آموزشبرنامه نویسی وبطراحی و پیاده سازیمطالب ویژه

چرا PHP ؟

PHP یک‌زبان سمتِ سرور است، در نتیجه بار سنگینی در طرف سرور وجود دارد. سرور سعی می‌کند به‌طور پویا، محتوایی را  تولید کند که به مرورگر تحویل داده می‌شود. مثل اکثر زبان‌ها که در ابتدا برای هدف شخصی ساخته شد، اولین بار راسموس لِردورف در سال ۱۹۹۴ برای حفظ بازدیدکنندگان صفحه رزومه‌ی خود آن را ساخت. او آن را «ابزار شخصی صفحه‌ی اصلی» نامید. بعد از متن‌باز شدن پروژه و حرکت از ۱.۰ به ۳.۰ در سال ۱۹۹۸، PHP اکنون یک‌ زبان مستقل برای ساخت و نگهداری صفحات پویای وب است. در طی این سال‌ها اسم آن تغییر کرد؛ اکنون PHP یاHypertext Preprocessor به معنای «پیش‌پردازشگر ابَر متن» نام دارد.

شاید طراحی هستید که به فکر یکپارچه کردن frontend جدیدی با یک سایت قبلی که از PHP استفاده می‌کند باشید، یا دانشجویی که به فکر یک شغل مرتبط با توسعه نرم‌افزار است. درهرصورت PHP در مسیر شما اهمیت دارد. «توسعه‌دهندگان PHP» را در اینترنت جستجو کنید، ۱۰۰۰+ نتیجه مرتبط با موقعیت‌های شغلی مرتبط با آن پیدا می‌شود که جای تعجب ندارد؛ در زمان نوشتن این مقاله، هشتاد درصد از فناوری شناخته‌شده‌ی وب سرور برای مفسران زبان از PHP تشکیل شده است.

آموزش ابزاری همچون PHP گسترده و شگفت‌آور است و در ادامه چند دلیل منطقی مطرح می‌شود؛ چرا باید به‌سراغ آن رفت و آن را آموخت؟

 چند چارچوب اصلی هستند که از PHP به‌عنوان زبان مبنا استفاده می‌کنند، مانند Laravel، Symfony، و Cake PHP همچنین پلتفرم CMS. وردپرس، سیستم محبوب وبلاگ‌نویسی، در PHP نوشته می‌شود.

علاوه بر این پایگاه داده‌های PHP با درایورهای بسیار جدید و متنوعی- ازجمله MySQL ،MS SQL ،PostgreSQL و SQLite – بسیار به‌سادگی یکپارچه می‌شود؛ بدین‌صورت می‌توانید پروژه خود را شروع کنید و به‌سرعت به‌پیش ببرید. نیاز به یادآوری نیست که مقیاس‌پذیری در PHP وقتی‌که پروژه‌ی شما به آن نیاز دارد، کاملاً سریع و آسان است.

به دلیل قابلیت و سرعت ذاتی آن در کنترل چندین درخواست، نیاز به مقیاس‌پذیری در آن فوریت ندارد. مزیت دیگر PHP این است که به‌خوبی مستند می‌شود و این به شما در یادگیری و توسعه زبان کمک می‌کند. همچنین PHP، فقط برای پروژه‌های کوچک نیست و هنوز زبان بسیاری از سایت‌های بزرگ مانند فیس‌بوک، یاهو و ویکی‌پدیا است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا