دفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژه

تیم‌ها نیاز به فکر کردن به چیزی در طی یک اسپرینت ندارند

‌هدف از برنامه­ ریزی یک اسپرینت انتخاب مجموعه­ ای از تعداد آیتم ­های بک لاگ محصول برای کار کردن روی آن، و داشتن یک ایده تقریبی برای دست­یابی به آن است. دستیابی به این امر مستلزم این نیست که تیم هر وظیفه­ای را که قرار است انجام داده شود را بداند. و مطمئناً لزومی نیست که اگر یکی از وظایف ۴ ساعت به‌جای ۵ ساعت وقت بگیرد، تیم آگاه باشد.

تیم­ ها باید به دو-سوم وظایف اسپرینت در طی برنامه ­ریزی اسپرینت فکر کنند. این بدین معناست که یک-سوم از وظایفی که در طی اسپرینت انجام می شود، کنار گذاشته می­ شود تا در طی اسپرینت تشخیص داده شوند.

یک مثال

به‌ عنوان‌ مثال در نظر بگیرید که در انتهای یک اسپرینت، یک تیم ۶۰ وظیفه را که در آن تعدادی از آیتم­ های بک لاگ محصول تحویل داده می ­شود تمام کرده است. پیشنهاد این است که دو-سوم از این وظایف (که در این مثال ۴۰ وظیفه می­شود) باید در طی جلسه برنامه­ ریزی اسپرینت شناخته شده باشد. یک‌سوم مابقی (۲۰ وظیفه) باید کنار گذاشته‌ شده باشد که در طی اسپرینت تشخیص داده شوند.

مطمئناً اسکرام ­مستر می ­توانست در جلسات برنامه­ ریزی بیشتر سخت‌گیری کند و تیم را به این وا دارد که سخت­ تر و طولانی­ تر فکر کنند، و احتمالاً ۱۰ وظیفه دیگر را مطرح کنند. اما به چه هزینه ­ای؟ ارزشش را ندارد. هدف در برنامه ­ریزی اسپرینت انتخاب مجموعه ­ای از اقلام (آیتم­ ها) است که در طی اسپرینت تحویل داده شود.  هدف ثانویه داخل شدن و خارج شدن سریع از جلسه تا جایی که امکان دارد است. تیم شما به پر کردن بسیار شدید اسپرینت عادت دارند، نیاز است که کمی از این کار دست بکشید. اسپرینت را کمتر پرکنید.

این ایده این‌گونه است که تیم شما با تشخیص سریع تمام موارد بزرگ که نیاز به انجام آن­ها است، قصد برنامه­ ریزی یک اسپرینت را دارد. برخی از وظایف کوچک ­تر ناشناخته باقی می مانند. برخی را اگر تیم سخت­تر و طولانی­تر فکر کرد می­توان تشخیص داد اما ارزشش را ندارد. آن­ها به هر جهت فکر تمام وظایف را نمی­ کنند.

وارد شوید، خارج شوید، شروع کنید و برای امور برنامه ­ریزی نشده فضا بگذارید.

برای وظایفی که تیم به آن فکر نکرده است، در برنامه اسپرینت خود فضا بگذارید. برای وظایفی که تیم برآورد کرده که ممکن است بزرگ‌تر شود فضا بگذارید. چقدر فضا؟ حدس بزنید. در اسپرینت بعدی این حدس را با کمتر و بیشتر کردن تنظیم کنید و تا رسیدن به زمان مناسب در طی چند اسپرنیت تکرار کنید.

توجه شود که به تعدادی از وظایف اشاره می‌شود، نه تمام ساعات اسپرینت. وظایفی که یک تیم در طی برنامه­ ریزی اسپرینت به آن فکر نمی ­کند معمولاً وظایف کوچک­تر هستند. هیچ‌کسی برنامه­ ریزی اصل موضوع را فراموش نمی ­کند. بلکه وظایف کوچک­ تر که همراه آن است فراموش می­ شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا