آموزشدفتر مدیریت پروژه

۵ دورۀ آنلاین که مهارت شما را در PMO بهبود می‌دهد

تجربه ثابت می‌کند که مدیران موفق پروژه مهارت‌های گسترده‌تری در مدیریت پروژه دارند. این افراد دانش جامعی دارند و مهارت‌های آن‌ها پلی مابین پروژه و عملیات پروژه، واقعیت‌های مالی و خلافیت، مهارت‌های داستانسرایی و سختکوشی فراهم می‌کند. اما متأسفانه آموزش حرفه‌های PMO به‌نظر تنوع کمی دارند. تمرکز بیشتر بر مدارک مربوط به چارچوب‌های پروژه یا بر گواهی‌هایی مانند P3O است. دوره‌های زیادی هستند که نه‌تنها به حرفه‌ای‌های دفتر مدیریت پروژه ازلحاظ توسعۀ شخصی کمک می‌کنند بلکه به سازمان‌هایی که آن‌ها در خدمتشان هستند کمک‌رسان هستند. در ادامه چند دورۀ آنلاین و ایده‌ معرفی می‌شود که ارزش آن را دارند که به برنامۀ آموزشی و توسعۀ خود برای سال ۲۰۱۷ بیفزایید.

علم داده‌ها (data science)– دانشگاه جانز هاپکینز (کورسرا)

کارشناسان PMO و خصوصاً تحلیلگران زمان زیادی را برای جمع‌آوری داده‌ها، فهمیدن آن‌ها و انتشار آن به شیوه‌ای که در تصمیمگیری مؤثر باشد صرف می‌کنند.

اما چند تحلیلگر PMO واقعاً آموزش رسمی داشته‌اند؟ در این ۹ دورۀ تخصصی دانشگاه جانز هاپکینز دری به‌روی علم داده‌ها گشوده می‌شود و مفاهیم و ابزار، سؤال‌های مناسب و مدلسازی داده‌ها بررسی می‌شوند. دوره کاملاً فنی است و بیشتر حول برنامه‌نویسی در زبانی به‌نام R معطوف است اما نیاز به هیچ دانش پیش‌نیازی نیست. با تکمیل دوره یک مدرک دانشگاهی در علم داده‌ها دارید که می‌توانید به رزومۀ خود بیفزایید و پورتفولیویی که نشانگر مهارت شماست.

فرایند ابتکار تکراری (Iterative Innovation Processs  MIT (edX

این دورۀ  هشت‌هفته‌ای یک چارچوب برای ابتکارات ارائه می‌دهد  و به مردم  تمرکز دارد. این عبارت را که «باید مبتکرتر باشیم» مکرراً در سازمان‌ها می‌شنویم اما به‌ندرت آن را به عمل در می‌آوریم. آیا PMO می‌تواند با چارچوبی که MIT تدریس می‌کند نقشی در بهبود ابتکار بازی کند؟ در این دوره با ارائۀ مدل فرایند ابتکاری نمونه‌های واقعی دنیای کسب‌وکار تدریس می‌شوند. هدف از این دوره تغییر و تصحیح شیوۀ نگرش شما به فرایند ابتکار است و برای شما پایه‌ای را فراهم می‌کند که بتوانید ابتکارات آینده خود را بر آن استوار کنید. علاوه بر آن مدرکی از MIT دارید که می‌توانید به رزومۀ خود اضافه کنید.

مدیریت قراردادها: رابطه‌سازی در کسب‌وکار، دانشگاه Southempton ، Futurelearn 

رایگان بودن این دورۀ چهارهفته‌ای به معنای کیفیت مناسب آن نیست. این دوره را دولت بریتانیا و جمعیت بین‌المللی مدیریت بازرگانی و قراردادها (International Association of Contract and Commercial Management) پشتیبانی می‌کنند. بارها شاهد پروژه‌هایی بوده‌ایم که ناموفق بوده‌اند یا دست‌کم با شکست دست‌وپنجه نرم می‌کردند؛ زیرا به‌خوبی ساختاردهی نشده بوده‌اند و رابطه با شخص ثالث ناموفق بوده است. این دوره به شما بینش عمیق‌تری از ضرورت، پیچیدگی و چالش‌های طراحی و تحویل قراردادهای مناسب ارائه می‌دهد. خواهید آموخت  که چگونه به اهدافتان و اهداف مشتری یا کارخواهتان دست یابید که خطرات یا شکست‌های احتمالی را به‌حداقل برسانید. با تکمیل این دوره می‌توانید در مذاکرات مربوط به قراردادهای تیم پروژه با کارسازان و کارفرمایان، در جایگاه پشتیبانی تیم‌های پروژه قرار بدهید.

مربیگری مهارت‌های مدیران- UC Davis کورسرا

مربیگری مهارتی است که واقعاً در دفترهای مدیریت پروژه فقدان آن حس می‌شود. که البته جای تعجب دارد؛ زیرا دفتر مدیریت پروژه در جایگاه مربیگری مدیران پروژه و همین‌طور تیم‌هاست. اگر واقعاً می‌خواهید مهارت‌های مربیگری خود را تقویت کنید، این دوره دقیقاً دوره‌ای است که می‌خواهید. از Kris Plachy مربی و آموزگار US Davis که با مهارت مربیگری ده‌ها تیم تشکیل داده یا آن‌ها را تغییر داده می‌آموزید. او روش‌ها، ابزار، تحقیقات و مدل‌های کارآمد مربیگری را به‌اشتراک می‌گذارد. یاد می‌گیرید که مدیران کارا چگونه برای تعیین شفاف انتظارات و مسئولیت‌پذیری از مهارت مربیگری استفاده می‌کنند. چگونه عملکرد را ارزیابی می‌کنند و چگونه مکالمات مربیگری را که موجب آگاهی و ثمربخشی می‌شوند به‌پیش می‌برند.

مدیریت مالی برای مدیران غیرمالی (ارائه‌شده توسط چند تدارک‌دهندۀ مختلف)  

چند تدارک‌دهنده هستند که دوره‌هایی را در امور مالی به مدیران مالی و غیرمالی ارائه می‌دهند، ازجمله Open University، Coursera، و ILX group و  بسیاری دیگر.  تمام آن‌ها دانش پایه‌ای خوبی از امور مالی و نحوۀ خواندن گزارش‌های مالی و ارزیابی ارزش مالی در سناریوهای متغیر فراهم می‌کنند. این دوره شما را به یک حسابدار تبدیل نمی‌کند زیرا هدف شما از انتخاب حرفۀ PMO چنین نبوده است. کاری که این دوره می‌کند ارائۀ اصطلاحات مالی و درک عمیق‌تری از نحوۀ کارکرد امور مالی است تا بتوانید با اعتماد بیشتری در دپارتمان‌های مالی مشارکت کنید و داده‌ها را به‌طور بهتری انتقال بدهید.

آیا تابه‌حال دوره‌های آنلاینی را گذرانده‌اید که برای حرفه‌های مربوط به PMO مفید باشند؟ در بخش نظرات در پایین صفحه، تجربیات خود را با ما در میان ‌بگذارید. خط دید چشم‌انتظار شنیدن تجربیات شماست!

معرفی دوره‌های بیشتر مربوط به مدیریت پروژه:

هفت مدرک مرتبط با Agile برای ارتقای حرفه‌ی مدیریت پروژه

نام مدرک APMP به گواهی صلاحیت مدیرانِ APM PMQ تغییر کرده است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا