بلاکچین در حوزه سلامت

کاربرد بلاکچین در سلامت عمومی: ذخیره سوابق بیماران

از حدود سال‌های ۲۰۱۷ به بعد، شرکت‌های بزرگ تکنولوژی خصوصا ابرشرکت IBM اقدام به اختصاص منابع بسیاری برای تحقیق بر روی بلاکچین و قابلیت‌های آن کردند. نتیجه این تحقیقات طبق گفته‌های این شرکت، عالی بود و دید این شرکت نسبت به تکنولوژی بلاکچین را به طور کلی عوض کرد. به طوری که این شرکت تبدیل به یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه استفاده از بلاکچین شده است. در ادامه این مطلب می‌خواهیم در مورد کاربرد بلاکچین در حوزه سلامت عمومی صحبت کنیم و فرصت‌های مختلف استفاده از این تکنولوزی را در حوزه بهداشت مورد بررسی قرار دهیم.

فناوری بلاکچین در این سال‌ها مدام بر سر زبان‌ها بوده و دائما از پتانسیل بالای ان سخن گفته می‌شود. کاربردهای این تکنولوژی نوظهور به قدری گسترده است که از حوزه مالی و بانکداری، تا املاک و مسکن و حتی حوزه بهداشت و سلامت نیز در حال برنامه ریزی برای استفاده از بلاکچین هستند.

بلاکچین و پزشکی: ادغام هنر پزشکی و نرم افراز!

طبق نتایج یک نظرسنجی، بیش از نیمی از مدیران اجرایی شاغب در حوزه سلامت، به استفاده از بلاکچین در حوزه بهداشت و درمان علاقه نشان داده‌اند. ورود بلاکچین به بخش پزشکی یک مورد استثنایی است که می‌تواند خدمات درمان را کاربردی‌تر کند.

استفاده از فناوری بلاکچین می‌تواند ابزارها و قابلیت‌های کاربردی در اختیار پزشکان و حوزه سلامت عمومی قرار دهد. همچنین قابلیت تغییرناپذیر بودن اطلاعات و عدم امکان دستکاری در اطلاعات ثبت شده، یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند تغییرات بزرگی در حوزه بهداشت و درمان ایجاد کند.

در ادامه مقاله خط دید برخی از به معرفی تعدادی از مهم‌ترین کاربرد بلاک چین در سلامت عمومی اشاره می‌کنیم.

کاربرد بلاک چین در سلامت عمومی: جلوگیری از تقلب

طبق یکی از گزارش‌های منتشر شده از دانشگاه سرشناس هاروارد، سالانه بیشتر از ۴۵۰ میلیارد دلار به دلیل کلاهبرداری و تقلب در حوزه سلامت هدر می‌رود. به همین نیاز به یک سیستم کارآمد که بتواند صحت امور مختلف را بررسی و ان را تایید کند، احساس می‌شود.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: فناوری بلاک چین در احراز هویت کالا‌های لوکس

با استفاده از بلاکچین در سلامت و خدمات پزشکی امکان پیاده سازی چنین سیستمی وجود دارد که می‌توان از آن برای اطلاعات مختلف این حوزه استفاده کرد. نکته دیگر این که بهتر است سازمان جهانی بهداشت این سیستم را به شکل عادلانه در اختیار سازمان‌های بهداشت و درمان دیگر در سرتاسر دنیا قرار دهد تا همه مردم جهان بتوانند از خدمات ان بهره‌مند شوند.

در صورت ایجاد یک سیستم بهداشت جهانی که بر بستر بلاکچین ساخته شده، می‌توان به صورت یکجا اطلاعات و سوابق درمان بیماران مختلف را ثبت کرد. به این صورت اگر شخصی برای درمان قصد سفر به یک کشور دیگر را داشته باشد، تنها با بازخوانی سوابق درمان او می‌توان از وضعیت درمان و نتایج آزمایش‌های وی اطلاع یافت!

برای اطمینان از تایید هویت بیمار، می‌توان از اثر انگشت منحصر به فردی استفاده کرد. به این صورت سوابق و نتایج درمان وی نمایش داده می‌شود و احتمال بروز اشتباهاتی نظیر نمایش اطلاعات بیمار دیگر به صفر می‌رسد.

جمع‌بندی

اگر توسعه خدمات پزشکی در بلاکچین به درستی صورت بپذیرد، می‌توان امیدوار بود که مواردی مثل تقلب در این حوزه بسیار کاهش پیدا کند. با توجه به مزایا و تعدد کاربرد بلاک چین در سلامت عمومی، استقبال پزشکان و مدیران مختلف این حوزه از استفاده از این فناوری کاملا عادی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا