بلاکچین در حوزه زنجیره تامین

همکاری شرکت غذاهای دریایی اسپانیایی برای ردیابی زنجیره تامین با بلاک چین IBM

غول غذاهای دریایی چندملیتی اسپانیایی، Nueva Pescanova Group، با The IBM Food Trust برای ردیابی زنجیره تامین با کمک بلاک چین همکاری خواهند کرد. این دو کمپانی مطرح از فناوری بلاک چین برای ردیابی میگوها و سایر غذا‌های دریایی در آینده‌ای نزدیک بهره خواهند برد.

شرکت غذاهای دریایی اسپانیایی، Nueva Pescanova Group، همکاری خود را با IBM برای استفاده از پلتفرم Food Trust   یک پلت فرم فناوری دفتر کل توزیع شده که برای ردیابی زنجیره تامین طراحی شده است، اعلام کرده است.

طبق اعلامیه ۸ ژوئن ۲۰۲۲ کمپانی  IBM، این همکاری در حال حاضر در حال انجام است و Nueva Pescanova از فناوری بلاک چین برای ردیابی صید میگو در آرژانتین و پرورش میگو در اکوادور استفاده می کند.

در این اطلاعیه، ایگناسیو گونزالس، مدیر عامل گروه  Nueva Pescanova، اظهار داشت که پلتفرم ردیابی به این شرکت در برآورده کردن استانداردهای گفتگوی جهانی سازمان ملل در مورد ردیابی غذاهای دریایی (DGST) کمک خواهد کرد. او در ادامه این سخنرانی اظهار داشت:

« ما می خواهیم به مصرف کنندگان خود در سراسر جهان اطلاعات دقیق و به روزی در مورد قابلیت ردیابی محصولات دریایی خود، از مبدا تا رسیدن به میزهای خود ارائه دهیم. اکنون زمان آن است که مشاغل در سراسر بخش صنایع غذاهای دریایی، شروع به پرداختن به استانداردهای GDST کنند.»

گروه Nueva Pescanova یک شرکت چندملیتی پیشرو در مواد غذایی دریایی است که در سال ۱۹۶۰ تاسیس شد. این شرکت کلیه خدمات صنایع غذایی دریایی از جمله کشت، تولید، فرآوری و توزیع غذاهای دریایی را پوشش می دهد.

پلتفرم ردیابی Food Trust IBM برای صنایع غذایی طراحی شده است و اعضای شبکه را قادر می سازد تا داده‌های زنجیره تامین جامع از محصولات را در “تقریباً زمان واقعی” مشاهده کنند. این امر باعث صرفه جویی قابل توجهی در بهره وری برای تولیدکنندگان، به حداقل رساندن تقلب و کلاهبرداری در بازار جهانی و تضمین ایمنی می‌گردد.

📌مقاله مرتبط

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بررسی نقش بلاک‌ چین در زنجیره تامین

ردیابی زنجیره تامین و بررسی تازگی محصولات با کمک بلاک چین

ماندگاری و تازگی محصولات دریایی موضوعی است که اهمیت فوق‌العاده بالایی برای مصرف کنندگان غذاهای دریایی دارد. اهمیت این موضوع تاجایی است که IBM  به مطالعه ماندگاری و تازگی مواد غذایی در اروپا در سال ۲۰۲۰ پرداخته‌است. این مطالعات نشان می دهد تقریبا ۵۰٪ از پاسخ دهندگان به پرسشنامه طراحی شده در این آزمایش، اعلام کردند که اگر اطلاعات بیشتری در مورد “منشاء، ایمنی و تولید” داشته باشند، غذاهای دریایی بیشتری خواهند خرید.

این مشارکت میان این دو غول صنعت غذاهای دریایی و بلاک چین، قطعا به تعداد شرکت های غذایی و کشاورزی که برای شفاف سازی بیشتر از ردیابی زنجیره تامین با کمک فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند، اضافه خواهد کرد.  

ردیابی زنجیره تامین و بررسی تازگی محصولات با کمک بلاک چین

بررسی ردیابی زنجیره تامین با کمک بلاک چین در دیگر صنایع

در ماه فوریه سال ۲۰۲۲، غول خرده‌فروشی چندملیتی کارفور با آی‌بی‌ام برای ردیابی زنجیره تامین مرغ و سبزی‌های کوچک شراکتی را آغاز نمود. اما پیشتر، در دسامبر ۲۰۲۰، Cointelegraph نیز گزارش داد که نستله، Dole و غول روغن زیتون CHO قبلاً از شبکه Food Trust IBM استفاده می کردند.

همه این اطلاعات که در ما‌ه‌‌های اخیر از همکاری شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بلاک چین در صنایع مختلف از جمله زنجیره تامین، مخابرات، بیمه و … به گوش می‌رسد و ما در مجله خط دید به آن می‌پردازیم، نشان از مقبولیت و فراگیری روزافزون این فناوری فوق‌العاده کاربردی می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا