آموزش

چگونه حرفه خود را «مدیریت پروژه» کنیم؟

قبلاً حرفه‌­ها مانند یک دوره­‌ی آموزشی بود که روند آن طبق برنامه پیشبینی‌پذیری پیش می‌رفت. بعد از فارغ‌­التحصیلی از دانشگاه برای کارآموزی اقدام می‌کردیم و تا ایستگاه‌های بعدی مثل ارتقای شغلی، یک شغل جدید یا بازنشستگی پیش می‌رفتیم.

اما امروزه نمی‌توانیم بر داشتن یک حرفه‌­ی مطمئن حساب کنیم، به همین دلیل باید همانند مدیران پروژه حرفه‌ای، بااعتمادبه‌نفس و توانمند باشیم. باید چنان کنار خطوط راه‌­­آهن بدویم که اگر قطار آمد، آماده­‌ی جهش باشیم. آیا برای این جهش آماده‌ایم؟!

حرفه­‌ی شما یک پروژه است

پیش از هر چیز، باید بدانیم که حرفه­‌ی ما آغاز، میانه و پایانی دارد، و هر یک از این مراحل نتیجه‌ی منحصربه­‌فردی را به همراه دارد. حرفه­‌ی شما یک پروژه است!

مانند همه­‌ی پروژه‌ها می‌­توانید نحوه مدیریت حرفه را بیاموزید. خوشبختانه شما در مدیریت پروژه متخصص هستید، لذا به آنچه برای شروع مدیریت حرفه لازم است مجهز هستید.

بدانید که هستید و به نقاط قوت خود شکل بدهید

قبل از آنکه بدانید به بازار کار چه عرضه می‌کنید، باید بدانید شما که هستید؟ (شناسایی توانایی‌های فردی). به­‌ویژه شناسایی نقاط ضعف و قوت ضرورت دارد.

برای موفقیت باید بر حوزه‌هایی که شما را در صنعت مطرح می‌­کند تمرکز کنید. بنابراین بر نقاط قوت خود تمرکز کنید، و در نقاطی که ذاتاً خوب هستید خود را بهتر کنید. اگر برای بهبود نقاط قوت ذاتی خود زمان و انرژی بگذارید (به‌طور مثال نوشتن، صحبت کردن، هدایت کردن، تدریس کردن) می‌توانید با حداقل تلاش خود را مطرح کنید.

از این منابع برای یافتن نقاط قوت ذاتی­‌تان استفاده کنید:

 • Strength Finder 2.0 نوشته­‌ی تام راف را مطالعه کنید. این کتاب که بر مبنای تحقیق شرکت گالوپ است اهمیت تقویت نقاط قوت را نشان می‌دهد. در انتهای کتاب، وب­گاهی معرفی می‌شود با آزمون در آن  گزارش کاملی از نقاط قوت و ضعف شما ارائه می‌شود.
 • ارزیابی VQ Profile را انجام دهید؛ با این آزمون بسیار جالب (و رایگان) نقاط قوت و ارزش­‌های خود را می‌یابید.

روایتی از خود را خلق کنید

بعد از شناسایی نقاط قوت خود، تقاضای بازار و نوع کاری که درصدد انجام آن هستید، قدم بعدی ساختن یک روایت است.

روایت شما داستان شما است. با این روایت، بازار از توصیف شما  از خودتان مطلع می‌شود؛ می‌فهمد شما چه ارزشی دارید و نمایانگر چه هستید.

روایت خودتان را اینگونه بنویسید:

پاراگراف کوتاهی بنویسید که شما را معرفی کند. به سؤالاتی از این قبیل پاسخ بدهید:

 • داستان شما چیست؟
 • به چه کسی و چگونه می­‌توانید کمک کنید؟
 • چه چیزی شما را منحصربه‌­فرد می­‌سازد و مردم شما را به چه دلیلی به خاطر می‌سپرند؟

وقتی در شغلی کار می‌کنید، بر انطباق تجربه‌تان با روایت خود نظارت کنید. در یک روز کاری­، دائماً فعالیت­‌های خود از منظر داستان‌ خود نظاره کنید. سؤال‌هایی که باید از خود بپرسیم:

 • چگونه از نقاط قدرتم استفاده می‌­شود؟
 • در اینجا در حال کمک به چه کسی هستم؟
 • پیشروی‌ام چگونه است؟
 • اگر قرار بود که برای کسی توضیح دهم چه‌ کاری انجام می­‌دهم، چگونه آن را طوری به کلام می‌آوردم که حتماً در انطباق با روایتم باشد؟

اکنون‌که یک روایت از خود و تجربیات متناظر با آن دارید، زمان اعلام موضوع حرفه‌ی خود به دنیای کسب‌وکار است. برای این کار راه­‌های بسیاری در عصر اطلاعات وجود دارد، از جمله:

 • رسانه­‌های اجتماعی: از لینکدین، توئیتر، فیس‌بوک و سایر کانال­‌های رسانه­‌های اجتماعی به­‌درستی استفاده کنید. داستان خود، تجربیات‌تان و نقاط قوت‌تان را به اشتراک بگذارید و از طریق این شبکه‌ها با دیگران در صنعت خود ارتباط داشته باشید.
 • وبلاگ‌نویسی: یکی از بهترین راه­‌ها برای تثبیت خود به‌عنوان یک متخصص در زمینه خودتان، وبلاگی که در آن مرتباً مقاله می‌نویسید و افکار خود را در مورد موضوعات تخصصی خود به اشتراک می­‌گذارید.
 • نظرات وبلاگ: وبلاگ‌نویسانی را که در حوزه تخصص شما می­‌نویسند پیدا کنید و برای پست‌های آن‌­ها نظر خود را بگذارید. وبلاگ‌نویس‌ها مشتاق بازخورد هستند و شما را به خاطر همین دوست خواهند داشت.

سعی کنید که در رویدادها صحبت کنید. وقتی‌که صحبت می­‌کنید و برای برقراری ارتباط با دیگران تلاش می‌کنید، تبدیل به شخصی می‌شوید که دیگران دوست دارند با شما در یک گروه قرار بگیرند.

برای ارتباط جهانی با صنعت خود در ابعاد وسیع‌تر از اینترنت استفاده کنید. جمعیت­‌های عضوگیر بی‌شماری در لینکدین، بوردهای حرفه­‌ای پیام‌گذاری و فرووم‌های مرتبط با صنعت شما وجود دارند.

وقتی‌که در این جمعیت‌ها شرکت می­‌کنید، با نظرگذاری، پاسخ دادن به سؤالات، و اشتراک گذاشتن مقالاتی که در وب می‌یابید، در محتوای ارسالی به این جمعیت‌ها مشارکت کنید و  برای گروه به یک دارایی تبدیل شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا