آموزشدفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژه

۹ ابزار ضروری برای تیم‌های چابک (Agile) توسعۀ محصول

برخی از کارآفرینان با خلق فناوری‌هایی توانسته‌اند بازیِ رقابت را به‌ نفع خود تغییر دهند؛ اما ابزار این کارآفرینان چیست؟

بی‌شک، یک تیم پربازده و مؤثرِ توسعه.

بهترین ویژگی کسب‌وکارهای نوپا (استارتاپ)، برای رقابت با غول‌های کسب‌وکار، شتاب و توانمندیِ آن‌ها در به بازار رساندن ایده‌هاست. از طرفی، کسب‌وکارهای نوپا معمولاً با بودجه‌های کمتر و منابع ناچیز کار می‌کنند؛ ازاین‌رو این عملکرد تیم توسعه است که تعیین‌کنندۀ شکست و پیروزی آن‌هاست. درهرصورت، همیشه «تحویل» مرکز تلاش‌های آن‌هاست.

برای کسب بیشترین بازدهی از تیم پروژه نیاز است که بر ابزار درستی سرمایه‌گذاری شود. این ابزار پلتفرم‌های دیجیتالی هستند که تیم توسعۀ محصول از آن‌ها برای ابتکار و خلاقیت و عرضۀ محصولات استفاده می‌کنند.

توسعۀ محصول

ارتباطات و مدیریت پروژه‌ها امور دشواری هستند اما کار را باید، دیر یا زود، انجام داد. درادامه چندی از ابزار موردنیاز تیم توسعه، برای انجام کارهای روزانه، معرفی می‌شوند.

Tmux

توسعه‌دهندگان با این ابزار می‌توانند بین چندین وظایف در یک ترمینال کار کنند. این ویژگی به بازدهی و سلامت عمومی کمک می‌کند. Tmux یکی از بهترین ابزار جلسه است. مثل چندین Tab  ِکروم (Chrome) بر یک صفحه‌نمایش می‌ماند.

Sublime Text Editor

ازآن‌جهت که توسعه‌دهندگان بیشتر وقت خود را صرف کد نوشتن می‌کنند، یک ویرایشگر متنی، که عملکرد مناسب و قابلیت ‌سفارشی‌سازی دارد، فناوری باارزشی است. به‌موجب ابزارِ Guard در Sublime Text، تیم می‌تواند با افزایه‌هایی که عملکرد و سرعت کدنویسی را بهتر می‌کند کدهای زیبا و کاربردی بنویسد.

New Relic

نرم‌افزارِ شما دنیا را تغییر نمی‌دهد، مگر اینکه کاربرانِ شما تجربۀ خوبی داشته باشند. New Relic برای تیم‌ها امکانِ پیگیریِ اجرایِ بلادرنگِ نرم‌افزارشان را فراهم می‌کند. به‌این‌ترتیب می‌توانند مشکلات را رفع کنند و راه‌هایی برای پیشرفت روزانۀ نرم‌افزار بیابند.

Wercker

برای اجتناب از تگناها در فرایند توسعۀ محصول، لازم است که زودهنگام و به‌دفعات محصول را آزمون کنید. با Wercker تیم توسعه می‌تواند آزمون‌های خودکار انجام بدهد و ویژگی‌های جدیدی را توسعه دهد.

GitHub

با GitHub تیم توسعه می‌تواند به‌آسانی کد را در یک ابر (cloud) ذخیره کند. این ابزار برای بررسی‌ها و بحث‌های عمیق دربارۀ کد نیز به‌کار برده می‌شود.

مدیریت گردش کار

آیا تیم شما پربازده است و کارها را به انجام می‌رساند؟ یک تیم مؤثر توسعه برای مدیریت پروژه‌ها یک روند تعریف می‌کند و با اطمینان می‌داند که ویژگی‌ها به‌موقع و طبق مشخصات تحویل داده می‌شوند.

Trello

با ترلو، که از روش کانبان در شرکت تویوتا گرفته شده، می‌توان روند پروژه‌ها را، از ایده تا عرضه، به‌طور تصویری پیگیری کرد. Trello کارکردهای بسیاری برای تیم‌های توسعه‌ای که سعی در تحویل سریع‌تر ویژگی‌ها دارند فراهم می‌کند. یکی از این ویژگی‌ها یک ریسۀ ارتباطی  (thread) مختص پروژه است. تیم توسعه‌ای که از هیچ نرم‌افزاری برای پروژه‌ها استفاده نکند، نمی‌تواند آن‌قدرکه باید مؤثر باشد.

Google Docs

با Google Drive استارتاپ شما راه آسانی برای ساختن ویکی‌های داخلی می‌‌یابد. تیم توسعه یک روال عملیاتی استاندارد برای آزمون ویژگی‌ها قبل از عرضۀ آن‌ها به کاربران دارد. با این روال مجبور نیستند که بارها و بارها دربارۀ روالِ آزمون سؤال‌های تکراری بپرسند؛ درنتیجه به‌روزرسانی‌ها سریع‌تر عرضه می‌شوند.

ارتباطات

ارتباطات همیشه یک چالش است، خصوصاً وقتی که اعضای تیم توسعه‌ از راه‌ دور کار می‌کنند. مادام ‌اینکه ابزار ارتباطی صحیح و بجایی دارید، تیم شما ذره‌ای از کار عقب نمی‌افتد.

Slack

رشد شگفت‌آورِ Slack بی‌دلیل نیست. استفاده از آن آسان است و به ارتباطاتِ آسانِ تیم کمک می‌کند. صرف‌نظر از اینکه اعضای تیم کجا کار می‌کنند، می‌توانند به‌آسانی و به‌سرعت ایده‌ها را باهم درمیان بگذارند و اگر دربارۀ باگ یا ویژگیِ بخصوصی به مشکلی برخوردند، درخواست کمک کنند.

Screen Hero

این صفحه‌نمایش در کارهای نرم‌افزاری به‌خوبی باSlack  سهیم می‌شود (Slack اخیراً مالک آن شده است). با Screen Hello اعضای تیم می‌توانند صفحه‌نمایش خود را به‌طور بلادرنگ به‌اشتراک بگذارند و امکان چندین نشانگر بر صفحه وجود دارد تا اعضای تیم بتوانند برنامه‌ها را در دستگاه یکدیگر جفت کنند.

با تیم توسعۀ خود دربارۀ ابزار موردنیاز برای کار مؤثر و ارتباط بهترشان با یکدیگر صحبت کنید. یکی از بهترین سرمایه‌ها‌یی که می‌توانید در کسب‌وکار خود از آن بهره بگیرید اطمینان از کاراییِ ابزار موردنیاز مهندسان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا