آموزشمطالب ویژه

چرا بازاریابی دیجیتال (قسمت سوم)

 در بخش اول مقالۀ «چرا بازاریابی دیجیتال؟» به اولین قدم راهبردی بازاریابی دیجیتال، ساخت وب‌سایت، پرداختیم. در بخش بعدی دیدیم که چگونه می‎توانیم با «تولید محتوا» به جذب مشتریان بالقوه بپردازیم. در ادامه در این قسمت، به موضوع مهم رسانه‌های اجتماعی می‌پردازیم.

قدم سوم: از رسانه­‌های اجتماعی برای افزایش مشارکت استفاده کنید

اهمیت اجتماعی بودن

رسانه‌­های اجتماعی پلتفرمی را برای ارتباط مستقیم بین مشتریان، مشتریان بالقوه، و کارکنان ارائه می­‌دهند.  به‌علاوه یک محرک کلیدی برای توزیع محتوا و مشاهده‌­پذیری برند به طور آنلاین است.

هرچندکه شبکه‌­های اجتماعی متنوعی وجود دارند که برای منفعت خود می‌­توانید از آن­ها استفاده کنید، قصد داریم با تمرکز بر سه مورد از بزرگترین آن­‌ها آغاز کنیم: فیسبوک [۱]، توئیتر [۲] و لینکدلن [۳].

فیسبوک با هدف کسب‌وکار

فیسبوک برای کسب وکار

فیسبوک با بیش از یک میلیارد کاربر فعال ماهانه، محبوب­ترین شبکه اجتماعی در جهان است. ازلحاظ مشتریان بالقوه، فیسبوک یک پلتفرم قدرتمند برای ایجاد جمعیت‌های طرف‌داران و افزایش بازاریابی شفاهی است.

برای افزایش طرف‌داران فیسبوک خود، باید صفحۀ فیسبوک شرکت خود را تا جایی که ممکن است اکتشاف­‌پذیر سازید تا راحت‌­تر یافت شود. به‌این‌منظور چند کار می‌­توان انجام داد:

 • اطلاعات شرکت خود را کاملاً پر کنید. مطمئن شوید که چشم‌­اندازی از آنچه که تجارت شما ارائه می‌دهد، و لینکی از وب‌­سایتتان را اضافه کرده‌اید.
 • (افراد لیست ارتباطی خود) ارتباطات قبلی­‌تان[۴] را برای پسندیدن صفحۀ خود دعوت کنید. با دوستان، خانواده و مشتریان فعلی ارتباط بگیرید و از آن­ها بخواهید که صفحۀ فیسبوک شما را با لایک کردن بپسندند.
 • فیسبوک را با دیگر کانال­‌های آنلاین یکپارچه­ کنید. از افزایه‌های اجتماعی فیسبوک (ازجمله جعبۀ لایک یا دکمۀ لایک) برای به مشارکت واداشتن مردم در صفحۀ فیسبوکتان بدون نیاز به  به com استفاده کنید.
 • با به اشتراک گذاشتن محتوا به ارزش آن بیفزایید. اگر با پرسوناهای خریداران خود – نمایش مشتریان ایدئال- هماهنگ باشید، ایده خوبی خواهید داشت که چه چیزی با مخاطب شما هماهنگ می‌شود. (در مقالات بعدی بیشتر در مورد پرسونا صحبت می‌­کنیم.)
 • با استفاده از تبلیغ فیسبوک مانند پست­‌های ارتقایافته، برای مشارکت هزینه کنید. به علت الگوریتم فیسبوک، فقط پست کردن به‌روزرسانی­‌ها در صفحۀ شرکتتان، برای شما مشارکت کافی ایجاد نمی‌­کند. این پست­‌ها را طوری ارتقا دهید که جلوی چشم افراد بیایید.

توئیتر با هدف کسب‌وکار

توئیتر برای کسب و کار

توئیتر یک شبکۀ اجتماعی است که مردم در آن پیام­‌های ۱۴۰ کاراکتری به اشتراک می­‌گذارند و کاربران به‌روزرسانی­‌های یکدیگر را «دنبال می‌­کنند.»

اگر یک شخص یا یک برند معروف نباشید، گرد آوردن دنبال­‌کنندگان زیاد واقعاً کار آسانی نیست. بااین‌حال چند اهرم بزرگ وجود دارند که می‌­توانید برای جذب دنبال­‌کنندگان مناسب درحساب تجاری توئیتر خود به کار ببرید:

 • پروفایل توئیتر خود را بسازید و بهینه کنید. اجازه دهید دنبال­‌کنندگانِ بالقوه­ بدانند شما چه کسی هستید، و دلیلی برای دنبال کردن شما داشته باشد.
 • ۲۴ ساعته و هر روزِ هفته توئیت کنید. بزرگترین تاکتیک برای افزایش دنبال­‌کنندگان، توئیت کردن تمام‌­وقت است. محتوایی را که تولید می­‌کنید و محتوای تولیدیِ دیگران را توئیت کنید، آن را بیش از یک‌بار توئیت کنید! می­‌توانید از ابزار برنامه‌­ریزی زمانی مانند هوت­سوئیت [۶] یا HubSpot’s Social Inbox برای مدیریت فرکانس (بسامد) پست‌­گذاری خود استفاده کنید.
 • محتوا را مانند یک حرفه‌­ای انتخاب، ساماندهی و مرتب کنید. از فیدلی [۷]، گودریدز [۸]، آلتاپ [۹]، توئیتر (لیست­‌ها)، استامبل آپن [۱۰]، لینکدلن پلاس [۱۱]، و هر چه در پینترست [۱۲] و گوگل پلاس [۱۳] جذاب و محبوب است، برای یافتن و توئیت محتوای مرتبط و مناسب استفاده کنید.
 • توئیت­‌ها را بصری کنید. برای ایجاد تصویرهای فوق‌­العاده و اضافه کردن آن­‌ها به توئیت­‌هایتان وقت بگذارید. گذاشتن این وقت به بیشتر شدن مشارکت، مکالمات و نرخ کلیک [۱۴] می‌­ارزد. برای اینکه تصاویر زیبا بسازید لازم نیست که یک طراح باشید.

لیکدلن با هدف کسب‌وکار

لینکدلن برای کسب و کار

لینکدلن یک شبکۀ اجتماعی است که می­‌توانید از آن برای جذب مشتریان بالقوه استفاده کنید. لینکدلن یک فضای کاملاً منحصربه‌فرد در وب است که مرزهای مابین پلتفرم اشتراک­‌گذاری دانش و ابزار ایجاد روابط را از میان می‌­برد.

درست مثل فیسبوک و توئیتر اولین قدم برای شروع با لینکدلن در تجارت آسان کردن دستیابی به تجارت شما است. هدف نهایی شما ایجاد یک مخاطب جذب‌­شده و قرار دادن جایگاه تجارتتان به عنوان یک هدایت­‌کنندۀ فکر در صنعت مربوط به شما است.

آماده شروع هستید؟ فقط این قدم‌­های ساده دنبال کنید:

 • توصیف شرکت خود را بهینه­ کنید. با افزایش کلمات کلیدی به توصیف بخش­‌های «متخصصین»، پیدا کردن صفحۀ شرکت خود را برای افراد شایسته در لینکدلن  آسان کنید.
 • تصویری کنید. صفحۀ شرکت خود را با تصاویر پوششی قدرتمندی که دستاوردها، رویدادها و پیشنهادهای شرکت شما را منعکس می­‌کند به‌روز کنید.
 • به‌روزرسانی‌­های شرکت را مرتباً به اشتراک بگذارید. هر لایک، نظر، و اشتراکی دسترسی به شما را آسان می­‌کند. با پرسیدن سؤال­‌های تفکربرانگیز دنبال­‌کنندگان خود را به واکنش به به‌روزرسانی‌­های خود ترغیب کنید.
 • محتوایی به صورت ماندگارتر انتشار کنید. لینکدلن یک پلتفرم فوق‌­العاده برای اشتراک محتوای هدف‌­گیری­‌شده بر صنعت شما است. مرتباً از مدیران اجرائی و سایر مدیران شرکت خود بخواهید که قطعات طولانی‌­تری را در لینکدلن برای رهبری افکار برندتان منتشر کنند.

دیگر منابع اجتماعی

در اینجا به سه شبکۀ بزرگ اجتماعی پرداختیم. شبکه‌های اجتماعی دیگری نیز هستند که می‌توانید از آن‌ها بهره بگیرید.

شبکه های اجتماعی

هنر شنیدن اجتماعی [۱۵]

برای بهره‌­برداری از رسانه‌­های اجتماعی برای تجارت، «فهمیدن مکالمات تجاری» اهمیت ویژه‌ای دارد؛ مکالمات تجاری به طور آنلاین صورت می­‌گیرد و زمان پاسخگویی باید تشخیص داده بشود.

با این ابزار می‌توانید کسب‌وکار خود و اشارات صنعتی مربوط به خود را در رسانه‌­های اجتماعی نظارت کنید:

 • اعلام­‌های گوگل [۱۶]: برای شرکت، برند، محصولات، رهبران، و تیم صنعتی و مانند آن اعلام­‌های چندگانه گوگل را راه‌­اندازی کنید. این اعلام‌­ها برحسب بسامدی که شما تعیین کرده­‌اید (مثلاً روزانه یا در صورت وقوع)، مستقیماً به صندوق ورودی ایمیل شما ارسال می­‌شود و راه بسیار مناسبی برای دنبال کردن اشارات به برند شما و کلمات کلیدی مربوط به آن در وب است.
 • ابزار مدیریت رسانه­‌های اجتماعی با این ابزار می‌توانید کلمات کلیدی جستجوها را به صورت یک جریان زنده نگه دارید تا آنچه را که در مورد برند، صنعت یا محصول شما گفته می­‌شود از دست ندهید.
 • صندوق ورودی (رسانۀ) اجتماعی– برخی از صندوق‌های ورودی مانند صندوق ورودی هاب­اسپات [۱۷] علاوه بر اینکه کارآیی یک ابزار سنتی مدیریت رسانه اجتماعی را دارد، به پایگاه داده‌­های لیست ارتباطاتِ (کانتکت­‌های) شما متصل می‌­شود و با رنگ‌بندی مشتریان و مخاطبان بالقوه شما را کد می‌­کند؛ از این جهت می‌توانید مشارکت­‌های خود را اولویت­‌بندی کنید تا بتوانید در مکالماتی که برای تجارت شما اهمیت دارد، به حفظ زمان توجه کنید.

 

حال که به بهینه‌سازی وب‌سایت، تولید محتوا و استفاده از شبکه‌های اجتماعی پرداختیم، در قسمت بعدیِ (قسمت چهارمِ) این مقاله بازدیدکنندگان را به مشتریان بالقوه بدل کنیم. با خط دید همراه باشید!

در مجموعه‌مقالات بازاریابی دیجیتال:

چرا بازاریابی دیجیتال؟ (قسمت اول)

چرا بازاریابی دیجتال؟ (قسمت دوم)

چرا بازریابی دیجتال؟ (قسمت چهارم)

—————————————————————————————

[۱] Facebook

[۲] Twitter

[۳] LinkedIn

[۴] Contact

[۵] playbook

[۶] Hootsuite

[۷] Feedly

[۸] Goodreads

[۹] Alltop

[۱۰] StumbleUpon

[۱۱] LinkedIn Pulse

[۱۲] Pinterest

[۱۳] Google+

[۱۴] click-through rate

[۱۵] Social listening

[۱۶] Google Alert

[۱۷] HubSpot’s Social Inbox

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا