بلاکچین در حوزه زنجیره تامین

بررسی نقش بلاک چین در زنجیره تامین و حمل و نقل دریایی

اگر شما فعال در صنعت حمل و نقل هستید، حتما با ما هم نظر هستید که این صنعت در ۵۰ سال گذشته تغییر چندانی نکرده است. همچنان همان سیستم‌ها و نرم‌افزار‌ها مورد استفاده قرار می گیرد و اکثر فعالان از این وضعیت خوشنود نیستند. این ناکارآمدی منجر به تاخیر در رویه‌ها و در نتیجه آن، زیان به شرکت‌ها می‌شود. در این مقاله خط دید بررسی خواهیم نمود که نقش بلاک چین در زنجیره تامین و حمل و نقل دریایی چیست و قرارداد‌های هوشمند چه کمکی به این صنعت خواهند کرد.

امروزه از بلاک چین در صنایع مختلفی مانند بانکداری، پزشکی و لجستیک استفاده می شود. این فناوری در اصل سیستم‌های دستی و مبتنی بر کاغذ را با فرآیندهای دیجیتالی ساده جایگزین می‌کند. این امر به معنای عملیات سیستماتیک تر، صرفه جویی در زمان و هزینه است.

در مقالات قبل مفصلا در مورد بلاک چین و زنجیره تامین  صحبت کرده و مزایا آن را بررسی کردیم. بلاک چین به بیان ساده، این یک دفتر کل دیجیتالی عمومی است. این دفتر کل همه تراکنش‌ها و همچنین حرکت دارایی‌ها را در زمان واقعی ردیابی می‌کند. هر تراکنش/قطعه داده یک “بلوک” است که پس از ایجاد، در یک زنجیره ثبت می شود.

فناوری بلاک چین دارای سه ویژگی اصلی است:

غیرمتمرکز: بلاک چین در زمان واقعی کار می کند و شما می توانید از هر جایی به آن دسترسی داشته باشید.

تغییرناپذیر: زنجیرها را نمی توان تغییر داد یا معکوس نمود.

شفاف: هنگامی که یک تراکنش انجام می شود، شبکه بلافاصله به روز می شود. تغییرات برای همه کاربران در شبکه قابل مشاهده است.

اکنون، بیایید نگاهی مختصر به نحوه عملکرد فناوری بلاک چین در زنجیره تامین و حمل نقل دریایی بیندازیم.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بلاک چین در زنجیره تامین: فرصت‌های بلاک چین برای زنجیره تامین

نقش قراردادهای هوشمند و فناوری بلاک چین در زنجیره تامین و حمل نقل دریایی ؟

در سال ۲۰۱۸، کمپانی بزرگ IBM  تخمین زد که دیجیتالی کردن کامل صنعت حمل و نقل با کمک بلاک چین یا فناوری‌های مشابه دیگر می تواند تا ۳۸ میلیارد دلار در سال صرفه جویی در شرکت های حمل و نقل داشته باشد. متأسفانه، اتوماسیون در حال حاضر در دنیای حمل و نقل وجود ندارد. این صنعت همچنان فاکتورها، حواله های بانکی و چک ها را به صورت دستی رسیدگی می کند.

قراردادهای هوشمند از فناوری بلاک چین برای خودکارسازی قراردادهای مشتریان استفاده می کنند. این قراردادها ماشین های مبتنی بر بلاک چین هستند که با قوانین برنامه ریزی شده اند. قوانین قرارداد حقوقی را تشکیل می دهند. اما تفاوت بزرگ و اصلی آن با سیستم سنتی چیست این است که به کمک بلاک چین، یک ماشین یا یک شبکه‌ای از ماشین‌ها قوانین را ضبط و تأیید می کنند، نه یک یا گروهی انسان.

قراردادهای هوشمند بلاک چین به شرکت کنندگان اجازه می دهند تا به توافقات و معاملات به صورت سریع و مطمئن بپردازند. برای انجام اینکار، هر دو طرف باید این قوانین را به طور کامل دنبال کنند، و فقط به این صورت است که توافقات اجرا می شود. به عنوان مثال، پرداخت ها را می توان تا زمانی که یک تحویل تایید شده یا بازرسی های خاصی انجام شود، نگه داشت.

پرداخت با استفاده از توکن های خاص یکی دیگر از امکان های بلاک چین است. این به معنای پرداخت فوری، و تبدیل فوری ارزها به یکدیگر است بدون نیاز به بانک‌ها یا صرافی‌ها.

افزایش کارایی در بنادر از طریق حمل و نقل بلاک چین

به دلیل سازماندهی نامناسب و ارتباطات ناکارآمد، کشتی ها زمان زیادی را صرف در بنادر هدر می‌دهند. این امر سبب هدر رفتن سوخت و انتشار گازهای گلخانه ای می شود.

با استفاده از فناوری بلاک چین، در نهایت می توانید از انباشته شدن، ارتباطات نادرست و عدم دسترسی به تغییرات برنامه جلوگیری کنید. بلاک چین به کاربران مجاز امکان دسترسی به ردیابی و برنامه ریزی داده ها را در زمان واقعی می دهد. این امر باعث کاهش محدودیت‌های مدیریتی می‌شود که به‌طور سنتی سرعت کسب‌وکار را کاهش می‌دهند.

اگر این فناوری بتواند کارایی را بهبود بخشد و زمان‌بندی‌ها را به‌طور دقیق‌تری ارسال کند، کشتی‌ها می‌توانند ورود و خروج خود را بهتر برنامه‌ریزی کنند. این امر باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، جلوگیری از هدر رفتن زمان و صرفه جویی در مصرف سوخت می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا