آموزشدفتر مدیریت پروژهگزارش، نقد و تحلیل

عاطفی باشید تا یک تیم کارآمد بسازید

اگر یک دانشجوی بازرگانی و تجارت باشید نمی‌خواهید از خودتان شفقت نشان بدهید؛ نمی‌خواهید سپرتان را بیندازید، یاد گرفته‌اید که قوی باشید و احساسات نشان ندهید. آیا به شما نیز یاد دادند که سر کار احساسات به‌خرج ندهید؟ نمی‌خواهید بی‌احساس باشید، اما شاید نگرانید که اگر آدم‌ها بفهمند که به آن‌ها توجه می‌کنید، از روی شما رد می‌شوند؛ یا احساسات شما را اشتباهی تفسیر ‌کنند، و شما قطعاً این را نمی‌خواهید.

همچنین می‌دانید که تیم‌های مسموم شانس موفقیت پروژۀ شما را کم می‌کنند. اگر پروژه‌تان موفق نشود، شما هم موفق نمی‌شوید. مسئولیت شما به‌عنوان یک مدیر پروژه برای ساختن یک تیم کارآمد چیست؟

برخی از ویژگی‌های تیم‌های کارآمد را درنظر بگیرید:

  • اعضای تیم به‌هم اعتماد می‌کنند؛
  • اعضای تیم برای هدف مشترکی کار می‌کنند؛
  • اعضای تیم به تضاد برمی‌خورند و در تنش‌ها به‌وحدت می‌رسند؛
  • اعضای تیم بار خودشان را می‌کشند اما می‌دانند که چه‌موقع باید برای کمک به هم‌تیمی‌هایشان بشتابند؛

اما بدون توجه به اعضای تیمتان و بدون اینکه بدانید آن‌ها نیز به شما توجه می‌کنند چگونه می‌توانید به این‌ها دست یابید؟

وقتی می‌دانید که اعضای تیمتان حاضرند برای کمک به شما بشتابند، شما نیز حاضرید برای کمک به آن‌ها احساس مسئولیت کنید، زیرا برای شما مهم هستند. شاید بگویید که باید به موفقیت تیمی توجه کرد نه به افراد تیم. اگر تابه‌حال کمک کردن به کسی برایتان دشوار بوده، به این دلیل بوده که احساسات تلخی به او داشته‌اید. مطمئناً اگر حس خشنوت به اعضای تیم نداشته باشید، کمک به آن‌ها آسان‌تر خواهد بود.

اما اعتماد چطور؟ آیا می‌توانید به کسی که به شما اعتماد می‌کند اعتماد نکنید؟ و اگر کسی به شما توجه نکند، می‌توانید او را قابل‌اعتماد ببینید؟ فرض کنیم که بتوانید جدایی از توجه به دیگران در آن‌ها حس اعتماد ایجاد کنید. شاید معتمد بودن یک اصل اساسی برای شماست. آیا برای شما آسان است که به کسی که اعتماد ندارید احساسات مثبت داشته باشید؟

بیایید دربارۀ تیم‌های کارآمد فکر کنیم. آن‌ها کارکرد خوبی دارند و همه بر یک هدف متمرکز هستند، این پیوند محکم بین آن‌هاست که عملکردشان را محکم می‌کند. اگر فکر کنید هم‌تیمی‌تان به شما توجه نمی‌کند ایجاد پیوند بین اعضای تیم دشوار است.

شفقت در کار به‌معنای توجه به اعضای تیم است. اعضای تیم وقتی احساس کنند که به آن‌ها توجه می‌شود، نگرش و تجربیات مثبتی خواهند داشت. این تجربیات و نگرش‌های مثبت بستر ایجاد یک تیم کارآمد را فراهم می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا