UI و UXآموزشطراحی و پیاده سازیمطالب ویژه

مزایای اصلی بازاریابی دیجیتال

از حدود سال ۱۹۹۵ وب به‌عنوان رسانه‌ای عمومی برای تبلیغات پذیرفته شد. امروزه بازاریابی دیجیتال بخش لاینفک راهبردهای بازاریابی سازمان‌ها، شرکت‌ها و شرکت‌های نوپا (استارتاپ) محسوب می‌شود. از این‌رو خط دید در مجموعه‌مقالات «بازاریابی دیجیتال» به این مهم می‌پردازد. در مقالۀ پیش‌رو در ابتدا مزایای اصلی بازاریابی دیجیتال را بررسی می‌کنیم.


مزایای اصلی بازاریابی دیجیتال چیست؟

برخلاف بازاریابی آفلاین، بازاریابی دیجیتال به بازاریابان اجازه می­‌دهد که  بلادرنگ [۱] شاهد نتایج دقیق باشند. اگر تا به حال یک آگهی در روزنامه چاپ کرده باشید، می­‌دانید که تخمین اینکه چند نفر  به این صفحه نگاهی انداختند و به آگهی شما توجه کرده­‌اند دشوار است. هیچ روش مطمئنی برای فهمیدن اینکه آیا اصلاً تبلیغ موجب فروشی شده یا نه وجود ندارد.

به‌علاوه با بازاریابی دیجیتال می­‌توانید نرخ بازگشت سرمایه­ (ROI) را در تمام جنبه­‌های برنامه‌های بازاریابی­‌تان بسنجید.

ترافیک وب­سایت

در بازاریابی دیجیتال، با استفاده از نرم­‌افزارهای تحلیلگر دیجیتال مانند هاب اسپات[۲] می‌توانید تعداد دقیق افرادی را که به‌طور بلادرنگ صفحۀ وب­سایت شما را مشاهده کرده­‌اند بفهمید. همچنین با داده­‌های تحلیل دیجیتال می­‌توانید بفهمید که چند صفحه بازدید شده، از چه ابزاری استفاده شده و بازدیدکنندگان از چه مکانی هستند.

با هوشمندی می‌توانید بر مبنای تعداد افرادی که کانال­‌ها به وب­سایت شما هدایت کرده‌­اند، به اولویت‌بندی کانال­‌های بازاریابی‌ای که باید زمان بیشتر یا کمتر برای آن­‌ها صرف کرد بپردازید. به طور مثال اگر ۱۰ درصد ترافیک از جستجوی ارگانیک[۳] حاصل می‌شود، می‌فهمید برای افزایش این درصد، باید برای سئو زمان صرف کنید.

در بازاریابی آفلاین فهمیدن اینکه مردم قبل خرید یا تعامل با یک فروشنده، چطور با برند شما ارتباط برقرار می‌­کنند کار دشواری است. با بازاریابی دیجیتال می­‌توانید تمایلات یا الگوهای رفتاری افراد را قبل از رسیدن به مرحلۀ نهایی سفر خریدار تشخیص دهید، پس می­‌توانید تصمیمات آگاهانه‌­تری برای جذب آن­‌ها به وب­سایت­تان بگیرید. تصمیمات شما باید درست بر نوک قیف بازاریابی[۴] باشند.

کارایی محتوا [۵] و  تولید مخاطب بالقوه [۶]

تصور کنید که یک بروشور محصول طراحی کرده‌­اید و آن را با صندوق پست به افراد پست کرده­‌اید؛ این بروشور نوعی محتواست ولواینکه آفلاین باشد. مشکل اینجا است که نمی­‌دانید چند نفر بروشور شما را باز کرده‌­اند و چند نفر آن را مستقیم به سطل آشغال انداختند.

حال تصور کنید که به‌جای آن یک بروشور در وب­سایت خود دارید. می­‌توانید دقیقاً مشاهده کنید که چه تعداد افراد میزبان آن بوده‌­اند و با استفاده از فُرم­‌ها، جزئیات تماس کسانی را که آن را دانلود کرده‌­اند بیابید. نه‌­تنها می­‌توانید تعداد افرادی را که با محتوای شما ارتباط برقرار کردند بسنجید، بلکه وقتی افراد آن را دانلود می‌کنند، مخاطبان بالقوه­ مناسبی یافته‌اید.

مدل­سازی تخصیص [۷]

با یک راهبرد بازاریابی دیجیتال مؤثر که با ابزار و فناوری‌های مناسبی همراه باشد می‌توانید تمام فروش­ خود را از اولین نقطه تماس[۸] دیجیتال مشتری با تجارت خود ردیابی کنید. به این ویژگی، مدل­سازی تخصیص می­‌گوییم. مدلسازی تخصیص به شما کمک می‌­کند با تشخیص گرایش­‌های افراد در جستجو و خرید محصولتان برای بخش‌­های مهم راهبرد بازاریابی خود و بخش­‌هایی از چرخۀ خرید­ [۹] که نیازمند اصلاح هستند، تصمیمات آگاهانه‌­تری را اتخاذ کنید.

اتصال نقاط بین بازاریابی و فروش بسیار اهمیت دارد؛ Aberdeen Group  [۱۰] گزارش می‌دهد که نرخ رشد سالانۀ  شرکت­‌ها با هم‌­ترازی قوی بازاریابی و فروش، ۲۰ درصد است که با کاهش ۴ درصدی شرکت­‌هایی که هم­ترازی بازاریابی و فروش آن‍ها ضعیف است قابل‌مقایسه نیست. اگر بتوانید با استفاده از فناوری‌های دیجیتال سفر مشتری خود را در چرخۀ خرید بهبود دهید، آنگاه می­‌توانید بازتاب مثبتی بر خط سود (حد سودآوری)[۱۱]  تجارت خود داشته باشید.

چه محتوایی باید ایجاد کنیم؟

نوع محتوایی که تولید می­‌کنید، به نیازهای مخاطب شما در مراحل مختلف سفر خریدار [۱۲] بستگی دارد. باید با ایجاد پرسونای خریدار[۱۳] شروع به کار کنید تا اهداف و چالش‌­هایی را که مخاطب شما در ارتباط با تجارت شما دارد تشخیص دهید. محتوای آنلاین شما باید به گونه­‌ای باشد که به دستیابی مخاطبان به اهدافشان و یا غلبه بر چالش­‌هایشان کمک کند.

بعدازآن باید برحسب حضور افراد در هر مرحله از سفر خریدار محاسبه کنید که تقریباً چه‌موقع آمادگی بیشتری برای استفاده از این محتوا دارند. به این کار، محتوانگاری [۱۴] می­‌گوییم.

در نقشه­‌کشی محتوا یا محتوانگاری، هدف، نشانه گرفتن محتوا بر اساس این دو معیار است:

-ویژگی­‌های شخصِ استفاده‌کننده (پرسونای خریدار از اینجا نشئت می­‌گیرد)

-میزان نزدیکی فرد به خرید (به طور مثال مرحله چرخه حیاتی آن­‌ها).

در مورد فرمت محتوا کارهای بسیاری می­‌توان کرد. در ادامه چند گزینه برای  هر مرحله از سفر خریدار پیشنهاد می­‌شود:

مرحلۀ آگاهی

پست­‌های وبلاگ، وقتی که با یک سئوی[۱۵] قوی و راهبرد کلمات کلیدی همراه شود، راه بسیار موثری برای افزایش ترافیک ارگانیک شما است.

اطلاعات‌نگاشت[۱۶] (اینفوگراف) قابلیت اشترک‌گذاری بالایی دارد؛ وقتی دیگران محتوای شما را اشتراک می‌گذارند، شانس شما برای پیدا شدن از طریق رسانه­‌های اجتماعی افزایش می­‌یابد.

ویدئوهای کوتاه نیز قابلیت اشتراک‌گذاری بالایی دارند؛ وقتی برند شما با ویدئوهای کوتاه میزبان مخاطبان جدیدی در پلتفرم­‌هایی مانند یوتیوب می‌شود شناخته‌تر می‌شوید.

مرحلۀ ملاحظه

کتاب­‌های الکترونیک (ای-بوک) برای تولید مخاطب بالقوه بسیار عالی است، چرا که در مجموع جامع‌­تر از پست وبلاگ یا اطلاع‌نگاشت است، بنابراین احتمال معاوضۀ اطلاعات تماس فرد در عوض دریافت آن بیشتر است.

گزارش­‌های جستجو نیز محتوای باارزشی برای تولید مخاطب بالقوه است. گزارش‌­های جستجو و داده­‌های جدید در مورد تجارت شما برای مرحلۀ آگاهی مناسب‌اند، چرا که معمولاً رسانه‌­ها یا جراید صنعتی از آن استفاده می‌کنند.

وبینارها که شکل تعاملی­‌تر و مفصل‌­تری از محتوای ویدئویی هستند، محتوای مؤثری در مرحلۀ ملاحظه است، زیرا محتوای جامع‌­تری را نسبت به پست وبلاگ و یا ویدئوهای کوتاه ارائه می­‌دهند.

مرحلۀ تصمیم­‌گیری

مطالعات موردی: ارائۀ مطالعات موردی مفصل‌­تر در وب­سایتان می‌­تواند  برای کسانی که برای تصمیم خرید آماده­‌اند مؤثر باشد، زیرا با این محتوا بر تصمیم­‌گیری آن­ها تأثیر مثبتی می‌گذارید.

سفارش و توصیه[۱۷]: اگر مطالعات موردی برای تجارت شما مناسب نیست، سفارش و توصیه­‌های کوتاه در وب­سایتتان می‌­تواند جایگزین اثربخشی باشد. برای برندهای B2C (تجارت الکترونیک بنگاه و مشتری) سفارش و توصیه­‌ها را در نظر بگیرید. اگر یک برند لباس هستید، شکل آن می‌­تواند عکس­‌هایی از یک هشتگ برندداری که افراد در آن مشارکت می­‌کنند باشد و این عکس‌­ها می­‌تواند در مورد نحوۀ سِت کردن پیراهن فرد با دامنش باشد.

مشاهدۀ نتایج چقدر طول می‌کشد؟

غالباً در بازاریابی دیجیتال  به علت سنجش‌­پذیری آسان‌­تر بازگشت سرمایه (RIO)، بسیار سریعتر از بازاریابی آفلاین قادر به دیدن نتایج هستید. بااین‌حال سرعت رسیدن به نتایج کاملاً به مقیاس و میزان اثربخشی راهبرد بازاریابی دیجیتال شما بستگی دارد.

اگر برای تشخیص نیازهای مخاطبان بر ساخت پرسوناهای جامع خریدار وقت صرف می‌کنید و برای جذب مخاطبان بالقوه و تبدیل آن‌ها به مشتری بر ایجاد محتوای کیفی آنلاین [۱۸] تمرکز دارید، احتمالاً در حدود شش ماه اول نتایج خوبی را مشاهده می­‌کنید.

اگر تبلیغات پرداختی بخشی از راهبرد دیجیتال شما است، نتایج از این هم سریعتر حاصل می‌شوند؛ اما پیشنهاد می‌­شود که برای موفقیت پایدار و طولانی‌مدت با استفاده از محتوا، سئو، و رسانه­‌های اجتماعی بر ایجاد دسترسی ارگانیک[۱۹] (یا «رایگان») متمرکز باشید.

آیا برای بازاریابی دیجیتال نیاز به بودجۀ زیادی است؟

مثل هر چیز دیگر واقعاً به این بستگی دارد که درصدد تدوین چه مولفه­‌هایی از بازاریابی دیجیتال در راهبرد خود هستید.

با فرض اینکه همیشه یک وب­سایت دارید، اگر بر تکنیک­‌های ربایشی [۲۰] مثل سئو، رسانه­‌های اجتماعی و ایجاد محتوا تمرکز می­‌کنید، اصلاً نیاز به بودجه­‌ای ندارید. در بازاریابی ربایشی تمرکز اصلی بر ایجاد محتوای باکیفیت است که مخاطبان شما مایل به استفاده از آن هستند. اگر قصد برون­‌سپاری کار را ندارید، تنها سرمایۀ لازم زمان است.

در تکنیک­‌های ربایشی مثل تبلیغ آنلاین و خرید لیست­‌های ایمیل، بدون شک هزینه‌­ای لازم است. هزینۀ آن برحسب میزانی که می­‌خواهید در ازای تبلیغات دیده شوید تعیین می‌شود. به طور مثال با پرداخت به ازای کلیک (PPC) [21] با استفاده از گوگل­ اد وردز[۲۲] نسبت به دیگر شرکت­‌های حوزۀ صنعت خود فرصت بهتری دارید تا برای کلمات کلیدی مرتبط با تجارتتان در اول نتایج جستجوی گوگل قرار بگیرید.

برحسب میزان رقابتی بودن کلمات کلیدی هزینۀ آن معقول یا ممکن است بسیار زیاد باشد؛ این گرانی دلیل خوبی برای تمرکز بر ایجاد دسترسی ارگانیک است.

اما مگر بدون استراتژی می‌شود؟! داشتن «راهبرد برای کانال‌های دیجیتال» چه ضرورتی دارد؟  در خط دید بخوانید!


[۱] Real time

[۲] HubSpot

[۳] organic search

جستجوی ارگانیک روشی برای درج یک یا تعدادی از موارد یک رشتۀ ‌داده‌‌های منفرد در یک موتور جستجو است. نتایج جستجوی ارگانیک به دلیل ارتباطشان با مورد جستجوشده در صفحات نتایج موتور جستجو قرار می‌گیرند، درحالی که نتایج جستجوی غیرارگانیک شاید شامل تبلیغات «پرداخت به ازای یک کلیک» باشند.

[۴] marketing funnel

 پنج مرحلۀ بازاریابی- آگاه شدن، توجه، تبدیل به مشتری، وفاداری و دفاع از برند- را می‌توان به صورت یک قیف نمایش داد که قیف بازاریابی نامیده می‌شود.

[۵] Content Performance

[۶] Lead Generation

[۷] Attribution Modeling

[۸]   touchpoint

[۹] buying cycle

[۱۰] Aberdeen Group

[۱۱] bottom line

[۱۲] buyer’s journey

[۱۳] buyer persona

[۱۴] content mapping

[۱۵] SEO

[۱۶] Infographic

[۱۷] Testimonials

[۱۸] quality online content

[۱۹] organic reach

[۲۰] inbound techniques

[۲۱] Pay-Per-Click

[۲۲] Google AdWords

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا