آموزشدفتر مدیریت پروژه

کمی انضباط بد نیست

حتماً از سرزنش کردن یک عضو تیم درمقابل بقیه احساس خوبی ندارید. هیچ‌یک از ما دوست نداریم به ما بگویند که عملکردمان خوب نیست، خصوصاً دربرابر دیگران. علی‌رغم این، قطعاً مسئولیت دارید که اعضای تیم را وقتی که مطابق انتظار کار نمی‌کنند اندرز کنید.

«اگر ما خودمان را درست نکنیم، دنیا درستمان می‌کند.» ویلیام فِدِر

وقتی یکی از اعضای تیم برای اولین بار شما را ناامید کرده است، بحث خصوصی ایدۀ خوبی است. حتماً باید مطمئن شوید که آن‌ها مشکلی ندارند که روبه‌روی دیگران صحبت کنند. اگر خصوصی مکالمه کنید می‌توانید نگرانی‌های خودتان را ابراز کنید و به عضو تیمتان اجازه بدهید که به این دغدغه‌ها پاسخ بدهد. مثلاً اگر طی یک جلسۀ گزارش وضعیت مشخص شود که یک عضو تیم به موعد تحویل نرسیده، مستقیماً مطرح کنید. بعداز جلسه، پیگیری و بررسی کنید. بپرسید که همه چیز خوب پیش می‌رود؟ بپرسید آیا برای تکمیل کارش مانعی دارد؟ بیشتر افراد می‌فهمند منظورتان چیست.

اگر این عضو تیم برای دومین بار نیز بی‌توجه بود، در بحث خود  مستقیم‌تر صحبت کنید. ممکن است حتی لازم باشد بپرسید که متوجه است که برای بار دوم به او بگویید به موعد تحویل نرسیده؟ یک تاریخ جدید تعیین کنید و بگویید که عملکرد او را پیگیری می‌کنید و دوباره جلسه‌ای خواهید داشت. به این شیوه تیم می‌فهمد که شما این موضوع را نادیده نگرفته‌اید. مثل این می‌ماند که در مدرسۀ ابتدایی باشید و بدانید که کسی را به دفتر مدیر خواسته‌اند. در این شیوه، محتاط و منصف باشید؛ اگر می‌دانید عضو تیمتان شرایط دشواری دارد، شرایطی که خصوصی است و آن را از بقیه مخفی می‌کند، پس با احتیاط و ملایمت صحبت کنید. نباید احساس کند که می‌خواهید با او گلاویز شوید، اما تیم هم نباید حس کند که شما عقب افتادن موعدهای تحویل را نادیده می‌گیرید. به این شیوه فرصتی پیدا می‌کنید که بپرسید چندبار عضو تیم شما دیر می‌کند، اما حتماً ذکر کنید که با دو نفر بیشتر صحبت خواهید کرد.

در بعضی موقعیت‌ها باید یک پاسخ محکم آماده کنید؛ مثلاً وقتی یک عضو تیم به عضو دیگر تیم شما بی‌احترامی کرده است. سریعاً باید با این رفتار برخورد شود. لازم نیست خیلی سخت‌گیرانه یا خبیثانه رفتار کنید، اما لازم است که از خودتان جدیت نشان بدهید. خوب است تیم بدانند که از خودتان و از ایشان دفاع و پشتیبانی می‌کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا