آموزش

پنج ویژگی مشترک تمام تیم‌های موفق پروژه

هیچ «منی» در تیم وجود ندارد.

اهمیت کار گروهی بسیار زیاد و حیاتی است. به رسمیت شناختن ارزش کار گروهی به‌مراتب آسان‌تر از ایجاد یک تیم موفق است. پس چه مواد تشکیل‌دهنده‌ای  باید برای موفقیت یک تیم وجود داشته باشد؟

درحالی‌که هر تیم در ترکیب‌بندی اعضا و اهداف متفاوت است، این پنج کیفیت را می‌توان در هر تیم برنده و موفق مشاهده کرد.

۱.داشتن چشم‌انداز

مؤثرترین تیم‌ها آن‌هایی‌اند که چشم‌اندازی روشن از موفقیت دارند. هریک از اعضای تیم باید اهداف فراگیر پروژه را درک کنند و نقش خود را در دستیابی به آن‌ها بدانند و همچنین بفهمند که این اهداف چگونه باعث پشتیبانی از رشد سازمان می‌شود.

۲.تعامل همگانی

همان‌طور که دربارۀ چشم‌انداز ذکر شد، تعامل همگانی شامل اعتقاد به اهداف تیم است. هر عضو تیم برای کمک به گروه و اهداف آن متعهد است و آن‌ها را انجام خواهد داد. هریک از افراد وظایف خود را انجام می‌دهد. مهم نیست چقدر پیچیده و یا دشوار باشد یا این‌که آیا هدف متکی بر یکی دیگر از اعضای تیم است یا خود فرد.

۳.همکاری

همکاری جزء کلیدی تمام تیم‌هایی است که در تمام ابعاد موفق‌اند. تیم‌هایی که باهم همکاری می‌کنند، خطوط ارتباطی بازی بین اعضا تشکیل می‌دهند که باعث جلوگیری از رقابت بین اعضای تیم می‌شود. اعضای یک تیم نقاط  قوت و ضعف یکدیگر را درک می‌کنند؛ نقاط قوت را بهبود می‌بخشند و نقاط‌ضعف را تقویت می‌کنند. آن‌ها براساس ایده‌های جمعی تصمیم می‌گیرند و نه براساس تفکر یک نفر. به‌طور خلاصه، همه با یکدیگر برای ایجاد یک نتیجۀ کلی بهتر کار می‌کنند.

۴.تنوع

یک تیم فوق‌العاده از افرادی با عقاید، مهارت‌ها و سبک‌کارهای مختلف ساخته‌ شده است. این تنوع باعث همکاری و پیشروی به‌سوی موفقیت می‌شود.

هرچه زمینه‌ی کاری افراد درگذشته متفاوت باشد، ایده‌های بهتر و متنوعی برای تصمیم‌گیری‌های حیاتی در دسترس است و این موضوع وقتی عملاً نمایان می‌شود که کار به بن‌بست برسد.

۵.احترام متقابل

تیم‌های برنده برای تنوع و همکاری ارزش قائل‌اند. ایده‌های همه‌ی افراد مورداحترام است و همه می‌دانند که موفقیت‌های فردی نیز هرکدام به‌اندازه‌ی موفقیت تیمی باارزش است. به همین علت، تیم‌های موفق به‌طور مداوم به تشویق اعضای خود ادامه می‌دهند.

کار تیمی مسئله‌ای است که در تمام انواع کسب‌وکارها همواره مطرح و جزئی ثابت است. چه یک شرکت یا تیم تازه‌کار باشید و چه یک شرکت چندملیتی با بخش‌های متعدد، اهمیت کار گروهی بی‌شک انکارنشدنی است. هنگامی‌که این پنج عامل -چشم‌انداز، تعامل، همکاری، تنوع و احترام –  وجود داشته باشند، تیم شما می‌تواند به‌سوی پیشرفت واقعی و در مسیرِ دستیابی به اهداف مهم خود گام بگذارد.

اگر نیاز به مطالعۀ بیشتری دربارۀ «مدیریت تیمی» دارید با پیوندهای زیر می‌توانید مطالب مرتبط را در خط دید نرم‌افزار مطالعه کنید:

 پنج مشکل رایج تیم‌های پروژه کوچک

تیم‌سازی با پیش‌الگوهای مدیریت پروژه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا