شما تأثیر مثبتی نخواهد داشت.

برخی ادعا می‌کنند که با خواب کم می‌توانند عملکرد خوبی بگیرند. بااین‌حال در مجلۀ Scientific American شمارۀ اکتبر ۲۰۱۵ تحقیق محققی در این زمینه خلاف این را اثبات می‌کند. این تحقیق نشان می‌دهد که چرا خواب کافی ضروری است. در این مقاله دربارۀ اهمیت خواب گفته شده:

«خواب در چندین فرایند بیلوژیکی دخیل است، از امور داخلی سیستم ایمنی گرفته تا توازن هورمونی، از سلامت عاطفی گرفته تا سلامت روانی، از آموزش گرفته تا حافظه، تا پاکسازی سموم مغز. چند ساعت خواب کمتر، موجب ازبین رفتن عملکردهای مختلف خواب می‌شود، قدرت‌ حافظه و شناختی ما را کاهش می‌دهد، مد ما را افسرده می‌کند، حتی توانایی بدن را برای مقابله با عفونت‌ها کاهش می‌دهد.»

نیاز به خواب باید جدی گرفته شود.

 سه) زیاد آب بنوشید

هر روزتان را با یک لیوان پر از آب شروع کنید، حتی قبل از قهوه یا چایی. این به بیدار شدن و شفاف شدن ذهنتان کمک می‌کند. طی روز مطمئن شوید که به میزان کافی آب بنوشید تا  انرژی و شفافیت ذهنی‌تان را حفظ کنید. ازاین‌رو باید یک بطری آب کنار خود داشته باشید و درطول روز آب بنوشید. وقتی حس می‌کنید که خسته یا بی‌حوصله می‌شوید آب نوشیدن به شما کمک می‌کند که حال خود را بهتر کنید.

تحقیقات بسیاری دربارۀ مزایای نوشیدن آب انجام شده است. ما روزانه ازطریق نفس کشیدن، تعریق پوست، ادرار و غیره آب بدنمان را ازدست می‌دهیم و برای سالم ماندن بدن این آب باید حفظ شود. بدن شما از ۶۰% آب تشکیل شده است. کار این مایعات در بدن شما هضم، جذب، گردش، ایجاد آب دهن، شفافیت مواد غذایی و نگهداری دمای بدن است. ۷۳% از مغز و بدن از آب تشکیل شده است. مغز از آب برای ساختن هورمون‌ها و نوروترانزمیترها استفاده می‌کند. آب فقط برای کاهش وزن و پوست زیبا خوب نیست.

چهار) ورزش کنید

اگر چاق نباشید و باشگاه بروید، حتماً اطرافیانتان می‌گویند: «تو که لاغری و نیازی به کاهش وزن نیست.» دلایل دیگری برای ورزش کردن هست. وقتی ورزش می‌کنید بهتر با استرس مبارزه می‌کنید؛ بهتر می‌خوابید؛ انرژی بهتری دارید و عملکرد شناختی‌تان بهتر می‌شود.

ورزش عملکرد شناختی را بهتر می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که صبح‌ها ورزش می‌کنند عملکرد بهتری در آزمون‌های تحصیلی دارند. ورزش بر نوروترانزمیترها اثر می‌گذارد و به چندین مشکل کمک می‌کند: افسردگی، آلزایمر، اضطراب، هورمون، و غیره. تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت فیزیکی امروز شما می‌تواند بر کارکرد شناختی فرداهای شما تأثیر بگذارد.

پنج) مدیتیشن کنید

در مقالۀ «پنج روش برای بهبود سریع تمرکز» دربارۀ مدیتیشن گفتیم. تحقیقاتی انجام شده که مزایای مدیتیشن را نشان می‌دهد. مدیتیشن به آرام کردن ذهن و ایجاد تمرکز و کنترل افکار و ایجاد شفافیت کمک می‌کند. مد شما را بهتر می‌کند. شما را مثبت‌تر و صبورتر می‌کند. کار آسانی است.

خلاصه

از این پنج روش پیوسته استفاده کنید تا کارکرد مغز و بدنتان را بهینه کنید. روش‌های دیگری هست، مانند مکمل‌ها، روش‌های شکرگزاری و غیره. اما پنج روش مذکور اساس آن است. اگر توجه نکرده‌اید که این رفتارها چگونه بر عملکرد شما تأثیر می‌گذارد، بیشتر توجه کنید. آزمایش کنید و اثربخشی آن‌ها را بسنجید و ببینید چگونه زندگی‌تان را بهبود می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا