بلاکچین در حوزه زنجیره تامین

بررسی مزیت های بلاک چین در حمل و نقل و زنجیره تامین

استفاده از بلاک چین در دنیای حمل و نقل مزایای زیادی دارد. در اینجا برخی از بزرگترین مزیت ها آورده شده است:

همانطور که در مقالات قبل به آن اشاره نمودیم، استفاده از بلاک چین در دنیای حمل و نقل و زنجیره تامین مزایای زیادی به  همراه دارد. در این مقاله خط دید، تمرکزمان را به بررسی تعدادی از بزرگترین مزیت های بلاک چین در حمل و نقل و زنجیره تامین می‌گذاریم و در ادامه هر یک را بررسی می‌کنیم.

صرفه جویی در هزینه از طریق حمل و نقل بلاک چین

با بلاک چین، فرصت های زیادی برای صرفه جویی در هزینه در صنعت حمل و نقل وجود دارد. از کاهش کار یدی و کاغذبازی، هزینه های پیک و هزینه های بانکی گرفته تا جلوگیری از فعالیت های متقلبانه.

بلاک چین در حمل و نقل و زنجیره تامین: ارتباطات ساده

بلاک چین می تواند ارتباط با سهامداران شرکت را بهبود بخشد. این مزیت به این دلیل است که با کمک پلتفرم های باز، دسترسی به داده ها آسان و سریع است. در نتیجه دیگر نیازی نیست که مدیران و کارمندان کمپانی وقت خود را برای ایمیل زدن و تماس گرفتن برای دسترسی به اطلاعات تلف کنند.

ایمن و مطمئن با حمل و نقل بلاک چین

ماهیت غیرمتمرکز بلاک چین، هک کردن از خارج از شبکه را غیرممکن می کند. از فناوری رمزگذاری برای تأیید، اشتراک گذاری و ثبت داده ها، جلوگیری از تقلب و خطای انسانی استفاده می کند.

حمل و نقل بلاک چین کارایی را بهبود می بخشد

به طور کلی، بلاک چین می تواند کارایی صنعت دریایی را از طرق مختلف بهبود بخشد. از کاهش حجم کار دستی و بهبود دسترسی به برنامه‌ها گرفته تا پرداخت‌ها سریع‌تر و ایمن‌تر.

توزیع گسترده تر اطلاعات با حمل و نقل بلاک چین

به کمک بلاک چین، اطلاعات به طور گسترده‌ای توزیع می شود و در یک مکان مرکزی قرار نمی گیرد. هر کسی در شبکه می تواند در هر زمان و از هر کجای دنیا به داده ها دسترسی داشته باشد. تمام اطلاعات همواره به روز و هماهنگ شده هستند، بنابراین می توان آن را در زمان واقعی مشاهده کرد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بررسی نقش بلاک‌ چین در زنجیره تامین

چالش های پیاده سازی حمل و نقل بلاک چین

همانطور که در قسمت قبل بررسی کردیم، فناوری بلاک چین راهی برای برون رفت از مشکلات صنعت حمل نقل است . اما قبل از اینکه همه ما بیش از حد در مورد این فناوری هیجان زده شویم، چالش هایی نیز وجود دارد که باید در نظر بگیریم.

الف) هزینه: در ابتدا، توسعه و راه اندازی فناوری بلاک چین پر هزینه است. تعمیر و نگهداری از این فناوری نیز امری پرهزینه است، زیرا شرکت ها باید به شدت به متخصصان بلاک چین متکی باشند تا این سیستم در مجموعه آن‌ها پیاده‌سازی و اجرا شود.

ب) مهاجرت از سیستم های قدیمی: مهاجرت از سیستم های قدیمی گران و زمان بر است. کارکنانی که روی سیستم‌های ساده‌تر کار می‌کردند، ابتدا باید آموزش‌های دقیقی را در مورد نحوه استفاده از بلاک‌چین قبل از شروع کسب‌وکار معمولی بگذرانند.

ج) مصرف انرژی بالا: فناوری بلاک چین برای کار در زمان واقعی به نیروی زیادی نیاز دارد. هنگامی که یک گره جدید ایجاد می شود، با تمام گره های دیگر در شبکه ارتباط برقرار می کند. این مقدار زیادی از توان محاسباتی را جذب می کند. همچنین همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم، راه اندازی و نگهداری از آن پر هزینه است و مصرف انرژی بالایی دارد . بخش حمل و نقل، مانند بسیاری از صنایع، به دنبال کاهش ردپای کربن خود است، نه افزایش آن.

با بررسی مزیت های بلاک چین در حمل و نقل و زنجیره تامین و مقایسه آن با چالش‌های پیاده سازی این فناوری، می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از آن برای کمپانی‌های بزرگ بسیار پر منفعت است. در مورد شرکت‌های کوچکتر اما، تنها در صورتی که سرمایه گذاری چشمگیری برای راه‌اندازی بلاک چین در نظر گرفته‌شود، پیاده سازی بلاک چین منطقی و توجیه‌پذیر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا