بلاکچین در حوزه زنجیره تامین

چگونه بلاک چین زنجیره تامین و صنعت حمل و نقل را به سمت پایداری بیشتر سوق دهد؟

بلاک چین یک فناوری دفتر کل توزیع شده دیجیتال است: تراکنش‌های تجاری از هر نوعی در مجموعه‌ها یا «بلوک‌هایی» از داده‌هایی که به طور منطقی بر روی یکدیگر ساخته می‌شوند، مشابه ورودی‌های یک دفتر ثبت می‌شوند. هر تراکنش دارای مهر زمانی و رمزگذاری شده است. این مقاله از خط دید به موضوع بسیار مهم بلاک چین و پایداری زنجیره تامین می‌پردازد.

گفتگو در مورد انعطاف پذیری صنعت کشتیرانی بدون در نظر گرفتن تأثیرات زیست محیطی آن  بررسی ناقصی است. کشتیرانی مسئول حدود ۳ درصد از انتشار دی اکسید کربن جهانی است که آن را به یکی از آلاینده ترین صنایع در جهان تبدیل می کند. با این حال، بلاک چین این ظرفیت را دارد که از طریق ردیابی سوخت، به حداکثر رساندن فضا و دیجیتالی کردن کاغذبازی‌ها، آن را پایدارتر کند. در نتیجه بلاک چین و پایداری زنجیره تامین، مزیت مهمی است که این فناوری برای ما به ارمغان می‌آورد.

سطوح بالای آلودگی کشتیرانی در درجه اول به دلیل سوخت “گازوئیل” با کیفیت پایین و مملو از گوگرد است که برای کشتی های باری استفاده می شود. ردیابی و مکانیابی این منابع سوخت به دلیل سیستم‌های یادداشت مبتنی بر کاغذ که در تهیه آن استفاده می‌شوند، بسیار چالش برانگیز است. اطلاعات محدود و ناقص در مورد سوخت‌های مورد استفاده در صنعت را می‌توان برای گمراه کردن فرستنده‌ها در مورد منشاء یا کیفیت سوخت مورد استفاده قرار داد. پروژه های بلاک چین مانند BunkerTrace با ارائه اطلاعات ایمن در مورد ویژگی های سوخت و سفرها برای کاهش این مشکلات به وجود آمده است. با افزودن یک برچسب DNA قابل تشخیص به سوخت، هر کسی می‌تواند کیفیت داده‌های سوخت را تأیید کند، خطر را برای کاربران به حداقل برساند و از انطباق با مقررات سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) و سایر استانداردها اطمینان حاصل کند. جایگزینی سوخت‌های سنتی مانند اتانول و هیدروژن نیز به عنوان گزینه هایی برای محدود کردن انتشار گازهای گلخانه ای مورد مطالعه قرار می گیرد. به عنوان مثال، سوخت های زیستی و هیدروژن به جایگزین های پیشرو برای نفت و گاز تبدیل شده اند.

بیش از ۲۵ میلیارد دلار درآمد سالانه از ۱۰۰ میلیون کانتینر حمل و نقل سالانه که تقریباً خالی از اقیانوس عبور می کنند از دست رفته و به هدر می‌رود. بلاک چین در مراحل اولیه برای کاهش این ناکارآمدی با ردیابی ایمن و فروش فضای بلااستفاده به صادرکنندگانی است که بارهای کوچکتر را جابجا می کنند. استارت‌آپ عمانی Cubex Global در به حداکثر رساندن هر متر مکعب فضای بار موجود برای کاهش انتشار بیش از ۲۸۰ میلیون تن کربن فعلا کمپانی پیشرو در این زمینه است.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: ارائه خدمات با کمک بلاک چین در زنجیره تامین

انتقال اسناد به بلاک چین چه کمکی به بلاک چین و پایداری زنجیره تامین خواهد کرد؟

دیجیتالی کردن اسناد همچنین کلید کاهش ردپای زیست محیطی صنعت کشتیرانی است. چاپ سالانه کمپانی B/L به تنهایی معادل ۴۰۰۰۰۰ درخت در سال تخمین زده می شود. در حالی که ممکن است منتقدان سریعاً به این نکته اشاره کنند که بلاک چین و بیشتر ارزهای دیجیتال به شدت انرژی بر هستند، پیشرفت‌های اخیر در بلاک چین انجام شده است که آن را بسیار پایدارتر و بهینه‌تر کرده است. به عنوان مثال، تغییر از استخراج اثبات کار  (Proof of work)مانند بیت کوین به استخراج اثبات سهام  proof-of-stake) ) مانند رویکرد اتریوم، ۹۹.۹۵ درصد انرژی کمتری مصرف می کند. علاوه بر این، حتی بلاک‌چین‌هایی که به استخراج اثبات کار متکی هستند، می‌توانند ۱۰۰ درصد انرژی را از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کنند. پس با کمک اتریوم و مصرف بهینه آن، بلاک چین و پایداری زنجیره تامین مفهومی است که در آینده نزدیک بسیار آن را خواهیم شنید.

با توجه به این توضیحات، می‌توان متصور شد که عده‌ای از متخصصان حوزه بلاک چین معتقدند استفاده از این فناوری باعث تولید کمتر گاز‌های گلخانه‌ای و آلودگی هوا می‌گردد.در روی مقابل با توجه به هزینه‌های بالای پیاده سازی بلاک چین در سیستم‌های سنتی، گروهی دیگر از افراد معتقند با این هزینه می‌توان راه‌حل‌های ساده‌تر و پربازده‌تری برای مقابله با مشکل سوخت‌های فسیلی و گرمایش زمین ارائه نمود. به نظر شما، رویکرد کدام دسته از متخصصان بیشتر به حفظ محیط زیست و کره‌ زمین خواهد انجامید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا