آموزشدفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژه

پیشنهاد به مدیران پروژه برای مطالعه در تابستان ۲۰۱۷

اگر در برنامۀ آخر هفتۀ خود وقتی برای مطالعه گذاشتید، حتماً از لم دادن در یک روز تابستانی با کتاب خوبی در دست لذت می‌برید.

پنج کتابی که در ادامه پیشنهاد می‌شوند، جنبۀ داستانی بیشتر، و اصطلاحات تخصصی کمتری دارند و مملؤ از درس و تحقیقاتی هستند که می‌توانیم در زندگی‌های شخصی و کاری خود به کار ببریم.

پروژۀ نقض؛ رفاقتی که فکر ما را تغییر داد

 نوشتۀ مایکل لوئیس

مایکل لوئیس مؤلف کتاب پرفروش «توپ پول» ، «نقطۀ کور» و «کوتاه بزرگ»، در این کتاب همکاری و دوستی دانیال کانمن روان‌شناس برندۀ نوبل، و آموس تورسکی را بررسی می‌کند. ۴۰ سال پیش این دو، تحقیقاتی را انجام دادند که فرضیات ما را دربارۀ فرایند تصمیم‌گیری نقض کرد. در تحقیق آن‌ها نحوۀ خطا کردن ذهن انسان وقتی‌که در شرایط نامعلوم مجبور به تشخیص است، به‌طور روشمندی نشان داده می‌شود. هرچند که داستان کتاب در این تحقیق می‌تواند پایان بگیرد، لوئیس روایت داستان را به کودکی کانمن در فرانسۀ اشغال‌شده با نازی‌ها هدایت می‌کند و سپس به تجربیاتش وقتی دانش‌آموز، فرماندۀ  تانک و روان‌شناس بود می‌پردازد. تورسکی نیز سرباز چترباز و اقتصادان ریاضی است. لوئیس نشان می‌دهد که دوستی ناممکن میان این دو چگونه به همکاری میان آن‌ها انجامید.

مناسب برای: آگاه شدن از فرایند تصمیم‌گیری همکاران.

از دیگر کتاب‌های مایکل لوئیس که به فارسی ترجمه‌ شده‌اند: استراتژی عملیات (تولید و خدمات) انتشارات دانشگاه امیرکبیر تهران و فرزندان شوک: شورش وال استریت، انتشارات نوین توسعه سال ۱۳۹۶ است.

کفاش: شرح‌حالی از خالقِ Nike

نوشتۀ فیل نایت

در این شرح‌حال، مؤسس نایک، فیل نایت، داستان‌های داخلی روزهای اولیه شرکت را در میان می‌گذارد؛ اینکه چطور نایک به یک برند نشان‌دار بدل شد. هرچند که این داستان ظهور نایک است، نایت چالش‌های همراهِ این ماجراجویی را خیلی احساسی و آبکی نمی‌کند. بیل گیتس در نقد خود از این کتاب عنوان می‌کند: «این داستان یک یادآوری صادقانه است که مسیر موفقیت تجاری در واقعیت چگونه است.» او ادامه می‌دهد: «راهی آشفته، خطرناک، پرهرج‌ومرج و مملؤ از اشتباهات، چالش‌های پایان‌ناپذیر و ایثار است. درواقع تنها چیزی که در صفحه‌به‌صفحۀ داستان نایت اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد، این است که عاقبت، شرکتش شکست می‌خورد.» یک افشاسازی از داستان: نایک با شکست به پایان نمی‌رسد. اگر به دنبال نگاه صادقانه‌ای به نحوۀ یک راهبر موفق شدن هستید، «کفاش» را پیشنهاد می‌کنیم.

مناسب برای: کسب چشم‎انداز صادقانه‌ای از پشت‌صحنۀ مسیر موفقیت در کسب‌وکار.

کندوکاو: قدرت موفقیت در روابط

نوشتۀ موراگ بارت

مدیران پروژه می‌دانند که برای انجام امور به مهارت‌های افراد بزرگ نیاز دارند. برای اینکه واقعاً مؤثر باشیم، باید بتوانیم روابط برقرار کنیم و ارتباط مؤثری با ذی‌نفعان و اعضای تیم داشته باشیم. بارت در «کندوکاو» به خوانندگان ۴ رفتار ارتباطی و سازوکار آن‌ها را در کار در شرکت‌ها و در زندگی نشان می‌دهد. او به‌جای اینکه به موعظۀ ایده‌های افراطی بپردازد، یک برنامۀ بازی کارا برای تشخیص روابط کلیدی و به‌پیش بردن آن‌ها ارائه می‌کند.

مناسب برای: آموختن نحوۀ گسترش دادن، بهینه کردن و تقویت کردن تمام ارتباطات در زندگی.

 

رساندن خبرهای بد به شیوه‌های خوب

نوشتۀ آلیسون سیگمن

وقتی اتفاقات بدی در پروژه رخ می‌دهد گفتن به افراد دشوار است. این کار دشوار به مدیر پروژه محول می‌شود. این کتاب که مملؤ از داستان‌های کوتاه خواندنی و واقعیت‌های تحقیق‌شده و راهنمایی‌های مربوط به این زمینه است، حول یک روند مرکزی شکل گرفته است که مدیران پروژه را در چندین مرحله هدایت می‌کند: آموختن دربارۀ خود خبرهای بد، ایجاد پیامی که مناسب نیازهای تیم باشد، رساندن خبر به شیوه‌ای که گیرنده بتواند آن را پردازش کند، کار با تیم برای توسعه و پیشبرد راه‌ها.

مناسب برای: کسب مهارت‌های لازم برای ارزیابی سریع و رساندن خبرهای دشوار، خصوصاً در زمینۀ مدیریت پروژه.

اصیل‌ها: چگونه عرف‌گریزان دنیا را به حرکت درمی‌آورند

نوشتۀ آدام گرانت

اگر مدیر پروژه‌ای هستید که همیشه تیم خود را به جلو هل می‌دهد و وضعیت ثابت را به چالش می‌کشد، شاید این کتاب برای شما جالب باشد. گرانت با استفاده از مطالعات و داستان‌هایی که حول کسب‌وکار، سیاست، ورزش و سرگرمی انجام شده، بررسی می‌کند که چگونه یک ایدۀ خوب را شناسایی کنید، بدون ساکت شدن حرف خود را بزنید، ائتلافی از دوستان ایجاد کنید، زمان مناسب عملکرد را تعیین کنید، ترس و شک را مدیریت کنید؛ و چگونه والدین و معلمان می‌توانند اصالت را در کودکان تقویت کنند و چگونه رهبران می‌توانند فرهنگی بسازند که پذیرای اختلاف عقیده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا