آموزش بلاکچین

آموزش محاسبه TVL برای پروژه‌های بلاک چین و دی‌فای

با توجه به ظهور بی وقفه پروتکل های جدید در فضای DeFi، شاید محاسبه TVL دقیق بازار کلی و تعیین اینکه آیا یک پلت فرم خاص DeFi گزینه ای امن برای کاربران نهایی است، چالش برانگیز باشد. در مقاله قبل در مورد TVL یا

در سری مقالات آموزش بلاک چین پیشین خط دید، به آموزش مفهوم فاکتور TVL یا ارزش کل  قفل شده در بلاک چین و کریپتو پرداختیم. حال در این مقاله نحوه محاصبه این فاکتور بسیار مهم در شناسایی پروژه‌های موفق را مورد بحث قرار می‌دهیم.

همانطور که قبلا بررسی کردیم، علاقه مندان به بلاک چین می‌توانند پروتکل‌های تثبیت‌شده‌تری را با استفاده از معیار TVL یک میلیارد دلاری انتخاب کنند، که معیار نسبتا مطمئنی به نظر می‌رسد. بدیهی است که  TVLهرچه بالاتر بهتر است، زیرا این امر نشان دهنده یک پلتفرم سالم با تقاضای بالا با تیم توسعه دهندگان قوی و در کل یک گزینه ارزشمند است. همه این‌ها باید مشارکت‌کنندگان و سرمایه‌گذاران بیشتری را جذب کنند و به افزایش TVL پروژه کمک کنند.

از سوی دیگر، زمانی که پروتکل‌های DeFi با TVL پایین‌تر بازدهی بالایی ارائه می‌دهند، باید در ذهن ما زنگ خطری به وجود آید. زیرا، این تضاد ممکن است نشان دهنده یک پروژه صرفا تبلیغاتی باشند. یا برای مثال، در حالیکه این تضاد می‌تواند نشان از پلتفرم های جدیدی که می خواهند سهم بازار را به دست آورند باشد، اما  با احتمال بیشتر نشان از کلاهبرداری بودن پروژه نیز باشند. این نتیجه گیری به این دلیل است که احتمالا سرمایه گذاران بسیار اندکی سرمایه خود را در آن قرار داده‌اند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: مزایا و معایب یک بلاکچین

فاکتور‌های اصلی برای محاسبه TVL پروتکل هایDeFi در بلاک چین چیست؟

محاسبه TVL کریپتو در آموزش بلاک چین امری ساده است. ابتدا، ارزش بازار یک دارایی را باید با ضرب کردن عرضه پروژه DeFi در قیمت فعلی به دست آوریم. سپس، با تقسیم ارزش بازار بر حداکثر عرضه در گردش، TVL  به دست می‌آید.

وقتی ارزش کل بازار یک دارایی قفل شده را بر کل ارزش قفل شده تقسیم می کنیم، نسبت TVL را بدست می آوریم. نسبت TVL  می تواند به تعیین اینکه آیا دارایی DeFi کمتر از ارزش یا بیش از ارزش گذاری شده است کمک بزرگی می کند. اگر این نسبت کمتر از ۱ باشد، دارایی معمولا کمتر از ارزش گذاری شده است و برای سرمایه گذاران جذاب تر است. وقتی ارزش بازار از TVL در کریپتو فراتر رود، ممکن است دارایی بیش از حد ارزش گذاری شود و جایی برای رشد باقی نماند.

فاکتور_های اصلی برای محاسبه TVL

کدام ارز دیجیتال بالاترین TVL را دارد؟

با توجه به رشد استثنایی DeFi در سال ۲۰۲۰، TVL  ترکیبی همه پروتکل های DeFi تا پایان سال ۲۰۲۱ به سرعت و به طور قابل توجهی افزایش یافت.

طبق گفته  DefiLlama، در ابتدای سال ۲۰۲۰، مجموع TVL در تمام پلتفرم‌های DeFi حدود ۶۳۰ میلیون دلار بود. در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲، ارزش آن به بیش از ۱۷۲ میلیارد دلار رسیده بود.

بیش از نیمی از این سرمایه عظیم، فقط در یک پروتکل سرمایه‌گذاری شده بود، MakerDAO، که به همراه Curve و Aave  یکی از برجسته ترین پروتکل ها باقی ماند.پروتکل Curve  با ۹.۷ درصد از سهم بازار و ۱۷ میلیارد دلار  TVL، کریپتو با بالاترین TVL و بخش بزرگی از بازار بلاک چین و کریپتو است. پس از آن لیدو با۱۵.۴  میلیارد دلار تی وی ال، Anchor  با ۱۲.۶ میلیارد دلار و MakerDao با ۱۱.۵ میلیارد دلار قرار دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا