آموزشدفتر مدیریت پروژه

داده‌های زیبای PMO

PMOها مخازن شگفت‌آور داده‌ها هستند. این داده‌ها چه در نشانواره‌ها (لوگو)، چه در برگه‌های زمانی (timesheet) و چه در تخصیص سبد پروژه (portfolio) موجودند. دفترهای مدیریت پروژه از یک مخزن روبه‌رشدِ داده برخوردارند که تحلیگران می‌توانند از آن‌ها برای شناخت سرمایه‌گذاری‌ها استفاده کنند. اما آیا داده‌ها زیبا هستند؟

اگر داده‌هایمان را ضعیف و پژمرده در صفحه‌گسترده‌ها (spreadsheet) یا ابزار PPM رها کنیم چه فایده‌ای دارند؟ داده‌ها برای فهمیدن این هستند که چه چیز درحال وقوع است. با تصویری کردن این داده‌ها، می‌توانیم الگوها را راحت‌تر در داده‌ها مشاهده کنیم. انسان‌ها با محرک‌های بصری در ارتباط هستند. ارائۀ بصری داده‌ها می‌تواند زمان یادگیری را کاهش بدهد و نرخ‌های حفظ و استمرار را بالا ببرد. با بصری کردن داده‌های سبد پروژه (پورتفولیو) راه سریع و آسانی برای انتقال مفاهیم می‌یابیم، به شیوه‌ای که فهمیدن آن برای مخاطب آسان باشد و بدون اینکه در صفحه‌گسترده‌ها و گزارش‌ها پخش‌وپلا شوند.

تصویرسازی Treemap (درخت‌نگاری) از دو سبد پروژه (پورتفولیو)

در مثال فوق از Excel 2016’s new graphs استفاده شده است که Treemap یا درخت‌نگاری نام دارد. درخت‌نگاری‌ها برای دید سلسله‌مراتبی داده‌هایی که مقایسۀ آن‌ها آسان است فوق‌العاده‌اند. در یک نگاه می‌توانید ببینید که Potfolio 1 از Portfolio 2 بزرگ‌تر است. علاوه ‌بر آن، سریعاً می‌توانید اندازۀ نسبی پروژه‌ها را در هر دو سبد پروژه بفهمید. این نوع تصویرسازی برای صفحۀ روبه‌روِ سایت درون‌نتی (اینترانتی) PMO ایدئال است زیرا کاربران سایت یک چشم‌انداز فوری از کل سبد پروژه می‌یابند. فرض کنید چقدر عالی می‌شود که با یک کلیک بر هر پروژه به معایرهای سنجش (متریک‌ها) و گزارش‌های پروژه دست بیابید.

یک هفته از برگه‌های زمانی (تایم‌شیت) داده‌ها

این تصویرسازی با استفاده از Gephi ساخته شده است که یک برنامۀ کاربردی تصویرسازی بصری است که نمایی از داده‌های برگه‌های زمانی یک هفته سازمان فراهم می‌کند. کارشناسان PMO غالباً مشتاق‌اند که داده‌ها را بخش‌بندی کنند و به پروژه ازدید موجودیت‌های مجزا نگاه کنند. این نمودار به شما همه‌چیز را نشان می‌دهد اما با مرزهای بیرونی نمودار می‌توانیم افرادی را ببینیم که فقط به یک پروژه زمان اختصاص می‌دهند. اما در مرکز چطور؟ ناگهان می‌بینیم که سبدپروژۀ ما بسیار نامرتب‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کردیم! چند منبع در چند پروژه فراخوانی می‌شوند و برخی از پروژه‌ها از مخزن منابع یکسانی استفاده می‌کنند. اگر معتقد باشید که تغییر مضمون و زمینۀ پروژه چقدر مضر است، به استفادۀ مؤثر از منابعتان شک می‌کنید و می‌فهمید که باید اختلاط پروژه‌ها را در سبد پروژه‌تان بازبینی کنید.

وابستگی میان‌پروژه‌ای «ستارۀ مرگ»

این تصویرسازی نیز از Gephi است اما این‌بار به وابستگی‌های میان‌پروژه‌ای نگاهی می‌کنیم. با این نما می‌توانید به‌سرعت داده‌های پیچیده را بفهمید، علاوه بر آن، بفهمید که کدام پروژه در سبد پروژه در مرکز وابستگی‌اند و دیگر پروژه‌ها به آن وابستگی دارند. در ارزیابی سنتی سبد پروژه پیشنهاد می‌شود که تمام پشتیبانی‌‌مان را وقف آن کنیم و تلاش برای پروژه‌های باارزش‌تر را نادیده بگیریم. این تصویرسازی به ما نشان می‌دهد  که شاید سرمایه‌گذاری زمانی بر سه یا چهار مرکز وابستگی (dependencies hub) بهتر باشد.

مخارج دولت بریتانیا ۲۰۰۹-۲۰۱۰ (گاردین)

آخرین تصویر‌سازی‌ای که معرفی می‌کنیم درواقع داده‌های واقعی PMO نیستند. بلکه تحلیل مخارج دولت بریتانیاست که سیمون راگرز در گاردین منتشر کرده است. آن را به این دلیل اضافه کردیم که نمونۀ فوق‌العاده‌ای از تصویرسازی مخارج است. آیا دفاتر مدیریت پروژه نیز می‌توانند همین کار را انجام بدهند؟

اگر تصویر‌سازی بیشتری را می‌شناسید، با خط دید درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا