آموزشدفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژهمطالب ویژه

زمانش نرسیده که کمی استراحتی کنید؟

باید کار زیادی انجام بدهید؛ نمی‌توانید برای مشکلی راهکاری بیابید. تا مشکل را حل نکنید خودتان را لایق یک استراحت نمی‌دانید. می‌گویید: تا مشکل را تا یک زمان معین حل نکنم استراحت نمی‌کنم.

اما حواستان هست؟ شاید دقیقاً همین‌الان به استراحت نیاز داشته باشید. چند ویدئوی و کلیپ از سگ و گربه ببینید. تحقیقات نشان داده است که افراد بعد از دیدن بچه‌های حیوانات بهتر وظایفشان را انجام می‌دهند.

البته برای استراحت کردن درحین کار باید اولویت‌های درستی را درنظر داشت.

این یک نظر شخصی نیست، علم اثباتش کرده است. پروفسور روان‌شناس دانشگاه ILLionois  توضیح می‌دهد که: «غیرفعال کردن و دوباره فعال کردن اهدافتان به تمرکز شما کمک می‌کند. از دیدگاه عملی تحقیق ما نشان می‌دهد که وقتی با وظایف سخت روبه‌رو می‌شوید (مانند مطالعه قبل از یک امتحان نهایی یا رسیدگی به  مالیات‌) خوب است که حینِ آن چندبار استراحت کنید. چند استراحت ذهنی به حفظ تمرکز شما کمک می‌کند.»

اگر نگرانید که استراحت کردن مانع حل مسئله می‌شود کاملاً در اشتباهید. وقتی استراحت می‌کنید ذهنتان کاملاً خالی نیست. بخشی از مغز شما فعالیت می‌کند و در زمان رویاپردازی‌های روزانه، که به ذهن اجازه گشت‌وگذار می‌دهد، فعالیتش افزایش می‌یابد. باربارا اوکلی، پروفسور مهندسی ذهن، اظهار می‌دارد که وقتی نیاز به تمرکز دارید، نیاز داریم که وضعیتی را به نام مد پراکنده‌سازی طی کنیم. تمرکز مانع این مد می‌شود. با آرامش می‌توانید به این مد دست یابید و بعد از این مد، ناخودآگاه می‌تواند به‌راحتی قلیان کند و مشکل مدنظرتان را حل کند.

 تیم نیز، مثل شما، به این کار نیاز دارد. وقتی تیمتان را می‌بینید که با یک مسئلۀ پیچیده روبه‌روست، آن‌ها را ترغیب کنید که استراحت کنند. وقتی می‌بینید یک عضو تیم استرسِ حلِ یک مسئلۀ چالش‌انگیز را دارد، به او بگویید که اطراف ساختمان قدم بزند. منظور این نیست که وقتی مسئله دشوار می‌شود آن‌ها را می‌فرستید که راه بروند! بلکه به آن‌ها  برای حل مشکلات دشوار و حفظ تمرکز ذهنی بیشتر راهی نشان می‌دهید. استراحت کردن را بخشی از نظم روتین تیمتان کنید. به تیمتان بفهمانید که راه درست بهره‌وری بیشتر و تقویت ذهن و تفکر، استراحت دادن به مغز است.

هیچ‌وقت نمی‌توان یک موتور پرسرعت را به راندن در دوره‌های زمانی بلندمدت ترغیب کنید. اگر چنین کنید موتور منفجر می‌شود. قبل از انفجار نیز مطمئناً کندتر و کم‌بهره‌تر می‌شود. ذهن شما و ذهن افراد اطراف شما همین موتورهای پرسرعت هستند، این موتورها را منفجر نکنید. استراحتی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا