آموزش

چرا بازاریابی دیجیتال؟ (قسمت پنجم)

در قسمت چهارم مجموعه‌مقالاتِ «چرا بازاریابی دیجیتال؟» دریافتیم که چگونه بازدیدکنندگان شبکه‌های اجتماعی خود را به مخاطبان بالقوه تبدیل کنیم. به این منظور تبلیغات پرداختی، تبلیغات نمایشی، و بازاریابی با موتور جستجو را بررسی کردیم؛ در ادامه مشاهده می‌کنید چگونه از تبلیغات بومی برای تبدیل بازدیدکننده به مخاطب بالقوه استفاده کنیم.

تبلیغات بومی (همسان) [۱]

به نظر می‌رسد تبلیغات بومی بخشی از پلتفرمی هستند که بر آن­‌ها قرار دارند. احتمالاً پست­‌های ارتقایافته در خوراک (فید) خبری [۲] فیس‌بوک، یا به‌روزرسانی­‌های تحت پشتیبانی مالی (اسپانسر) در لینکدین یا توئیت­‌های ارتقایافته در توئیتر خود را دیده باشید. به نظر می‌­رسد که این تبلیغات همان به‌روزرسانی‌­های معمول در فید کاربر باشند؛ اما با عنوان «تحت پشتیبانی مالی [۳] » یا «ارتقایافته [۴]» نشان­‌گذاری می­‌شوند تا کاربران متوجه شوند که یک تبلیغ است.

وقتی تبلیغات بومی با هدف‌­گذاری مناسبی همراه باشند می­‌توانید سود خوبی داشته باشید؛ زیرا قادر خواهید بود که محتوای مرتبط را به مخاطب مناسبی برسانید؛ بسیاری از پلتفرم­‌ها مانند فیس‌بوک به این کار کمک می­‌کنند؛  مثلاً اگر یک آژانس بازاریابی در فیس‌بوک هستید که با کسب‌وکارهای نوپا کار می­‌کند، می­‌توانید با استفاده از محل، علائق، و عناوین شغلی که نمایانگر محتوای مرتبطی با آن­‌ کسب‌وکارها است هدف‌­گیری کنید. یا اگر یک پلتفرم تجارت الکترونیک برای کفش‌­های زنانه هستید، می‌توانید از طریق محل­‌های تحویل بار با کشتی، جنسیت، سن، و هر چه که قبلاً به طور آنلاین پسندیده و لایک کردند، هدف‌­گیری کنید.

در ادامه بهترین روش‌­ها برای تبلیغات بومی ارائه می­‌شود:

توئیتر

  • از نوع مناسبی از تبلیغات برای هدف خود استفاده کنید. ­می‌­توانید از تبلیغاتی استفاده کنید که در جهت افزایش مشارکت عمل می­‌کنند، مانند توئیت­‌های مجدد و موردعلاقه، تبدیلات و کلیک­‌های وب‌سایت، نصب برنامه‌­های کاربردی، دنبال‌­کنندگان، یا حتی مخاطبان بالقوه. اگر می­‌خواهید مخاطبان بالقوه ایجاد کنید، از تبلیغات کلیکی وب­‌سایت استفاده کنید. اگر می­‌خواهید برای وبلاگ مشترک جذب کنید، تبلیغات تولید مخاطبان بالقوه توئیتر را در نظر داشته باشید که مشترکان را با یک کلیک جمع می­‌کند.
  • همیشه از تصاویر استفاده کنید. تبلیغاتی که از تصویر استفاده می­‌کنند، سه برابر بهتر از تبلیغات متنی عمل می‌­کنند.
  • از هشتگ‌­ها در توئیت­‌های پرداختی استفاده نکنید. هر لینکی که اضافه می­‌کنید، نرخ کلیک را در URL ِوب­‌سایتی که سعی در جذب کاربران به آن را دارید می­‌کاهد.

فیس‌بوک

  • برای هر تبلیغ­‌گذاری یک مخاطب هدف ایجاد کنید. ممکن است که به افراد کمتری دست بیابید اما هدف‌­گذاری از طریق جمعیت آماری (دموگرافیک)[۵]، علائق یا محل و موقعیت، به شما کمک می‌­کند که مشارکت را افزایش دهید زیرا محتوای شما، با میزان مخاطبان بیشتری مرتبط خواهد بود.
  • از تمام مؤلفه‌­های تبلیغ خودخلاقانه بهره بگیرید. مانند دکمۀ دعوت به اقدام و توصیف لینک خوراک خبری.
  • انتخاب کنید که در چه رسانه­‌ای تبلیغ شما نشان داده شود. اگر هدف شما تبلیغات است، به محدود کردن تبلیغات به خوراک خبری فکر کنید. اگر یک فرم طولانی­‌تر در صفحۀ هدف خود داشته باشید، ممکن است بخواهید آن را فقط به دسک­تاپ محدود کنید.

لینکدین

  • لینکدین یک پلتفرم فوق‌­العاده برای شرکت‌های بنگاه‌به‌بنگاه (B2B) است؛ بنابراین اگر به شرکت دیگری محصول یا خدمات عرضه می‌کنید، استفاده از این پلتفرم را برای گرفتن کلیک­‌های باارزش در نظر داشته باشید.
  • به‌روزرسانی­‌های پشتیبانی­‌شده با ویدئو و تصاویر؛ که معمولاً از به‌روزرسانی­‌های فاقد پشتیبانی بیشتر فایده دارند. وقتی که محتوایی را برای ارتقا انتخاب می­‌کنید، این فرمت­‌ها را نیز امتحان کنید.
  • برای توصیف تبلیغ خود از ۶۰ کاراکتر یا کمتر استفاده کنید تا متن موجب توقف صفحه نشود.
  • تبلیغات خود را بر مخاطب مناسب خود هدف­‌گیری کنید. با لینکدلن می­‌توانید از هر ذره از هدف‌گیری خود در تمام پلتفرم­‌هایی که دردسترسِ رسانه‌های اجتماعی هستند بهره­‌مند شوید، بنابراین برای پیدا کردن مخاطب مناسب زمان صرف کنید. حتی می‌­توانید کارکنان بیشتری را در شرکت­‌های بخصوصی هدف‌گیری کنید. بنابراین داشتن کمپینی با هدف‌گیری بر سرمایه‌­گذاران یک صنعت معین، می‌­تواند راه فوق‌­العاده­‌ای برای هدایت ترافیک مناسب به وب­‌سایتتان باشد.

هدف‌گیری مجدد [۶]

وقتی که ترافیک به مقدار مناسبی رسید و پایگاه‌داده خود را با مشتریان بالقوه ساختید، حتی می­‌توانید از تبلیغات پرداختی برای جهت دادن این مخاطبان بالقوه به اقدام بیشتر و مشتری شدن استفاده کنید. در این شکل از تبلیغات که هدف‌گیری مجدد نامیده می‌­شود، شما مخاطبان بالقوه موجود خود را دوباره هدف‌گیری می­‌کنید.

هدف‌گیری مجدد بازدیدکنندگان وب‌­سایت

فرض کنید که ۱۰۰۰۰ بازدید ماهانه از وب­‌سایت خود دارید. می­‌دانید که افرادی که وب­‌سایت شما را بازدید می­‌کنند، به شیوه‌­ای با آن تعامل دارند، شاید از طریق محتوا یا محصولات شما، یا اینکه می­‌خواهند در مورد شرکت شما بیشتر بدانند.

هدف‌گیری مجدد از اینجا نشئت می­‌گیرد. می­‌توانید از پیکسل­‌های ردیابی [۷] (کدهای بسیار ریزی در وب­‌سایت­تان) برای نشان­‌دار کردن بازدیدکننده با یک کوکی (Cookie) استفاده کنید. سپس می‌توانید به این بازدیدکنندگان، تبلیغات مرتبطی را به طور نمایشی یا با شبکه‌­های اجتماعی نشان دهید و آن­ها را به وب‌سایت خود بازگردانید.

هدف‌گیری مجدد لیست ارتباطات در پایگاه داده

می‌­توانید اتوماسیون بازاریابی خود را با هدف‌گیری­‌های مجدد پرداخت تقویت کنید تا مخاطبان بالقوه خود را برای مشتری شدن تغذیه کنید. اساساً می­‌توانید لیستی را از آدرس‌­های ایمیل، شماره­‌های تلفن، یا در مورد توئیتر، هندل­‌های توئیتری که در پایگاه داده خود دارید بارگذاری کنید و سپس این تبلیغات را فقط به افراد حاضر در یک پلتفرم بومی مانند فیس‌بوک یا توئیتر نشان دهید.

برای مثالِ هدف‌گیری مجدد فرض کنیم که شما یک سازمان استخدامی برای شرکت‌­ها هستید، و شخصی یک فرم برای دانلود کتاب الکترونیک شما با نام «۱۰ اشتباهی که باید در فرایند استخدام از آن اجتناب کرد» پر می­‌کند؛ این کتاب، مدیران منابع انسانی را هدف قرار می­‌دهد. می­‌توانید لیست هر کسی را که کتاب الکترونیک را دانلود کرده داشته باشید و آن­ها را با محتوای مرتبط‌­تری هدف­‌گیری کنید. با مرور زمان آن­‌ها را به مشاورۀ رایگان در مورد فرایند استخدام متمایل کنید، مثلاً آن­‌ها را به صحبت با تیم فروش خود ترغیب کنید.

با هدف‌گیری مجدد می‌توانید مخاطبان موجود در سایر پلتفرم­‌هایتان را بدون ایجاد وقفه برای آن‌ها جذب کنید.

تا اینجا قدم‌به‌قدم ایجاد یک راهبرد مناسب را برای بازاریابی دیجیتال بررسی کردیم. در قدم اول با ساخت یک وب‌سایت شروع کردیم (چرا بازاریابی دیجیتال؟ قسمت اول). در قدم دوم، معیارهای سنجش میزان تأثیرگذاری راهبردهای بازاریابی را شناختیم (چرا بازاریابی دیجیتال؟ قسمت دوم). در قدم سوم از رسانه‌های اجتماعی برای افزایش مشارکت استفاده کردیم (چرا بازاریابی دیجیتال؟ قسمت سوم). در قدم چهارم دیدیم که چگونه می‌توان بازدیدکنندگان را به مشتریان بالقوه بدل کرد (چرا بازاریابی دیجیتال؟ قسمت چهارم). در قدم پنجم، تلاش‌های خود را با تبلیغات پرداختی کامل کردیم (همین مقاله). در قسمت ششم مقالۀ «چرا بازاریابی دیجیتال؟» ببینیم که چگونه اتوماسیون بازاریابی را به‌کار بگیریم. به‌زودی…


[۱] Native advertising

[۲] news feed

[۳] sponsored

[۴] promoted

[۵] demographics

[۶] retargeting

[۷] tracking pixels

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا