آموزشدفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژه

منابع، کتاب‌ها و ابزار مدیریت پروژه (قسمت دوم)

در مقالۀ قبل با چندی از منابع و کتاب‌های مربوط به مدیریت پروژه آشنا شدید در این مقاله مروری بر چند ابزار مدیریت پروژه داریم:

پیشه‌جویان مدیران پروژه همیشه درجست‌وجوی ابزار هستند. اما تجربه نشان داده گاهی ابزار رایگان بیشتر ضرر می‌رسند تا اینکه موجب منفعتی شوند.

بهتر است که مدیران پروژه از دردسترس‌ترین ابزار استفاده کنند. ابزار باید کمکرسان شما باشد و در حفظ زمان و تلاش‌های شما مؤثر باشند. ابزار باید به‌آسانی با نیازها و فرایندهای فعلی یکپارچه شوند، نه برعکس. به محصولات پویایی نیاز دارید که دائماً توسعه می‌یابند و قابلیت‌نگهداری مناسبی دارند.

ازاین‌رو رایگان‌افزارها را پیشنهاد نمی‌کنیم. با مشتریان و مدیران خود مذاکره کنید تا بهترین ابزاری را که می‌توانند از پس هزینۀ آن برآیند فراهم کنند.

Merlin Project

مرلین پروژه، محصول Project Wizards، یک نرم‌افزار مدیریت پروژه برای Mac OS است. علی‌رغم فقدان ویژگی‌های تعاملی و یکپارچه‌سازی، کارکرد آن مشابه MS Project است.

این ابزار شامل ساختار شکست کار (WBS) ، نمودار Net، تحلیل PERT، برنامه‌ریزی بودجه، مدیریت ریسک، گزارش‌ها، نمودارهای رویدادگاه‌ها (مایلستون‌ها) و بسیاری دیگر است. به‌طور کلی تمام ویژگی‌های لازم برای پروژه‌های بزرگ و پیچیده را دارد.

در مقایسه با دیگر راهکارهای SaaS  این برنامۀ کاربردی یک سرمایه‌گذاری مقرون‌به‌صرفه است.

OmniPlan

OmniPlan یکی از محبوب‌ترین ابزار مدیریت پروژه برای OS X است. مزایای اولیۀ آن تجربۀ کاربری و سادگی فوق‌العاده آن است. بااین‌حال شامل تمام موارد موردنیاز برای مدیریت پروژه‌های متوسط و کوچک است. ممکن است استفاده از آن برای پروژه‌های پیچیده و بزرگ دشوار باشد.

MS Project

مایکروسافت پروژه هنوز بر مسند ابزار مدیریت پروژه سروری می‌کند. سال‌هاست که ابزار حرفه‌ای درجه‌یکی محسوب می‌شود. هنوز هم هست.

JIRA Software

  جیرا به بیش از یک باگ‌یاب، که ماهیت اصلی آن است، توسعه یافته است. اکنون یکی از جامع‌ترین مجموعه‌ابزار مدیریت پروژه است. در روش‌های اسکرام و کانبان قابل‌به‌کارگیری است. برای برنامه‌ریزی مدیریت پروژه، نقشه‌راه‌ها و برنامه‌ریزی قابلیت‌هایی دارد. انعطاف‌پذیر است و بازار افزایه‌های آن گرم است.

افزایۀ ساختاری برای نرم‌افزار جیرا

افزایه‌ای است که به شما توانایی ایجاد لیست‌های میان‌پروژه‌ای چندسطحی را می‌دهد. راه آسان  است برای سازمان‌دهی چند تُن ticket در یک مکان.

Confluence

Confluence یک ابزار تعاملی اسناد است. وقتی که با جیرا یکپارچه می‌شود می‌تواند قلب تمام ابزار مدیریت پروژه شما باشد. می‌توان از Confluence به‌عنوان یک ویکی برای تیم استفاده کرد و برنامه‌های مدیریت پروژه و تمام انواع اسناد مفید پروژه را در آنجا نگه داشت.

Trello

ترلو یک تخته‌سفید دیجیتالی است که معمولاً تیم‌های اسکرام و کانبان از آن استفاده می‌کنند. راه مناسبی برای تصویرسازی و سازماندهی وظایف و گردش‌های کاری است.

آسانا یک وظیفه‌یاب است که هدف آن حذف ایمیل‌ از ارتباطات است. این ابزار تمام ویژگی‌های سیستم‌های اجرایی را دارد: تعیین وظایف، تاریخ‌های تحویل، نظرات و اشتراک‌گذاری فایل و تقویم. یک ابزار مدیریت پروژه برای تمام پروژه‌ها است.

Everynote

Everynote ابزار بهره‌وری و برنامه‌ریزی شخصی و مغز دیجیتالی یک مدیر پروژه است. می‌توان برای ذخیره کردن هر نکتۀ جالبی از آن استفاده کنید. ویژگی‌ Web Clipping دارد که به ذخیرۀ مقاله‌ها، نشانک‌ها (بوک‌مارک)، فایل‌ها و افکارتان کمک می‌کند. راه‌های بسیاری برای استفاده از Evernote است. برخی از آن به‌عنوان ابزار مدیریت پروژه نیز استفاده می‌کنند.

Nozbe

Nozbe امسال پرکاربردترین برنامۀ کاربردی بوده است. یک وظیفه‌یاب است. با روشگان [۱] Getting Things Done هم‌راستا است و واسط کاربری ابتکاری و ساده‌ای دارد. دلیل بهره‌وری این محصول همین UI آن است.

MS Office

فرقی ندارد که نرم‌افزار مدیریت پروژه چقدر مقاوم و یکپارچه باشد، همیشه یک کارمند اجرایی سطح‌بالا وجود دارد که خواهان داده‌هایی در یک صفحه‌گسترده (spreadsheet) است. خیلی از ما صفحه‌گسترده‌ها را دوست نداریم. دوست نداریم که صدها فایل کلمه داشته باشیم. هنوز هیچ راهی برای اجتناب از استفادۀ MS Word نیست.

Apple’s Keynot

می‌توان تمام ارائه‌ها، درس‌ها و تصویرسازی‌ها را برای پست‌های وبلاگ در Apple’s Keynot انجام داد. ابزاری است که استفاده از آن ساده است و قدرت فوق‌العاده‌ای دارد.

Grammarly

اگر نویسنده‌ای هستید که ۷ تا ۱۰ هزار کلمه در هفته می‌نویسید، مناسب شماست. اگر انگلیسی زبان دوم شماست می‌توانید نوشته‌های خود را با آن بررسی کنید. Grammarly تحلیل‌های بسیار همه‌گیری فراهم می‌کند و به شما کمک می‌کند که با بهبود کلی متن خود اشتباهاتتان را تصحیح کنید.

 اما ابزار و کتاب‌های محبوب شما کدام هستند؟ در پایین همین صفحه نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

همچنین می‌توانید در خط دید نرم افزار دربارۀ ابزار مدیریت پروژه مطالعات بیشتری داشته باشید:

ده نکته برای انتخاب ابزار مدیریت پروژه

یک راهنمایی فوری برای ابزار مدیریت پروژه

پنج ابزار مدیریتی که بهتر است تیم شما از آن‌ها استفاده کنند

پیشنهادی به مدیران پروژه: فرایند یا ابزار؟ رویکرد مناسبی را اتخاذ کنید

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا