آموزشدفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژهمطالب ویژه

منابع، کتاب‌ها و ابزار مدیریت پروژه (قسمت اول)

یکی از سؤال‌های معمول پیشه‌جویان مدیریت پروژه، دربارۀ کتاب‌ها و ابزار مناسب این حرفه است. همیشه این حس وجود دارد که شاید یک برنامۀ کاربردی یا خدمات دیگر کار را آسان‌تر کنند. همچنین زیاد می‌شنویم که شاید چارچوب‌های مدیریت پروژه از JIRA، Trello یا هر برنامۀ کاربردی (اپ) دیگری بهتر باشد.

ابزار و اپ‌ها برای تصویرسازی مناسب‌اند و فقط یک ارتقای معمولی در کار ایجاد می‌کنند اما نمی‌توانند فقدان دانش و مهارت‌ها را جبران کنند. پس انتظار زیادی از دیگر ابزار مدیریت پروژۀ پرهزینه نداشته باشید.

بااین‌حال لیستی از کتاب‌ها، ابزار و منابع عملی مدیریت پروژه را ارائه می‌دهیم. در این مقاله چند کتاب و در مقالۀ  بعد چند ابزار معرفی می‌کنیم.

کتاب‌

خوب است بدانید که چند کتاب در زمینۀ مدیریت پروژه وجود دارند. واقعیت این است که فقط به برخی از این ابزار و فنون و روش‌شناسی‌ها نیاز دارید. مجموعه‌ای از موارد پایه‌ای وجود دارد که بیشتر فعالیت‌های حرفه‌ای را پوشش می‌دهند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که بر موضوعات پایه‌ای تمرکز کنید، در آن‌ها مهارت پیدا کنید و سپس ابزار و منابع پیشرفته‌تری را به‌کار بگیرید.

آنچه در ادامه ارائه می‌شود برای شما مزایایی به‌همراه دارد، طرزفکر شما را تغییر می‌دهد و به شما در سازمان‌دهی تلاش‌هایتان کمک می‌کند.

راهنمای بدنۀ دانش مدیریت پروژه (PMBOK® Guide) ویرایش ششم

توجه کنید که PMBOK® Guide یک کتاب مستقل نیست. باید آن را دایره‌المعارف درنظر بگیرید.

مملؤ از روش‌ها، ابزار و فنون مناسب است. اما به شما دربارۀ نحوۀ مدیریت پروژه‌ها آموزشی نمی‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم زودتر آن را تهیه کنید. وقتی تجربۀ بیشتری کسب کنید و شروع به نظام‌مندی دانش خود می‌کنید، PMBOK® Guide به ساختاردهی این دانش کمک می‌کند. هرچه زودتر استفاده از آن را یاد بگیرید، از مزایای بیشتری برخوردار می‌شوید.

 آمادگی برای آزمون PMP ویرایش هشتم – دورۀ Rita در یک کتاب، برای آمادگی امتحان PMP

این کتاب مملؤ از مثال‌ها و توضیحات دربارۀ مدیریت پروژه است. ترسناک و حجیم به‌نظر می‌رسد! اما نصف آن پرسش و پاسخ برای آمادگی برای امتحان PMP است. اگر قرار است به‌زودی امتحان بدهید می‌توانید از این کتاب چشم‌پوشی کنید.

در بین کتاب‌های بسیاری که PMBOK® Guide را توضیح می‌دهند این کتاب جامع‌ترین است. ساختار خوبی دارد و مدیریت پروژه را با جزئیات توضیح می‌دهد. همچنین نشان می‌دهد که چرا این فرایند یا آن فرایند مهم است. کتابی است که هر مدیر پروژه‌ای باید داشته باشد.

توجه: ویرایش ششم کتاب PMBOK® Guide عرضه شده است. ازاین‌رو این کتاب کمی قدیمی شده است. اما باارزش هم هست؛ بااین‌حال اگر برای اولین فصل سال ۲۰۱۸ آمادۀ امتحان می‌شوید پیشنهاد می‌کنم که از آن برای آمادگی امتحان PMP استفاده نکنید. اما جایگاه این کتاب در منابع مدیریت پروژه محفوظ است.

راهنمای مطالعۀ PRINCE2

این کتاب برای PRINCE 2 مانند کتاب قبلی است. خواندن و درک آن راحت‌تر از راهنمای اصلی است. اگر PRINCE 2 برای شما جدید است، پیشنهاد می‌کنم که با این کتاب شروع کنید.

اسکرام و XP  از ترانشه‌ها – ویرایش دوم

این کتاب برای اولین قدم آشنایی با SCRUM مناسب است. کوچک است و کاملاً «چگونگی»ها را توضیح می‌دهد و بهترین روش‌ها را بررسی می‌کند. به‌علاوه نسخۀ PDF رایگان دارد.

کانبان و اسکرام: از هردو نهایت استفاده را کنید

چکیدۀ مختصری از کانبان و اسکرام است. تفاوت‌ها و مزایا و معایب هرکدام توضیح داده می‌شود. تصویر‌های آموزندۀ بسیاری دارد.

موعد تحویل: رمانی دربارۀ مدیریت پروژه

پیشنهاد می‌کنم که این کتاب را دوبار بخوانید. اول وقتی که درابتدا حرفۀ مدیریت پروژه را آغاز کرده‌اید تا فقط عشق و حرارت این حرفه را دریابید. بعد از دو سه سال تجربه، دوباره آن را بخوانید؛ نکات آموزنده بسیاری را خواهید یافت. خواهید دید که خودتان را در داستان رمان خواهید دید.

جادوی بزرگ‌اندیشی

شاید نتوان تخمین اثربخشی این کتاب را بر زندگی خوانندگان توصیف کنیم. مدیران پروژه همه با پروژه‌های کوچک، مسئولیت‌های کم و حقوق پایین شروع می‌کنند. اما فقط به طرزتفکر شما بستگی دارد که چقدر سریع و گستاخانه رشد کنید؛ یا فقط به چیزی که به شما می‌دهند رضایت داشته باشید. این کتاب می‌تواند شما را از سطح یک مدیر پروژۀ متوسط به PMI PMP، مدیر ارشد پروژه، سخنران آموزشی، سخنران عمومی، و وبلاگ‌نویس سوق دهد، درواقع به یک سبک زندگی بهتر. پس بزرگ‌اندیشی را آغاز کنید!

کارها را به‌انجام برسانید: هنر بهره‌وری بدون ‌استرس

اگر بزرگ بیندیشید باید برای به انجام رساندن کارها دست‌به‌کار شوید. آیا مثلاً تابه‌حال رویای کنترل کردن صندوق ورودی خود را داشته‌اید؟

در این کتاب با روشی برای سازمان‌دهی کار و زندگی خود آشنا می‌شوید. می‌توان آن را برای نرم‌افزارها و فناوری‌های مختلف پیاده‌سازی کرد. اگر دربارۀ بهره‌وری خود با جدیت می‌اندیشید بهره‌وری برای شما ضرورت دارد. این کتاب را بخوانید و بهره‌ور باشید.

ذات‌باوری: پیگیری منظم کمترها

پذیرش اینکه درمیان انبوهی از گزینه‌ها و فرصت‌ها فقط چند گزینه و فرصت هست که شما را به هدفتان نزدیک می‌کند نیاز به شجاعت دارد. تفکیک وظایف غیرضروری نیاز به نظام‌بخشی دارد. اگر چنین کنید با استرس و عدم‌اطمینان کمتری مواجه می‌شوید.

مفاهیم این کتاب هم برای زندگی روزمره و هم مدیریت پروژه پرفایده است. اگر حس می‌کنید که سرسام گرفته‌اید این کتاب مناسب شماست! با کار کمتر بیشترین را به‌انجام برسانید.

چطور می‌توان دوستان را متقاعد کرد و آن‌ها را تحت تأثیر قرار داد

این یک کتاب پایه‌ای و کلاسیک است. اگر قرار است که مردم را مدیریت کنید باید این کتاب را بخوانید.

نمی‌گویم باید بتوانید این‌طور که توصیف شده رفتار کنید اما باید بدانید که آدم‌ها چطور فکر و احساس می‌کنند. این کتاب بستری برای مدیریت منابع انسانی فراهم می‌کند. حیف است که این کتاب را نداشته باشید!

۴۸ قانون قدرت

اگر شجاعتش را دارید که بپذیرید به‌عنوان یک مدیر پروژه مردم را تحت نفوذ خود درمی‌آورید این کتاب را بخرید.

Carnegie فرض می‌کند که بیشتر افراد خوب هستند. اما در این کتاب فرض بر آن است که دنیا کامل نیست. دروغ و دغل‌کاری‌های بسیاری هست. مردم خوب نیستند. اما شما باید تمام این‌ها را مدیریت کنید. نیاز دارید که نفوذ کنید. این کتاب مثل کتاب نحوۀ متقاعد کردن دوستان و اثرگذاری بر آن‌هاست، اما با یک چشم‌انداز متفاوت. یاد بگیرید که چطور مردم را با یک هدف خوب تحت نفوذ خود در آورید.

۵ مرحله از رهبری: قدم‌های اثبات‌شده برای بهینه کردن پتانسیل خود

حتماً دربارۀ سلسله‌مراتب نیازهای ماسلو، نظریۀ بهداشت-انگیزۀ هرزنبرگ، و نظریۀ سه نیاز مک کِلاند و دیگران می‌دانید. اما چطور می‌توانید این نیازها را به‌کار بگیرید؟

این کتاب راه فوق‌العاده‌ای برای راهنمایی قدم‌به‌قدم به‌سوی انگیزه و رهبری است. تئوری کم و برنامۀ عملی زیادی دارد.

MBA ِ شخصی

 یک مدیر پروژه باید تاحدی تجارت را بفهمد. این کتاب، به‌ این منظور، دانش مبنایی را فراهم آورده و چنان پرارزش است که ارزش سه بار خواندن را دارد.

راز ارتباط پویا

مدیران پروژه گهگاه نیاز دارند که ارائه‌ بدهند. این ارائه‌ها چه بزرگ و چه کوچک باشد و چه روزانه و راهبردی، می‌توانید به‌طور مؤثری انجامشان بدهید. این کتاب یک چارچوب ساده اما قدرتمند دارد که برمبنای آن می‌توانید تمام ارائه‌ها و سخنرانی‌های خود را به بهترین شکل ارائه بدهید. سخنرانی بعدی خود را بهتر کنید.

در مقالۀ بعدی ابزار مدیریت پروژه را به شما معرفی می‌کنیم.

اما با کتاب‌های بیشتری در زمینۀ مدیریت پروژه آشنا شوید:

یک کتاب الکترونیک جدید در زمینۀ مدیریت تغییر: رسانگری تغییر

پیشنهاد به مدیران پروژه برای مطالعه در تابستان ۲۰۱۷

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا