آموزشاخبار

هشت راهنمایی برای بازاریابی آنلاین نسل هزاره‌ (Y)

متخصصین رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی به بررسی بهترین روش‌­ها برای هدف‌­گیری نسل هزاره و تعامل با مشتریانی که در دهه‌های بیست و سی‌ سالگی خود هستند می‌پردازنند.

در حال حاضر بیشتر از ۸۰ میلیون از نسل هزاره، افرادی که بین سال‌­های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ به دنیا آمده‌­اند، فقط در ایالات‌ متحده زندگی می­‌کنند. پس کسب‌وکار و بازرگانی الکترونیک شما، چگونه می‌تواند بخشی از میلیاردها دلاری را که این نسل خرج می‌کند به خود اختصاص بدهد؟ و بهترین راه برای هدف­‌گیری این نسل دیجیتال، اجتماعی و علاقه‌مند به تلفن همراه چیست؟

۱. شخصی کردن تجربه‌­ی خرید: مؤسس dotMailer، تینک تیلور معتقد است: «نسل هزاره برندهایی را دوست دارند که آن‌ها را می­‌شناسند و به آن‌ها فرصت تبدیل‌شدن به بخشی از یک تجربه را می­ دهند.» شنیدن نسل هزاره و تعامل در یک مکالمه دو نفره درنظر این مشتریان بسیار مهم است. راه تعامل شخصی با نسل هزاره به شیوه‌های مختلف امکان‌پذیر است، از احوال‌پرسی مشتریان با اسم آن‌ها گرفته تا پیشنهاد گفتگوی (چت) زنده با ایمیل شخصی. کلید این کار، ایجاد تعاملات انسانی است.

 یکی از مدیران شرکت بازی‌های ویدئوییِ gamestop، تانی باتلر، معتقد است که «نسل هزاره خواهان تجربیات شخصی‌ هستند» و برندها می‌توانند و باید داده‌های مشتری را شخصی کنند و تجربه مشتری را بهبود دهند.

او می‌­گوید: «به طور مثال با در نظر گرفتن علایق نسل هزاره­ و تمایل آن‌ها به تعامل، داده­‌های حاصل از برنامه وفاداری ما با نام PowerUp Rewards به شخصی کردن تجربه خرید کمک می­‌کنند[۱]». اطلاعاتی که شرکت­‌ها از برنامه‌های وفاداری خود گردآوری می­‌کنند، «نشان می­‌دهد که ۸۰ درصد از مشتریان گیم‌استاپ برای خرید محصولی که آنلاین دیده‌اند از مغازه فیزیکی بازدید می‌کنند.» بنابراین گیم‌استاپ، برنامه­‌های «انتخاب در مغازه» و «وب در مغازه» را توسعه داد که تا مشتری در حالی که در مغازه است، محصولی را آنلاین خریداری کنند و تصمیم بگیرد چه زمان می‌تواند خرید خود را در مغازه بردارد.»

۲. مشارکت در محتوای تولیدی کاربر (UGC) [2] و ارتقای آن: سارا اسپیوِی، یکی از مدیران Bazzarvoice معتقد است: «با توجه به اینکه نسل هزاره ­علاقه وافری به درج نظرات خود به‌طور عمومی دارند، روزبه‌روز محتوای تولیدی مشتری به عامل تأثیرگذاری در فرایند تصمیم‌­گیری آن‌ها بدل شده است.  ۵۴ درصد از خریداران بین ۲۵ تا ۳۴ سال سن دارند، بنابراین محتوای تولیدی مشتری بر خرید داخل مغازه آن‌ها تأثیر دارد.». «به‌علاوه  نسل هزاره روزانه تقریباً پنج ساعت برای محتوای تولیدی مشتری (CGC) وقت صرف می­‌کنند. ازاین‌رو CGC یک فرصت استثنایی برای نمایان‌شدن برندها در برار مخاطبانشان است. برندهایی که پذیرای CGC هستند، پتانسیل تغییر مشتریان نسل هزاره­ را افزایش می‌دهند.»

«محتوای تولیدی کاربر مانند آهنربایی است که نسل هزاره را جذب می‌کند. آن‌ها به UCG بیشتر از رسانه­‌های اصلی اعتماد می‌کنند زیرا موثق‌­تر به نظر می‌رسد. برای رعایت سلیقه نسل هزاره، UCG را در قلب بازاریابی در محل (حضوری) و خارج از محل (غیرحضوری) خود قرار دهید.»

۳. ساختن ویدئو و اشتراک‌گذاری: مدیر بازاریابی PaperMart، الیسون مک­گیور، معتقد است: «ویدئوهایی را بسازید که دنبال‌کنندگان شما را تحت تأثیر قرار دهند. منظورم این نیست که آن‌ها را گریه بیندازد (هرچند که آن‌هم بد نیست)، اما آن‌ها را به لبخند زدن وا‌دارد و آنقدر الهام‌­بخش باشد که واکنش مخاطب به آن، اشتراک­‌گذاری باشد. ویدئوهای جالب و کوتاهِ اسنپ‌چت و ویمئو که برای نسل هزاره به یک عرف بدل شده، در پیشروی مسیر بازاریابی کمک می‌کند.

کورتسیس اظهار می‌­دارد: «نسل هزاره با ویدئوهای موثق در مورد محصولاتی که داستان سایر خریداران را بازگو می‌کند ارتباط برقرار می­‌کنند. احتمال دیدن ویدئوها در حین خرید آنلاین، قبل از تصمیم بر خوب‌و‌بد بودن محصول، ۱.۵ برابر بیشتر است و حدود یک‌سوم خرید افراد مستقیماً نتیجه دیدن ویدئوهاست.»

او توضیح می‌­دهد که «این نسل به ویدئوهای راهنمای تولیدی مشتریان، «ویدئوهای خریدها» [۳] و «ویدئوهای جعبه‌گشایی» [۴] برندها که به سبک خاصی هستند، علاقه نشان می‌­دهند. بنابراین پیش‌­دستی کنید و این محتواها را به صفحات جزئیات محصول خود اضافه کنید تا خریداران الهام بگیرند و تجربه واقعی‌­تر شود. ما شاهد افزایش ۳۷ درصدی در مکالمات سایت­‌های تجارت الکترونیک که ویدئوی محصولات را نشان می­‌دهد بوده‌­ایم.»

۴. افزایش رسانه‌های اجتماعی: مدیر Satterfield Group مایکل ساترفیلد معتقد است: «اینستاگرام، اسنپ‎چت، فیس‌بوک، یوتیوب، این­ها همه رسانه‌هایی هستند که نسل هزاره وقتشان را در آن صرف می‌کنند.» بنابراین مهم است که «محتوای مرتبطی در این فضاها ایجاد شود، محتوایی که با دعوت ماهرانه از مخاطب، به مخاطب ارزش می‌دهد».

اسپیوی معتقد است: «نسل هزاره اولین نسل دیجیتال هستند. بنابراین در جستجوی گزینه‌های مناسب و اطلاعات در مورد نحوه خرید آن هستند، آن‌ها سه برابر بیشتر از سایرین به کانال‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توئیتر روی می‌­آورند.»

صفحات اجتماعی شما نباید به محلی تبلیغات ثابت محصولات و خدمات تبدیل شود، اما بیشتر سعی کنید صفحات را راه‌‌های تعاملی برای ارتباط با دنبال‌کنندگان درنظر بگیرید و تبلیغات رسانه‌های اجتماعی را کاهش ندهید.

مدیر بازاریابی دیجیتال شرکت مشاوره‌ای The Startup Garage، برایان استامباگ، اظهار می‌کند: «در مورد برخی از مشتریان، شاهد موفقیت چشمگیری در بازاریابی نسل هزاره با فیس‌بوک و اینستاگرام بودیم. این‌ها کانال‌های موفقی هستند زیرا با آن‌ها می‌­توانیم گروه‌­های هدف مختلفی را برحسب سن و علائق تقسیم‌بندی کنیم، بنابراین می‌توانیم در پلتفرم‌هایی که بیشتر از همه از آن استفاده می‌کنند، تبلیغات اختصاصی‌تری بسازیم.»

همچنین زمانی که کمپین‌های رسانه اجتماعی خود را شکل می­‌دهید، برای طراحی عکس‌­های مربوط به سبک زندگی به‌ویژه در کانال‌های اجتماعی­‌تان زمان کافی بگذارید. نسل هزاره با عکس­‌های ثابت محصولات یا عکس­‌های قبلی وب‌سایت که مجدداً با هدفی دیگر استفاده‌ شده‌اند، ارتباط برقرار نمی­‌کنند. آن‌ها چیزی خلاقانه‌تر و جذاب­‌تر می‌خواهند.

۵. استفاده از تأثیرگذاران: از نظر برندان لاترل «تأثیرگذاران یا کاربران رسانه‌های جمعی‌ای را که دنبالگرهای (فالوئر) آن زیاد است و بر موضوعات خاص تخصص دارند انتخاب کنید. برندها می‌توانند نسل هزاره را از این راه بازاریابی کنند.» او می‌افزاید: «طبق گزارش اخیر Collective Bias به‌ویژه این کار زمانی تأثیر دارد که فرض کنیم ۷۰ درصد از این جمعیت آماری را تأثیرگذارانی تأیید کردند که هم‌سطح و هم­سال هستند تا افراد معروف. خوشبختانه برای برندها، تعداد زیادی پلتفرم بازاریابی تأثیرگذار در رسانه‌­های اجتماعی وجود دارد که به ایجاد تمرکز بر تأثیرگذاران در یک کمپین بخصوص کمک می­‌کند.»

۶. استفاده از پیام‌­های متنی: «چند برند خرده­‌فروشی مطرح از پیام‌های متنی استفاده می‌­کنند، این کار موجب افزایش سریع بهره‌­وری می­‌شود.» این نظر دانیکو جونز، مدیر بازاریابی است. «ارتباط متنی بالاترین رتبه را در روش‌های ارتباطی رضایت مشتری (CSAT) دارد که رتبه آن ۹۰ از ۱۰۰ است. همچنین با یک برنامه وفاداری می‌توان پیشنهادها را با CTA (دعوت مخاطب) مناسب در فرمتی که نسل جدید دوست دارد ارائه داد. برنامه وفاداری فرصت مناسبی برای مطرح‌شدن کسب‌وکار و هدایت واکنش مشتری در راستای پیشرفت شما با بیشینه‌ی هزینه‌­ی کم­تر فراهم می­ کند.»

۷. استفاده از ایمیل: ایمیل را فراموش نکنید. استراتژیست ارشد Yesmail، ماری هومنه، معتقد است که «علیرغم گزارش‌­های متعارض مبنی بر اینکه ایمیل در حال از بین رفتن است، خصوصاً در میان  نسل جوان، حقیقت این است که نسل جدید ایمیل را به دور نمی‌­اندازد. ایمیل یک تکنیک مؤثر و ساده برای دستیابی به نسل هزاره است زیرا به‌‌آسانی می‌توانند آن را در گوشی‌‌های هوشمند خود مشاهده کنند.»

نائب‌رئیس بازاریابی در Jetlore، دان باک استف، می­‌گوید: «علیرغم افزایش رسانه­‌های اجتماعی، ایمیل همچنان یکی از بهترین راه‌­ها برای ارتباط با نسل هزاره است. بااین‌حال، «با ۶۸ درصد ایمیلی که اکنون در دستگاه ­های تلفن باز می­‌شوند، بسیار ضروری است که ایمیل‌های مرتبط و تازه ارائه داد که در امکانات محدود یک موبایل بدرخشد.»

۸. ترغیب نسل هزاره به مشارکت. در آخر، اطمینان حاصل کنید که مشتریان نسل هزاره را برای وفاداری ترغیب می‌کنید. همه پاداش را دوست دارند، خصوصاً نسل هزاره.  مؤسس، مدیرعامل و توسعه‌دهنده نرم­‌افزار Ambassador جف اپستین، می‌­گوید: «طبق نظرخواهی اخیری که Hariss Poll به نمایندگی امبسادر انجام داد، ۹۵ درصد از  ۱۸ تا ۳۴ ساله‌­ها می­‌گویند که نیاز به‌نوعی انگیزه برای به اشتراک گذاشتن یک محصول از طریق رسانه اجتماعی یا ایمیل خود دارند.» بنابراین «خلاق باشید و برای ترغیب نسل هزاره به خریدهای مکرر و  ارجاعات از پاداش‌هایی مثل وجه نقد، اعتبار، امتیاز وفاداری و دسترسی اولیه و غیره استفاده کنید.»

اگر نیاز به مطالعۀ بیشتری دربارۀ بازاریابی دیجیتال دارید، مجموعه‌مقالات «بازاریابی دیجیتال» در خط دید مطالعه کنید.


[۱] بخشی از وبگاه گیم استاپ که کاربران با عضویت در آن و خرید یا پیش‌خرید کنسول‌ها، بازی‌ها یا لوازم جانبی امتیاز می‌گیرند و می‌توانند جوایزی را از گیم‌استاپ دریافت کنند.

[۲] user-generated content (UGC)

[۳] Haul video یا ویدئوهای «خریدها»، ویدئوهایی منتشرشده در اینترنت که خریداران یا تولیدکننده‌های محتوا محصولاتی را که اخیراً خریداری کردند با جزئیات محصول و حتی قیمت آن نشان می‌دهند.

[۴] Unboxing Video یا ویدئوهای «جعبه‌گشایی»، ویدئوهای منشترشده در اینترنت که خریداران یا تولیدکننده‌های محتوا جعبه محصولات را باز می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا