بلاکچین در حوزه مخابرات

بررسی بلاک چین غیرمتمرکز در حوزه مالی

از زمانی که بلاک چین در کانون توجه قرار گرفت، منتقدان به خط شدند تا جامعه مبتنی بر بلاک چین را کم اهمیت و مبالغه‌ آمیز جلوه دهند. در این شرایط، طرفداران فناوری بلاک چین به این استدلال نهایی متوسل می شوند که بلاک چین غیرمتمرکز است و قطعا سودمند است.

با توجه به جامعه گسترده تر بلاک چین، غیر متمرکز بودن بزرگترین ویژگی این فناوری است. بیت کوین شاید بعضی افراد فقط یک ارز سرمایه‌ای باشد، اما ارزش واقعی آن در ماهیت غیرمتمرکز آن نهفته است.

مزایای تمرکززدایی فقط موارد بالا  نیست. اصولا  بدون تمرکززدایی، بسیاری از مزایای نسبت داده‌ شده به بلاک چین محقق نخواهد شد.

تمرکززدایی به طور جدایی ناپذیری با هویت جامعه بلاک چین در ارتباط است. تمرکززادیی یک اصل است که به طور متوسط هر دو و نیم پروژه بلاک چین ادعا می کند برپایه آن ساخته شده‌است.

با این حال، اینکه آیا بلاک چین امروزه واقعاً غیرمتمرکز است یا خیر، جای بحث دارد. از زمانی که ساتوشی ناپدید شده، چیزهای زیادی تغییر کرده است و فناوری بلاک چین از یک فناوری حاشیه‌ای به یکی از داغ‌ترین صنایع در جهان تبدیل شده است. همانطور که همه می دانند، ماهیت فناوری اغلب با رشد پذیرش تکامل می یابد.

ما در مجله خط دید و این مقاله سعی خواهیم کرد سطح تمرکززدایی شبکه های بلاک چین محبوب را از طریق معیارهایی بررسی کنیم و به بررسی بلاک چین غیرمتمرکز در حوزه مالی بپردازیم. به عبارت دیگر، می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که امروزه «شبکه های بلاک چین غیرمتمرکز» چقدر غیرمتمرکز هستند؟

ابتدا با این سوال شروع می‌کنیم: چرا غیرمتمرکز بودن بلاک چین در حوزه مالی مهم است؟

در حال حاضر، ساتوشی به ما می گوید که چرا تمرکززدایی برای سودمندی بلاک چین مهم است: این امر از محافظت بلاک چین در برابر کنترل خارجی، شرکت‌ها و دولت‌ها محافظت می کند. این مفهوم را مانند هیدرا در اسطوره های یونان باستان در نظر بگیرید: یک سر را ببرید و سه سر دیگر به جای آن رشد می کند.

در حال حاضر، فناوری بلاک چین چندان مورد توجه دولت های جهان قرار نگرفته است (اگرچه این پذیرش به سرعت در حال تغییر است). اما اگر دولت‌ها تصمیم به سرکوب ارزهای دیجیتال، پلتفرم‌های DeFi و سایر نوآوری‌های موجود در بلاک چین بگیرند، سیستم می‌تواند از چنین حملاتی جلوگیری کند.

📌مقاله مرتبط

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بایننس پس از شکست در لیگ یوفا وارد حوزه بلاک چین بلیط NFT شده است

با این حال، تمرکززدایی مزایای متعددی دارد، از جمله موارد زیر:

۱.حفاظت در برابر حملات هکر‌ها

سرویس‌های متمرکز دارای یک موجودیت واحد هستند که اصولا دسترسی را کنترل می‌کنند . چنین پلتفرم‌هایی به دلیل وجود یک نقطه شکست یا Single Point of Feilure بسیار مستعد حملات سایبری هستند. به عبارت دیگر تنها با یک نقطه دسترسی به نفوذ، حملات مخرب به سیستم آسان تر خواهد بود.

فناوری بلاک چین از سیستم همتا به همتا استفاده می کند که ساتوشی در مقاله خود از آن تمجید کرده است. یک شبکه P2P  قدرت محاسباتی را بر روی رایانه های مختلف توزیع می کند، بدون اینکه کسی دسترسی به شبکه را کنترل کند. برای تسلط بر شبکه، مهاجمان نیاز به کنترل اکثریت قابل توجهی از رایانه ها (گره ها در یک بلاک چین) دارند که از نظر تئوری غیرممکن است.

۲. مقاوم در برابر شکست

وقتی سرورهای فیس بوک از کار افتاد، دسترسی میلیاردها نفر به این پلتفرم قطع شد. برعکس، یک پلتفرم غیرمتمرکز به ندرت مانند فیس بوک با این مشکلات مواجه خواهد شد. این به این دلیل است که این سیستم برای کار کردن به اجزای زیادی متکی است. فناوری بلاک چین غیرمتمرکز به گونه ای طراحی شده است که مقاوم باشد، به طوری که سیستم می تواند حتی در صورت خرابی بخشی از آن، به کار خود ادامه دهد.

۳.دسترسی و کنترل دموکراتیک

ساتوشی ناکاماتو بلاک چین بیت کوین را به عنوان یک پلتفرم دموکراتیک با دسترسی رایگان برای همه ترسیم کرد. بر اساس وایت پیپر اولیه، کنترل بلاک چین به طور کلی تقسیم شده‌است و هیچ گروهی قدرت غالب را در دست نخواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا