دفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژه

چرا در تحویل پروژه به شیوۀ چابک، «اطمینان» کلید موفقیت است؟

دو عبارت کلیدی در مانیفست چابک وجود دارد: «افراد و تعاملات برترند از فرایندها و ابزار» و «نرم‌افزار درحال‌کار برتری دارد بر یک مستند فراگیر». هرکسی ممکن است دچار سوءفهم شود و نتیجه‌گیری کند که در چابک نیازی به انضباط و هدایت جدی پروژه نیست. اما اطمینان از تحویل چابک نرم‌افزار موردنیاز، همان‌قدر که در روش‌های سنتی و متداول اهمیت دارد، در روش چابک نیز پراهمیت است.

تحقیقات نشان می‌دهد که پیوند مستقیمِ بین موفقیت سازمانی و پروژه‌ای و اطمینان‌ با بررسی مستقل و عینی از فعالیت‌ها، عاملِ کلیدیِ موفقیت در تحویل موفقیت‌آمیز خروجی‌های پروژه‌هاست.

این امر چه دربارۀ چابک و چه دیگر پروژه‌های چابک به‌یک‌میزان صادق است اما به تأییدکننده‌هایی حرفه‌ای نیاز است که با انطباق‌پذیری، مبانی سطح‌بالای چابک، و همین‌طور تفاوت بین رویکرد موردنیاز را، حینِ اجرای بررسی‌ِ میزان اطمینان، بشناسند.

محبوبیت چابک

چابک اکنون به‌شدت در جعبه‌ابزار تحویل پروژه‌ها، برنامه‌ها و پورتفولیو جاگذاری شده است و سازمان‌های بسیاری هستند که آن را به‌عنوان یک گزینۀ پیش‌فرض برای تحویل راهکارهای نرم‌افزاری می‌بینند.

به‌علاوه چابک اکنون به‌طور گسترده‌ای برای گذار، منابع انسانی، و امور مالی و مهندسی مربوط‌به پروژه‌ها استفاده می‌شود. افزایش محبوبیت روش‌های چابک همراه با رویکردهای سنتی (مثل آبشاری) به معنای عدم نیاز به حصول اطمینان از پروژه نیست، چرا که هنوز ریسک‌های بسیاری موجودند.

می‌توان با تطبیق و اتخاذ رویکرد استاندارد برنامه‌ریزی و بررسی‌های سنتی، از باارزشی و مؤثری فعالیت‌های مربوط‌به چابک مطمئن شد.

اینک که در روش‌های توسعۀ چابک، چرخه‌های تکرارشونده و سریع و ارزش‌محور، همراه با راه‌های جدید کاری به‌کار گرفته می‌شوند، نقش اطمینان‌بخشی نیز نیاز به انطباق دارد؛ زیرا از ضرورت‌های مهم در محیط‌های پیش رو است. این نه‌تنها در ارزیابی پروژه‌های منفرد چابک ضرورت دارد بلکه بایست با رویکرد چابک چشم‌اندازهای وسیع سازمانی را نیز تقویت کرد.

هر پروژه‌ای را می‌توان به شیوۀ چابک مدیریت کرد، صرف‌نظر از اینکه دربردارندۀ چه نوع توسعۀ چابکی باشد. وقتی که فرد اطمینان‌دهنده قرار است میزان اطمینان‌پذیری تحویل پروژه را بسنجد، باید به این مسئله توجه کند.

فهمیدن محتوا و زمینۀ پروژه بسیار اهمیت دارد زیرا هیچ تعریف ازپیش‌تعیین‌شده‌ای از مدیریت چابک پروژه وجود ندارد. بنابراین ضرورت دارد که فرد اطمینان‌دهنده روش‌شناسی و اصول مختص به سازمان و پروژۀ تأییدشده را بفهمد.

این افراد باید بتوانند بینش باارزشی را انتقال بدهند، و سازمان را بهتر در تحویل چابک پشتیبانی و هدایت کنند.

دربارۀ چابک بخوانید:

مقایسۀ چارچوب‌های مدیریتی چابک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا