بلاکچین در حوزه سلامت

استفاده از بلاک چین برای دسترسی آسان به سوابق پزشکی سلامت بیمار

بلاک چین در حوزه سلامت و بهداشت برای طیف وسیعی از خدمات از ایمن سازی داده های بیمار گرفته تا مدیریت زنجیره تامین دارویی استفاده می شود.

ایالات متحده تقریباً ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را در سال ۲۰۲۰ صرف مراقبت های بهداشتی کرد که رکورد بسیار بالایی به حساب می‌آید. اگر این عدد این هزینه بالا به اندازه کافی برایتان نگران کننده نبود، در نظر بگیرید که این صنعت همچنان با هزینه های بالای بیمارستانی، شیوه های ناکارآمد و نقض مداوم داده ها نیز به صورت روزانه مواجه است که این خود هزینه بالایی را به حوزه بهداشت وارد می‌کند. این مشکلات بسیار پرهزینه، انگیزه ای برای کارایی و نوآوری بیشتر را فراهم کرده‌است.

روش فعلی نگهداری سوابق سلامتی دارای ۴ چالش اصلی است که خدمات و نتایج مراقبت های بهداشتی را دچار مشکلات فراوان کرده‌است.

یکپارچه سازی سیستم دشوار و گزینه های اشتراک گذاری محدود داده‌ها

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی سوابق سلامتی بیماران را با استفاده از سیستم های مختلفی مدیریت می کنند که معمولا یک راه حل یکپارچه‌سازی شده ساده ارائه نمی دهند. علاوه بر این، اطلاعات بیماران در میان سرورهای مختلف (به عنوان مثال، از پزشکان مختلف) پراکنده می شود و به اشتراک گذاری داده‌ها بین پزشکان و کادردرمان را دچار اخلال می‌کند. در نتیجه بیماران را از دسترسی صحیح به تاریخچه پزشکی خود و پزشکان برای تصمیم گیری پزشکی با کمک اطلاعات کاملی از پرونده پزشکی بیمار باز می‌دارد. طراحی ساختاری فعلی، دسترسی به موقع به اطلاعات مربوطه را بسیار دشوار کرده‌است.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بررسی ۳ کاربرد بلاک چین در سلامت و داروسازی

گزینه های محدود برای تحلیل روندها

شناسایی و تجزیه و تحلیل روندهای درمانی به فرآیندهای داده کاوی زمان بر نیاز دارد. این امر در کشورهای دارای محدودیت منابع معمولا به طور صحیح و کامل صورت نمی‌گیرد. در نتیجه، ظرفیت مقامات بهداشتی برای طراحی صحیح خط مشی عمومی و شرکت ها برای ارائه خدمات بهداشتی مناسب و کارا را محدود می کند.

عدم کنترل بیمار بر داده‌های خود

در ساختار فعلی نظام درمان، چالشی بزرگ بیماران را از دریافت خدمات باز می‌دارد. بیماران کنترل محدودی بر روی داده های پزشکی خود دارند، زیرا این داده‌ها معمولاً در سرورهای پزشکان یا بیمه قرار دارد.

شبکه های متمرکز شکننده

داده‌های سلامتی بیماران در سرورهای خصوصی متمرکز یا مبتنی بر ابر نگهداری می‌شوند که در برابر حملات سایبری آسیب‌پذیر هستند. طبق تجربیات اخیر در ایرلند، ایالات متحده و سنگاپور می‌توان نتیجه گرفت که امنیت این داده‌های حیاتی اصلا در شرابط مناسبی صورت نمی‌گیرد.

رویکرد بلاک چین به این چالش ها در سلامت و مراقبت‌های بهداشتی

بهترین راه‌حل فعلی برای مقابله با این چالش‌ها، قراردادهای هوشمند ساخته شده بر روی شبکه‌های بلاک چین است. قراردادهای هوشمند برنامه هایی هستند که کد آنها برای تسهیل، بررسی و اجرای قوانینی طراحی شده است که دو یا چند طرف در مورد آنها توافق دارند. ارائه دهندگان سلامت با استفاده از قراردادهای هوشمند می توانند قوانین و پروتکل هایی را برای اعطای دسترسی به اطلاعات به افراد سازمان های دیگر تعریف کنند، این قوانین ممکن است شامل نقش ذینفعان و ارتباط آن با بیمار (به عنوان مثال، درمان پزشک، ارائه دهنده بیمه، آزمایشگاه و غیره) باشد. ویژگی هایی مانند مجوز ویرایش یا خواندن را می توان در پروتکل ها نیز سفارشی سازی کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا