بلاکچین در حوزه سلامت

استفاده از بلاک چین در سلامت برای مبارزه با داروهای تقلبی

طبق آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت، از هر ۱۰ دارویی که در سراسر جهان فروخته می شود، یکی تقلبی است. این موضوع به ویژه در مناطقی که دسترسی به دارو محدود است و جایگزین های تقلبی بخشی از بازار را اشغال کرده‌است، نگرانی بزرگی است که بر مدل های تجاری، سیاست های بهداشتی و ایمنی بیماران تأثیری بی‌نهایت منفی می گذارد. در مقالات پیشین خط دید، به بحث کاربرد‌های بلاک چین در حوزه سلامت پرداخته‌ایم. در این مقاله اما، به طور اختصاصی به استفاده از بلاک چین در مراقبت های بهداشتی برای مبارزه با داروهای تقلبی می‌پردازیم.

مقوله تقلب در صنایع بهداشت و درمان همچنین می‌توانند بر گواهی‌های بهداشتی مانند واکسن‌ها (مانند کووید-۱۹، تب زرد و غیره) تأثیر بگذارند. متاسفانه این امر خطری بزرگ برای سیاست‌های بهداشت عمومی برای جلوگیری از بیماری‌های قابل انتقال است. در اینجا نیز، فناوری بلاک چین فرصت‌های جدیدی را برای مهار عدم صداقت و سؤ‌نیت ارائه می‌کند. این به این دلیل است که هر دارو یا گواهی سلامت تولید شده به امضای منحصربه‌فردی مرتبط می‌شود که می‌تواند توسط چندین کامپیوتر در شبکه تأیید شود. خوشبختانه در حال حاضر، برنامه‌های کاربردی در این حوزه در حال فعالیت هستند، مانند BruinChain.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: کشور های استفاده کننده از مزایای فناوری بلاکچین در حوزه سلامت و پزشکی کدامند ؟

بلاک چین چگونه باعث کاهش دارو‌های تقلبی در حوزه سلامت عمومی می‌گردد؟

بیایید دو ویژگی اصلی بلاک چین را که به این امر در حوزه سلامت کمک می‌کند را با هم مرور کنیم.

 نحوه ذخیره و تأیید داده ها در بلاک چین در سلامت و مبارزه با داروهای تقلبی

 داده ها به صورت زمانی در بلوک های اطلاعات ذخیره می شوند تا یک توالی پیوسته، “زنجیره بلوک ها” را تشکیل دهند، به این معنی که ویرایش داده ها با بازنویسی دیگر بلوک قابل انجام نیست. در عوض، هر تغییری که در داده‌ها صورت گیرد در یک بلوک اطلاعات جدید ذخیره می‌گردد. تغییرات و مهر زمانی دقیق اطلاعات موجود در بلاک چین توسط یک شبکه غیرمتمرکز تأیید می شود، به این معنی که رایانه های مختلف باید هر بلوک جدیدی را که وارد توالی می شود تأیید کنند. این فرآیند شامل چند مرحله است:

  • برای ایجاد بلوک باید یک پازل کریپتوگرافیک حل شود.
  • سیستمی که معما را حل می کند، راه حل را با تمام سیستم‌های موجود در شبکه به اشتراک می گذارد، به این می گوییم «اثبات کار».
  • شبکه اثبات کار را تأیید می کند و در صورت درست بودن بلوک به زنجیره اضافه می شود.

این فرآیند بلاک چین در حوزه سلامت به ویژه زنجیره تامین یک دارو چگونه خواهد بود؟

هر دسته از دارو که توسط یک تولید‌کننده تولید می شود حاوی یک بلوک منحصر به فرد از اطلاعات است مانند: نوع دارو، محل تولید، زمان ارسال و غیره.

در هر مرحله از توزیع، ذینفعان می توانند دقیقاً تمام اطلاعات مربوط را تأیید کنند و هر مشکلی را علامت گذاری کنند، به عنوان مثال، اطلاعاتی که در بلوک ثبت نشده است.

هنگامی که دارو به مقصد رسید، داروخانه ها و بیمارستان ها می توانند با بررسی دفتر کل، تمام مراحل  تولید و پخش دارو را با جزئیات کامل مشاهده و پیگیری نمایند. این امر می‌تواند حتی با یک کد QR نیز انجام پذیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا