آموزشدفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژهمطالب ویژه

تیم‌سازی با پیش‌الگوهای مدیریت پروژه

اگر مدیر پروژه‌ای هستید که بر پروژۀ جدیدی کار می‌کنید و می‌خواهید تیمی با عملکرد عالی ایجاد کنید، می‌توانید از پیش‌الگوهای مدیریت پروژه استفاده کنید. فوق‌العاده است و هدفی است که ارزش تقلا کردن را دارد. منظور از پیش‌الگو در این نوشته، الگوی آماده‌ای است که می‌توانید مانند یک فرمول برای موفقیت در تیم‌سازی به‌کار بگیرید.

اما آسان نیست، خصوصاً در محیط پروژه‌ای که چالش‌های خودش را دارد. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

ایجاد تیم‌هایی که عملکرد عالی دارند

یک تیم با عملکرد عالی دقیقاً چه تیمی است؟ «تیمی است که با سخت‌کوشی و هوشمندی، در قالب یک گروه نه افراد منفرد، از اهدافی که تعیین می‌کنید فراتر می‌رود.» صرف‌نظر از اینکه در آی‌تی یا ساخت‌وساز یا مهندسی یا دیگر صنایع کار کنید، ایجاد تیمی با عملکرد عالی برای موفقیت واقعاً ضرورت دارد. با پنج قدم می‌توانید به این هدف دست بیابید:

تیم‌سازی
به‌راستی فرق بین یک مدیرِ رهبر با یک مدیرِ رئیس چیست؟!
  1. برنامه‌ریزی

قبل از اینکه اولین نفر را استخدام کنید، باید مستند کنید که تیمتان قرار است به چه دست بیابد و تا کی. به‌علاوه باید توصیف‌های شغلی معینی فراهم کنید که انتظارات شما را از هر نقش و نحوۀ سنجش عملکرد آن‌ها را توصیف کند.

در این قدم متوقف نشوید. به فرهنگ تیمی که قصد ایجاد آن را دارید فکر کنید، به سازوکار دینامیکیِ تیمتان و نحوۀ کارکرد اعضای تیم با یکدیگر. فقط اگر یک بینش شخصی از نحوۀ عملکرد تیم داشته باشید می‌توانید به هدفتان برسید.

  1. استخدام

استخدام سخت‌تر از آن است که به‌نظر می‌رسد. استخدام افراد نامناسب آسان است و ایجاد تیمی که عملکرد خوبی ندارد آسان‌تر. یک متقاضی فقط درصورتی که با شرح‌کار انطباق داشته باشد و با بینش شما از نحوۀ کارکرد جمعی تیم هماهنگی داشته باشد باید استخدام شود؛ متقاضیان باید در فرهنگی کار کنند که نشانگر بینش شماست.

زمان صرف کنید و حس غریزی خود را به‌کار بگیرید. افراد با «طرزفکرهای مشابه» را استخدام کنید. آن‌ها را به کارکنانی که عملکرد عالی دارند معرفی کنید و از آن‌ها بازخورد (فیدبک) بگیرید. در انتخاب سختگیر باشید. اگر لازم است، برای عملکرد عالی سر کیسه را شل کنید. در درازمدت کمتر هزینه دارد تا اینکه منبع ضعیفی را به‌کار بگیرید که عملکردی ندارد.

  1. فرهنگ‌سازی

اگر افرادی را استخدام کنید که «طرزفکر مشابه» دارند، همه مثل هم هستند و این شروع خوبی است. آن‌ها را به‌کار باهم وادارید. دائماً افرادی را که باهم جفت می‌کنید تغییر بدهید تا هم را در تیم بشناسند.

اگر فرهنگ ایدئال شما «عملکرد به پشتوانۀ موفقیت‌های قبلی» است پس موفقیت‌های تیم را جار بزنید و اگر «عملکرد به پشتیوانۀ رضایت مشتریان» را دنبال می‌کنید، پس ارتباط بین تیم و مشتریان را تقویت کنید. آن را به تعامل اجتماعی باهم وادارید. مثل تیم‌های ورزشی عمل کنید.

  1. خودانگیزی

یک تیمی که رضایت و انگیزه دارند همیشه از تیمی که انگیزه ندارد بهتر عمل می‌کنند. و این از شما شروع می‌شود! با ورزش کردن، استراحت پس از چند ساعت، استراس‌زدایی و تعیین اهداف شخصی این راه را شروع کنید و انگیزۀ شما به تیمتان منتقل می‌شود.

وقتی که خودتان آماده شدید، به انگیزه دادن به تیمتان معطوف شوید. برای ایجاد اشتیاق و اعتمادبه‌نفس از تیم‌سازی و تمرین‌های صف‌آرایی گروهی استفاده کنید. به آن‌ها ابراز کنید که چقدر کار با آن‌ها موجب افتخار شماست. به آن‌ها کمک کنید که بفهمند چرا اهداف اهمیت دارد و چطور هر عضو تیم می‌تواند به رسیدن به این اهداف کمک کند.

  1. تشخیص و پاداش

افراد فقط به رفتار مثبت واکنش مثبت نشان می‌دهند. بنابراین باید همواره وقتی موفقیتی کسب می‌شود تشخیص بدهید. با تیم دربارۀ موفقیت فردی صحبت کنید. به آن‌ها  احساس غرور بدهید. عشق را گسترش بدهید. بیش‌ازحد بر یک تیم یا شخص متمرکز نشوید و همیشه آن‌ها را مطرح نکنید.

و وقتی موفقیت کسب شد به آن‌ها پاداش بدهید. به آن‌ها غیرمنتظره پاداش بدهید زیرا افراد همیشه این شیوه را تحسین می‌کنند؛ مانند رستوران‌، بلیت مسابقۀ فوتبال و… . این پاداش‌های غیرمنتظره، وقتی کارکنان انتظارش را نداشته باشند،  تحسین آن‌ها را برمی‌انگیزد!

به‌این‌ترتیب به هدفتان می‌رسید. اگر قصد موفقیت دارید، یک تیم فوق‌العاده استخدام کنید و یک فرهنگ مثبت بسازید و موفقیت را تشخیص بدهید. این‌گونه می‌توانید یک تیم پروژۀ سالم بسازید و شانس خود را برای موفقیت بالا ببرید.

اگر نیاز به مطالعۀ بیشتری دربارۀ «مدیریت تیمی» دارید با پیوندهای زیر می‌توانید مطالب مرتبط را در خط دید نرم‌افزار مطالعه کنید:

پنج ویژگی که تمام تیم‌های موفق به اشتراک می‌گذارند

 پنج مشکل رایج تیم‌های پروژه کوچک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا