دفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژهمطالب ویژه

فرایند یکپارچۀ منطقی RUP (قسمت دهم-پایانی)

به قسمت پایانی مقالۀ ده‌قسمتی فرایند یکپارچۀ منطقی یا RUP رسیدیم. برای مطالعۀ کل این مقالۀ از پیوندهای آخر این قسمت استفاده کنید. اما یکپارچگی ابزار در RUP چگونه است؟

یکپارچگی با ابزار

فرایند مهندسی نرم‌افزار به پشتیبانی تمام فعالیت‌ها در یک چرخۀ حیات سیستم نیاز دارد، خصوصاً پشتیبانی از توسعه، نگهداری و به‌خصوص سامان‌دهی مدل‌ها-مصنوعات مختلف. در یک فرایند توسعۀ تکرارشونده، نیازمندی‌های معینی دربارۀ مجموعه‌ابزار مورداستفاده وجود دارد، مثل یکپارچگی بهتر میان ابزار و مهندسی دوطرفه (Round-trip engineering (RTE)) مابین کد و مدل‌ها. به‌علاوه شما به ابزار برای پیگیری تغییرات، پشتیبانی از قابلیت پیگیری نیازمندی‌ها، خودکارسازی مستندات و همین‌طور ابزاری برای خودکارسازی آزمون‌ها برای تسهیل آزمون برگشتی (رگرسیون) نیاز دارید. فرایند یکپارچه منطقی را می‌توان با ابزار مختلفی به‌کار برد، چه ابزار Rational یا ابزار دیگر فروشنده‌های نرم‌افزاری. بااین‌حال، Rational ابزار بسیاری را فراهم و یکپارچه و مجتمع می‌کند؛ این ابزار به‌طور مؤثری از فرایند یکپارچه منطقی پشتیبانی می‌کند.

در زیر فهرستی از ابزار  Rational را می‌یابید که فرایند یکپارچه منطقی را پشتیبانی می‌کند.

فرایند یکپارچه منطقی دارای مشاوران ابزاری (Tool Mentors)  تقریباً برای تمام این محصولات است. یک مشاور ابزار، راهنمای مرحله‌به‌مرحله‌ای است که با جزئیات بیان می‌کند که برای اجرای یک فعالیت درون فرایند، چگونه یک ابزار را به‌کار انداخت (به‌طور مثال، چه منوهایی را باید پیاده‌سازی کرد، چه اطلاعاتی را باید در جعبه‌های مکالمه[۱] وارد کرد و چگونه باید یک ابزار را ناوش کرد (navigating)). مشاوران ابزار به ما این امکان را می‌دهند که فرایندهای مستقل از ابزار را با دست‌کاری ابزار در کار روزانه خود همراه کنیم.

  • Rational Requisite®Proکل تیم توسعه را به‌روز نگه می‌دارد و با آسان کردن نوشتن، انتقال و تغییر نیازمندی‌ها، تیم را در طی فرایند توسعۀ کاربردی در مسیر نگه می‌دارد.
  • Rational ClearQuest – محصولی دربارۀ مدیریت درخواست تغییر، مبتنی بر وب و ویندوز که تیم‌های پروژه را قادر به پیگیری و مدیریت تمام فعالیت‌های مرتبط با تغییراتی که در طی چرخۀ حیات توسعه رخ می‌دهد می‌سازد.
  • Rational Rose® ۹۸ابزار مدل‌سازی بصری سرشناس در دنیا که به‌منظور مدل‌سازی فرایند تجاری، تحلیل نیازمندی‌ها، و طراحی معماری اجزا به‌کار می‌رود.
  • Rational SoDA® – تولید مستندسازی را برای کل فرایند توسعه نرم‌افزار خودکار می‌کند، خصوصاً کاهش چشمگیری در هزینه‌ها و زمان مستندات به همراه دارد.
  • Rational Purify® ابزار بررسی خطای زمان اجرا برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای بر پایه اجزا و کاربردی که در C/C++ برنامه‌نویسی می‌کنند؛ به آشکارسازی خطاهای حافظه کمک می‌کند.
  • Rational Visual Quantifyابزار پیشرفته عملکرد پروفایلینگ برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری جزءگرا و کاربردگرا در C ++، ویژول بیسیک، جاوا؛ به حذف تگناهای[۲] عملکردی کمک می‌کند.
  • Rational Visual PureCoverage™ – به‌طور خودکار نواحی از کد را مشخص می‌کند که در آزمون یافت نشده‌اند، درنتیجه توسعه‌دهندگان می‌توانند به‌طور کامل، مؤثر و کارآمد کاربردهای خود را آزمون کنند.
  • Rational TeamTest – آزمون‌های مرتبط با کارکرد و خودکار را می‌سازند، نگه می‌دارند و اجرا می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهد که کدتان را بیازمایید و تعیین کنید که آیا نرم‌افزار شما، نیازمندی‌ها را برآورده می‌کند و مطابق انتظار اجرا می‌شود.
  • Rational PerformanceStudio™ – یک ابزار که استفاده از آن آسان است، دقیق و قابل‌سنجش است و عملکرد سرور-کلاینت و سیستم‌های وب را پیش‌بینی می‌کند و می‌سنجد.
  • Rational ClearCase® – ابزار پیکربندی نرم‌افزاری که بازار را هدایت می‌کند و به مدیران پروژه قدرت پیگیری تکامل هر پروژه توسعه نرم‌افزاری را می‌دهد.

تاریخچۀ مختصری از فرایند یکپارچه منطقی (RUP)

فرایند یکپارچه منطقی (Rational United Process) طی سالیان دراز به تکامل رسیده است و تجربه جمعی افراد و شرکت‌های بسیاری را که موجب میراث غنی امروز نرم‌افزار Rational است، منعکس می‌کند.

با استفاده از شکل زیر با عنوان «تبارشناسی فرایند یکپارچه منطقی»،  نگاه گذرایی به تبار این نرم‌افزار می‌کنیم.

RUP

 

با نگاهی به گذشته می‌بینیم که فرایند یکپارچه منطقی، وارث و جانشین فرایند شی‌ءگرای منطقی (نسخۀ ۴) است. فرایند یکپارچه منطقی بیشتر مواردِ حوزه‌های مهندسی داده‌ها، مدل‌سازی تجاری، مدیریت پروژه و مدیریت پیکربندی را پوشش می‌دهد؛ که پشتیبانی آن از مدیریت پروژه حاصل تلفیق آن با Pure-Atria است و یکپارچگی بیشتری برای مجموعه ابزار نرم‌افزار Rational به همراه دارد.

فرایند یکپارچه منطقی نتیجه تلفیق «رویکرد منطقی (Rational)» و فرایند شیئی (Objectory procees) (نسخه ۳)، بعد از تلفیق شرکت نرم‌افزار Rational و Obejctory AB در سال  ۱۹۹۵است. این فرایند از جدّ خود، Objectory، ساختار فرایندی خود و مفهوم مرکزی مورداستفاده را به ارث برده است. با توجه به ‌پیش‌زمینۀ آن درRational  ، فرمول کار فعلی را از معماری و توسعه تکرارشونده دارد. همچنین این نسخه، مواردی را درخصوص مدیریت نیازمندی‌ها از شرکت Requisite و درخصوص فرایند آزمون با جزئیات از شرکت SQA,®  که با نرم‌افزار Rational تلفیق شدند، به ارث برده است. درنهایت این فرایند اولین فرایندی بود که از زبان تازه‌ساخته‌شدۀ UML  یا زبان یکپارچۀ مدل‌سازی (۰.۸) استفاده کرد.

ایوار جاکوبسون[۳]، فرایندِ Objectory را در سال ۱۹۸۷ در سوئد درنتیجۀ تجربه‌اش با اریکسون [۴] ساخته شد. این فرایند در شرکت او تبدیل به محصولِ Obejctory AB شد. این فرایند که حول مفهوم مورداستفاده و روش طراحی شی‌ءگرا قرار دارد، به‌سرعت توجه‌ها را در صنعت نرم‌افزار به خود جلب کرد و شرکت‌های بسیاری در سرتاسر جهان آن را اتخاذ و یکپارچه کردند. یک نسخۀ ساده‌شده از فرایند Objectory یا شیئی در قالب یک کتاب متنی در سال ۱۹۹۲ منتشر شد.

فرایند یکپارچه منطقی Rational، یک نمونۀ معین و جزئی‌تری از فرایند عمومی‌تری است که ایوار جاکوبسن [۵]، گردی بوچ [۶]، و جیمز رامباگ [۷] در کتاب «فرایند توسعۀ یکپارچه نرم‌افزار [۸] » تشریح کرده‌اند.

RUP (قسمت اول)

RUP (قسمت دوم)

RUP (قسمت سوم)

RUP (قسمت چهارم)

RUP (قسمت پنجم)

RUP (قسمت ششم)

RUP (قسمت هفتم)

RUP (قسمت هشتم)

RUP (قسمت نهم)


[۱] dialog box

[۲] bottleneck

[۳] Ivar Jacobson

[۴] Ericsson

[۵] Ivar Jacobson

[۶] Grady Booch

[۷] James Rumbaugh

[۸] The Unified Software Development

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا