دفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژهگزارش، نقد و تحلیل

بهترین برنامه‌های کاربردی (اپِ) هوش مصنوعی برای مدیریت پروژه در iPhone

اگر فکر می‌کنید هوش مصنوعی امروزه از همه‌جا سر درآورده خیالاتی نشده‌اید. هوش مصنوعی بر جنبه‌های مختلف زندگی ما، مانند کار، سرگرمی، و خصوصاً نرم‌افزار اثر گذاشته است.

در تمام صنایع، از فروش تا حسابرسی، از هوش مصنوعی برای خودکارسازی وظایف انسان‌ها استفاده می‌شود. ازآن‌‌جهت که نرم‌افزارها برای خودکارسازی وظایف طراحی می‌شوند، فروشندگان، از هاب‌اسپات تا Xero، در خودکارسازی وظایف دستی با هوش مصنوعی، مانند تولید مشتری بالقوه (در بازاریابی دیجیتال)، سرمایه‌گذاری می‌کنند. اما علی‌رغم این گرایش و پیش‌بینیِ Gartner، مبنی بر اینکه هوش مصنوعی در ۵ سال آینده از ابر (cloud) و تلفن‌همراه اهمیت بیشتری می‌یابد، مدیریت پروژه در اتخاذ آن کم‌شتاب بوده است.

با بلوغ بیشتر هوش مصنوعی، برخی جنبه‌های معین آن (مانند تشخیص کلام و تحلیل‌های پیش‌بینانه) پتانسیل شگرفی برای بهبود عملکرد تیم‌ها می‌یابد. با تلفیق هوش مصنوعی با نرم‌افزارهای مدیریت پروژه، مدیریت برخی از بخش‌های پروژه‌ها بدون مداخلۀ انسانی ممکن می‌شود.

نقطۀ ضعف آن چیست؟ بیشتر فناوری‌های هوش مصنوعی آن‌قدر جدیدند که استقرار و به‌کارگیری آن‌ها پرمخاطره است. فقط نیمی از پروژه‌های نرم‌افزاری به‌موقع و در محدودۀ بودجه تحویل داده می‌شوند و فقط ۲.۵ درصد شرکت‌ها صد درصدِ پروژه‌های خود را تکمیل می‌کنند؛ لذا افزودنِ ریسکِ بیشتر به پروژه‌ها چندان هوشمندانه نیست.

اما اینکه هوش مصنوعی آیندۀ فردای ماست به این معنا نیست که امروز نمی‌تواند کمکمان کند. چند اپِ پیش‌قدم و آینده‌نگر هستند که هوش مصنوعی را با مدیریت پروژه تلفیق می‌کنند. این برنامه‌های کاربردی فناوری‌های هوش مصنوعی مانند چت‌بات‌ها (chatbot) را به‌کار می‌گیرند تا به تیم‌های پروژه برای ارتباطات شفاف، بهبود مدیریت وظایف، و غیره کمک کنند. اَبربنیاد بودنِ آن‌ها همواره به این معناست که از این اپ‌ها می‌توان در تمام وسایل متصل به اینترنت استفاده کرد.

بهترین اپ‌های آی‌فونیِ مدیریت پروژه با هوش مصنوعی

در این مقاله سه اَپِ هوش مصنوعی را برای مدیریت پروژه در محیط آی‌فون ارائه می‌کنیم. هرکدام از اپ‌های این لیست:

  • از فناوری هوش مصنوعی استفاده می‌کنند؛
  • برای وسایل iOS (آیفون و آی‌پد) یک اپ دارند؛
  • کاربرانی دارند که رتبۀ ۴ستاره یا بیشتر به آن‌ها داده‌اند.

همان‌طور که گفت شد ما در روزهای آغازین حیات هوش مصنوعی هستیم. هرچند هوش مصنوعی پتانسیل عظیمی برای کمک به عملکرد هوشمندانه‌تر مدیران پروژه دارد، هنوز تودۀ مردم آن را اتخاذ نکرده‌اند. به همین دلیل در این مقاله چندی از ابزار هوش مصنوعیِ مدیریت پروژه و اپ‌های iOS ِ آی‌پد و آی‌فون را معرفی می‌کنیم. البته تمام ابزارهای نرم‌افزاریِ اپ‌های تلفن‌همراه تمام ویژگی‌های نسخۀ رومیزی آن را ندارند. این گفته دربارۀ اپ‌های زیر نیز صادق است.

ClickUp

کلیک‌آپ محبوبیت فراوانی دربین کاربران خود دارد؛ واسط کاربریِ ماهرانۀ آن موجب شده که تقریباً بالاترین رتبه را داشته باشد. به‌علاوه پیشرفته‌ترین اَپِ آی‌فونیِ هوش مصنوعی برای مدیریت پروژه را دارد.

ویژگی‌های کلیدی

ClickBox سه داشبورد پروژه عرضه می‌کند: List ،Box و Board. ویژگی‌های آن، مانند مدیریت ریسک و وظایف و مشتری‌ها و ایده‌ها نیز امتیازهای بالایی از کاربران کسب کرده است. از چند روش مدیریت پروژه مانند چابک (Agile)، اسکرام (Scrum) ، کانبان (Kanban)  و آبشاری (Watrefall)  پشتیبانی می‌کند.

به‌علاوه الگوریتم‌های هوش مصنوعی‌ای هستند که ClickUp را برجسته ساخته‌اند. هوش مصنوعیِ اپ می‌تواند بهترین عضو تیم پروژه را برای یک کار بخصوص پیش‌بینی کند و به‌طورخودکار برای آن‌ها وظیفه تعیین کند. همچنین ClickUP می‌تواند از محتوی مکالمات استفاده کند تا به‌طور خودکار کاربران را در نظرات برچسب بزند و پیش‌بینی کند که موعدِ تحویلِ پروژه عقب می‌افتد. البته کلیک‌آپ راه درازی را تا کمک به مدیران پروژه در اجتناب از ریسکْ پیشِ رو دارد.

چرا محبوب است؟

ClickUp اولین پلتفرم مدیریت است که برای مدیریت مدرن پروژه طراحی شده است. این اپ از یک طراحی استثنایی برخوردار است و ویژگی‌های حرفه‌ای‌اش در یک چارچوب ماهرانه و قابل‌اعتماد قرار دارد. شاید تیم‌های طراحی وب سمت‌کاربر (فرانت‌اند) درابتدا به ClickUp بی‌میل باشند. زیرا این تیم‌ها مشغولیت‌های زیادی دارند و مایل نیستند که وقت بیشتری برای یک ابزار جدید مدیریت پروژه صرف کنند. اما بعد از استفاده از این اپ درمی‌یابند که چقدر مؤثر و هماهنگ است. طرح‌بندی ابتکاری‌اش واقعاً کنار آمدن با آن را آسان می‌کند. بعد از استفاده از آن محال است بخواهند به روزهای قبل از Clickup برگردند. خوب است شما نیز برای نسخۀ رایگان آن را ثبت‌نام کنید.

قیمت

ارزان‌ترین برنامۀ کلیک‌آپ (رایگان) ۱۰۰ مگابایت حافظه دارد و از تعدادِ نامحدودِ پروژه‌ها پشتیبانی می‌کنند. نسخۀ رایگان این اپ مجموعه‌ویژگی مقایس‌پذیری دارد.

تیم‌های پروژه‌ای که به کل ویژگی‌ها نیاز دارند می‌تواند برای برنامۀ تجاری آن، برای تعداد نامحدودِ ذخیره‌سازی و اپ و پروژه، به‌ازای هر کاربر ۵ دلار بپردازند. تیم‌های پروژه‌ای سازمانی، غیردولتی، یا آموزشی لیست قیمت دریافت کنند.

نرم‌افزار JIRA

نرم‌افزار JIRA اساس مدیریت پروژه است. نرم‌افزار پیگیری مشکلات و پروژۀ اطلسیان (Atlasian) معمولاً یک استاندارد طلایی محسوب می‌شود؛ همچنین پیشگام هوش مصنوعی در مدیریت پروژه است.

ویژگی‌های کلیدی

تیم‌های پروژه با جیرا می‌توانند برای بررسی مشکلات، با هر وسیله‌ای، همکاری کنند. اَپِ اَبریِ آی‌فونی و آی‌پدیِ جیرا به کاربران ابرِ جیرا و حساب‌های اصلیِ جیرا کمک می‌کند که از هرجایی بتوانند کار کنند.

یکپارچگی‌ جیرا آن را درمیان اپ‌های آی‌فونیِ هوش‌ مصنوعی مدیریت پروژه متمایز می‌کند. کانالی بین تیکت‌ها و گپ‌های اعضای تیم پروژه دارد. اطلسیان stratejos را پیشنهاد می‌کند که یک همیار مدیریت پروژه است و به تیم‌های پروژه در تخمین‌ها، بودجه‌بندی‌ها و اسپرینت‌های خودکار کمک می‌کند.

چرا محبوب است؟

درمجموع ترکیبِ ویژگی‌ها، شرایط تجاری پایدار، انجمن‌های بزرگ کاربران، و هزینه‌های مستقیم جیرا شکست‌ناپذیرند. انعطاف‌پذیری جیرا بازدهی تیم‌ها را در مدیریت کار بهبود می‌دهد.

قیمت

هزینۀ ثابت نرم‌افزار ابری جیرا ۱۰ دلار در ماه به‌ازای هر ۱۰ کاربر است. تیم‌های بزرگ‌تر پروژه با ۱۱ کاربر می‌توانند از این اپ به ‌قیمت ۷ دلار در ماه استفاده کنند.

Redbooth

چت‌بات‌ها رایج‌ترین فناوری هوش مصنوعی در دنیای امروز مدیریت پروژه هستند. Redbooth با همکاری‌اش با Apa.ai نمایانگر این روند است؛ با چت‌بات‌ها به مدیران پروژه کمک می‌کند که تیمشان را طبق برنامه پیش ببرند.

ویژگی‌های کلیدی:

با Apa.ai کاربران می‌توانند اپ‌های پیام‌رسان صوتی‌ای ایجاد کنند که مکالمه‌ها را انتقال می‌دهند. بنابراین مشارکت Redbooth با Apa.ai مدیران پروژه را ترغیب می‌کند که این سؤال‌ها را بپرسند: «کدام تقاضای ویژگی ضروری‌تر است؟» یا «نشانم بده که هر عضو تیم بر چه وظیفه‌ای کار می‌کند.»

هوش مصنوعی ویژگی‌های مربوط به مدیریت پروژه Redbooth را تکمیل می‌کند. کاربران می‌توانند نمودارهای گانت، مجوزهای مبتنی بر نقش برای دستیابی به پروژه، و یادداشت‌های غنی به سبک ویکی بسازند. همچنین ابزارش با Outlook و Gmail یکپارچه‌ می‌شوند. با اَپِ iOS  رِدبوث می‌توانید وظایفی همچون به‌روزرسانی‌های وضعیت، وظایف فرعی و تاریخ‌های تحویل را بلادرنگ مشاهده، دریافت و مدیریت کنید.

چرا محبوب است؟

Apa.ai برای کسانی مناسب است که گوشی اندروئید و رایانۀ اپل دارند و مشتریانشان معمولاً از رایانه‌های شخصی و گوشی‌های iOS استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های Redbooth ساده و مختصر و مفید هستند؛ فقط با چند کارکرد، به‌آسانی و به‌طور مؤثر، می‌توانید در آن ناوش کنید (navigate). اگر در صنایعی هستید که به حجم زیادی ایمیل نیاز است با Redbooth می‌توانید با ویژگی‌های آن، مانند نظارت بر وضعیت و نظرگذاری و پیام‌رسانی داخلی، حجم ایمیل‌ها را کم کنید.

قیمت

Redbooth یک برنامۀ رایگان برای ۱۰ کاربر دارد. این برنامه شامل ۵ فضای کاری، ۲ گیگابایت فضای ذخیرۀ فایل، امکان دستیابی به برنامه‌های کاربردی iOS، اندروئید و تلوزیون‌های اپل است. اما برنامۀ Pro ِآن برای تیم‌های درحال‌رشد طراحی شده و هزنیۀ آن ۵ دلار در ماه بدون محدودیت در تعداد کاربر است.

نظرات خود را در بخش دیدگاه با خط ‌دید درمیان بگذارید. شما از ابزار بهتری استفاده می‌کنید؟

مقالات مرتبط:

هفت برنامۀ کاربردی از بهترین برنامه‌های کاربردی برای مدیریت پروژه (قسمت اول)

هفت برنامۀ کاربردی از بهترین برنامه‌های کاربردی برای مدیریت پروژه (قسمت دوم)

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا